Під час експериментів учені створили неймовірне джерело світла, що працює завдяки грибку, який поїдає дерево.
Стіл, дерев'яний паркан або навіть цілий ліс, що світиться в темряві, стали реальністю завдяки недавньому відкриттю, пише New Atlas.
Вчені зі Швейцарії розробили унікальний спосіб створення світної деревини за допомогою одного грибка.
Світні дерева в лісі можуть здатися казкою, але вчені впевнені в тому, що це можливо. Річ у тім, що за певних умов деякі види грибів будуть флуоресціювати, поїдаючи деревину. Вчені визнають, що таке явище — рідкість і його було важко відтворити в лабораторних умовах.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
У новому дослідженні вченим вдалося відтворити ці умови і змусити дерево світитися в темряві. Найефективнішим у цьому плані виявився безкільцевий опеньок (Desarmillaria tabescens) і бальзове дерево. Цей матеріал зміг флуоресціювати протягом 10 днів у діапазоні довжин хвиль 560 нанометрів. Іншими словами, дерево випромінювало класичне зелене світіння.
Але для того, щоб отримати такий результат, потрібен час. Грибок і деревину необхідно інкубувати разом протягом 3 місяців, підтримуючи дуже вологе середовище. Деревина бальси повинна поглинути до 8 разів більше води, ніж її власна вага. Світіння ж починається тільки під впливом кисню. Саме в цей момент люцифераза, яка трапляється й у світлячків, запускає необхідну реакцію, що призводить до зеленуватого світіння.
Команда з'ясувала, що під час світіння грибок руйнує в деревині лігнін, який відповідає за жорсткість і міцність до стиснення. Але він ніяк не знижує загальну стабільність деревини, оскільки целюлоза залишається неушкодженою.
Тепер автори дослідження хочуть удосконалити свою технологію, щоб зробити світіння яскравішим, а життя біолюмінесцентної деревини довшим.
Кінцева ж мета дослідження полягає в тому, щоб створити енергозберігаюче освітлення для будинків, громадських місць тощо. Поки що таке світіння буде вбудовуватися в "мертву" деревину, хоча вчені також вивчають можливість створення живих дерев, що світяться.
Нагадаємо, ссавці світяться в ультрафіолеті набагато частіше, ніж вважалося раніше. Нове дослідження свідчить про те, що люмінесцентна якість широко поширена серед ссавців.