Справа Wirecard: ексдиректор фінконцерну організував російську шпигунську мережу в Британії
Справа Wirecard: ексдиректор фінконцерну організував російську шпигунську мережу в Британії

Справа Wirecard: ексдиректор фінконцерну організував російську шпигунську мережу в Британії

Колишній операційний директор німецької платіжної компанії Wirecard Ян Марсалек відігравав ключову роль у міжнародній шпигунській операції на користь росії. Такого висновку за результатами розслідування дійшла британська прокуратура, пише Bloomberg. 

Заяву слідчі органи зробили під час судового процесу над трьома громадянами Болгарії у Лондоні. Катрін Іванова (33 роки), Ваня Габерова (30 років) та Тихомир Іванов Іванчев (39 років) обвинувачуються у належності до групи, яка стежила за противниками російської держави, зокрема на американській авіабазі в Німеччині.

"Збираючи інформацію та передаючи її російській державі, обвинувачені піддавали ризику численні життя", - заявила прокурорка Елісон Морган.

За її словами, загалом за їх участі було проведено шість шпигунських операцій, які включали "шпигунство високого рівня з високим рівнем обману".

Ян Марсалек, який зник у 2020 році під час краху Wirecard, наразі, найбільш імовірно, переховується на території рф або Білорусі. Він входить до списку найрозшукуваніших осіб Інтерполу.

Британські прокурор стверджують, що він надіслав тисячі повідомлень через Telegram громадянину Болгарії Орліну Русеву, який вже визнав свою вину у шпигунстві на користь Кремля.

Серед цілей шпигунської мережі був болгарський журналіст-розслідувач, який проживає у Великобританії. За даними слідства, група обговорювала можливість його викрадення або вбивства.

В суді усі троє обвинувачених заперечили свою причетність до змови в період з серпня 2020 року по лютий 2023 року. Іванова також заперечує додаткове обвинувачення у зберіганні підроблених документів, що посвідчують особу.

Скандал з Wirecard: хто такий Ян Марсалек

Wirecard – це німецька платіжна компанія, яка у 2020 році стала центром одного з найбільших фінансових скандалів у історії ФРН за останні 80 років. Компанія раптово збанкрутувала, через що акціонери та клієнти втратили близько 20 мільярдів євро.

Головними фігурантами справи стали: 

  • Маркус Браун (колишній CEO) – зараз під судом,
  • Ян Марсалек (колишній операційний директор) – переховується в рф чи РБ, ймовірно має російський паспорт (його підозрюють не лише у фінансових махінаціях, але й у зв'язках з російськими спецслужбами, які, ймовірно, допомогли йому втекти та отримати російський паспорт),
  • Штефан фон Е. (головний бухгалтер) – під судом,
  • Олівер Белленхаус (менеджер) – головний свідок обвинувачення.

Слідство встановило, що приблизно 70% обороту компанії базувалося на фіктивних операціях. Wirecard створювала неіснуючі транзакції для штучного збільшення обороту та виводила сотні мільйонів євро на підставні компанії в Азії.

Масштаб скандалу був настільки значним, що свідчення у справі довелося давати навіть високопосадовцям, включаючи колишню канцлерку Ангелу Меркель та нинішнього канцлера Олафа Шольца. Німеччина вже направила запит про екстрадицію Марсалека з рф.

Джерело матеріала
loader