Омбудсман Дмитро Лубінець повідомив, що 29 листопада з окупованих Росією територій вдалося повернути вісім українських дітей з Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської областей та АР Крим.
"Повернення вдалося здійснити в межах реалізації затвердженого плану дій Президента України Bring Kids Back UA", - розповів у Телеграмі Дмитро Лубінець.
Дітям від 6 до 16 років. Дехто з них має хвороби, тож їх зустрічали в Україні разом зі швидкими. Серед тих, хто вирвався з-під тиску окупації, є й хлопчик, який на момент російського вторгнення перебував у «Олешківському дитячому будинку-інтернаті», вихованці якого були вивезені окупаційною владою до Скадовська та Росії.
Сімейні обставини та відсутність перспектив для гарного майбутнього дітей, спонукали дорослих, в яких перебували маленькі українці, до рішучих дій — повернення дітей на підконтрольну уряду України територію.
"Зауважу, - пише Лубінець, - що 7 дітей вдалося повернути із залученням країни-посередника Катар. Ще одного хлопчика повернули через гуманітарний коридор за сприяння Veterans Alliance.
Тепер діти вдома. Вони отримають гідну медичну допомогу, обіймуть своїх батьків та рідних і реалізовуватимуть плани.
Державні органи та громадські організації допоможуть сім’ям влаштувати діток до школи, нададуть психологічну та гуманітарну допомогу, сприятимуть соціальній інтеграції.
Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що на території тимчасово окупованої Запорізької області діти пройшли черговий військовий вишкіл від російських окупантів. Він розповів, що, промоніторивши ворожі пабліки, знайшов підтвердження того, що російські "наставники" навчали дітей користуватися автоматом і стріляти з різних положень.
Також дітей змушують одягати уніформу та маршувати під прапором країни-агресора.
"Окупанти спочатку завербували їх до вступу в мілітаризовані "патріотичні" рухи на кшталт "Юнармії", кадетських класів, щоб з часом насадити їм нову реальність: ненавидіти все українське і воювати за вороже, російське", – заявив Лубінець, вказавши, що це серйозне порушення прав дитини, у зв'язку з яким він вже звернувся до міжнародної спільноти.