/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fe31c45c187e572117c4401397a709dc3.jpg)
Чи стане загострення в Сирії порятунком для України – аналіз Newsweek
Аналітики сперечаються, чи зможе Росія повноцінно воювати на "два фронти" – в Україні і в Сирії одночасно.
Несподівані атаки повстанців у північно-західній Сирії цілком можуть відвернути частину уваги Росії від її тяжкої війни в Україні, але чи виявиться це відволікання достатньо великим, щоб стати порятунком для Києва – про йдетья у статті Newsweek.
Видання нагадує, що хоча війна в Сирії офіційно не закінчилася, останніми роками вона переросла у відносно статичний конфлікт. За оцінками ООН у 2022 році, за перші 10 років конфлікту було вбито понад 300 000 мирних жителів.
Росія підтримує режим Асада з початку громадянської війни в Сирії в 2011 році, офіційно вступивши в конфлікт у 2015 році, щоб підтримати сирійського диктатора. Центр стратегічних і міжнародних досліджень США описав втручання Росії в конфлікт як надання "вирішальної повітряної потужності сирійським та підтримуваним Іраном сухопутним силам" і розширення контролю Асада над територією країни.
"Наскільки Росія може відчувати потребу взяти участь у будь-якій контратаці, ще буде видно", – зауважують журналісти.
З осені 2015 року Росія використовувала в Сирії переважно авіацію. Але в РФ також були наземні спецпідрозділи для керівництва авіаударами та російські командири, які очолювали сирійські війська, говорить науковий співробітник кафедри військових досліджень Королівського коледжу Лондона Марина Мирон.
Вона окреслила основні зміни в сирійському конфлікті, які можуть підняти українські надії на перенапруження Росії через продовження військової підтримки Асада.
Експертка нагадала, що важливим гравцем у Сирії була ПВК "Вагнер" та інші воєнізовані угруповання та приватні військові компанії.
За словами Мирон, "Вагнер" тісно співпрацював із місцевими курдськими силами, відомими як Загони народної самооборони. Вони вважаються сирійською філією курдських повстанців — Робочої партії Курдистану, які діють із території Туреччини, і яких Анкара вважає терористами.
У вівторок ГУР України заявило, що Росія направляє до Сирії нові сили з приватних військових компаній.
Коли у 2016 році сили режиму Асада знову взяли Алеппо, російський диктатор Путін заявив, що "немає жодних сумнівів, що пряма участь Росії відіграла вирішальну роль" у кампанії Асада.
Останніми днями Росія завдає авіаударів проти антиурядових сил, балансуючи між своєю прихильністю Асаду та увагою, яку вона приділяє Україні.
"Росія не може покинути Сирію", – вважає Марина Мирон.
Будь-який рівень російської політичної, економічної чи військової могутності, відвернений від конфлікту проти України, вигідний Україні", – констатує науковий співробітник з питань національної безпеки британського аналітичного центру Council on Geostrategy Вільям Фрір.
"Однак, швидше за все, вплив буде вкрай обмеженим… Бойові дії в Україні є надто важливими для Кремля", – сказав Фрір.
"Російські військові ресурси, перенаправлені на Асада, навряд чи сильно змінять перебіг кампанії в Україні", – погодився науковий співробітник з питань сухопутних воєн Королівського інституту об'єднаних збройних сил (RUSI) Нік Рейнольдс.
"Повні наслідки падіння Алеппо і вплив на режим у Дамаску поки не зрозумілі, але бойові дії в Сирії набагато менш масштабні, ніж у Європі, і підтримка режиму Асада навряд чи виявиться матеріально витратною", – додав Рейнольдс.
Російські літаки активно діють у Сирії, але це не означає, що там були розгорнуті якісь значні сили, каже експерт з авіації та колишній офіцер ППО України Валерій Романенко.
На його думку, навряд чи події в Сирії якось реально вплинуть на перебіг протистояння в Україні "Російських літаків на Близькому Сході більш ніж достатньо для підтримки наземних військ у поточних досить обмежених операціях", – вважає Романенко.
За словами колишнього заступника секретаря РНБО України з питань кібербезпеки, а нині голови технологічного відділу лондонської компанії Prevail Андрія Зюзя, наслідки можуть бути скоріше політичними, ніж військовими.
"Будь-яка ознака ослаблення Росії в Сирії відіграє значну роль для України, оскільки втрата репутації Путіна надихає українців", – сказав Зюзь.
У Росії є дві бази в Сирії — база Хмеймім та військово-морський центр у Тартусі, які допомагають Росії проектувати силу в Середземномор'ї.
З'явилися повідомлення, що Росія евакуює військово-морську базу в Тартусі на заході Сирії. Це може свідчити, що Росія не має наміру посилати значні підкріплення Асаду в найближчому майбутньому, заявив у вівторок Інститут вивчення війни (ISW).
Раніше оглядач The Telegraph написав, що повстання в Сирії може серйозно вплинути на війну в Україні.
- Політолог розповів про наслідки для Росії у разі падіння режиму Асада у Сирії
- В МЗС України відреагували на звинувачення Росії в причетності до ситуації в Сирії
- Буданов доповів Зеленсьому про наслідки подій у Сирії на Україну

