Міжнародна науково-технологічна компанія Corteva Agriscience презентувала масштабне дослідження впливу сівозміни на врожайність кукурудзи та соняшнику.
Це дослідження, яке тривало у 2020–2024 роках, охопило понад 3000 полів фермерів у різних регіонах України, говориться у повідомленні компанії.
Як розповів керівник з розвитку агрономії та технологій Corteva Agriscience Сергій Резніченко, ґрунтовне дослідження включало аналіз не лише попередніх культур, але й умов зволоження, адже це ключовий фактор, що впливає на врожайність.
Результати дослідження показали, що серед 1575 полів кукурудзи найпоширенішими попередниками є кукурудза на зерно, озима пшениця, соняшник та соя. Рідше трапляються ріпак, ячмінь і цукровий буряк. Водночас найкращі показники врожайності продемонструвала кукурудза, вирощена після ріпаку, — 13,6 т/га (за помірного зволоження); після цукрового буряку — 12 т/га (за достатнього зволоження); після ячменю — 11,2 т/га (у посушливих умовах).
Якщо ж умови посушливі, рекомендованим попередником є озима пшениця, тоді як соняшник, соя та кукурудза як попередники не забезпечують високої врожайності. У достатньо зволожених умовах прийнятними попередниками є також соняшник і соя.
Дослідження на 1510 полях соняшнику показало, що найкращим і найпоширенішим попередником для цієї культури є кукурудза на зерно, яка забезпечує врожайність до 3,62 т/га. За достатнього зволоження хороші результати дають і озимі зернові культури — до 3,96 т/га. Рідше соняшник сіють після соняшнику, сої чи озимого ріпаку. Однак ці культури належать до групи ризику через спільні хвороби, тому потребують ретельного захисту.
«Попри поширену думку, дослідження показало, що одним із найгірших попередників для соняшнику та кукурудзи є пар, тобто незасіяне в попередній рік поле. Це обумовлено тим, що такі поля часто не отримують належного та своєчасного захисту. Загалом наші дослідження підтвердили важливість комплексного аналізу всіх факторів впливу на врожайність, зокрема використання інноваційних препаратів захисту, наприклад, таких, як пропонує Corteva. Саме вони є запорукою отримання стабільних урожаїв в умовах мінливого клімату України», — підсумовує Сергій Резніченко.