Російський шпигун у Британії зізнався у стеженні за журналістами Христо Грозєвим та Романом Доброхотовим
Російський шпигун у Британії зізнався у стеженні за журналістами Христо Грозєвим та Романом Доброхотовим

Російський шпигун у Британії зізнався у стеженні за журналістами Христо Грозєвим та Романом Доброхотовим

Група шпигунів обговорювала, чи можна за Грозєвим не лише стежити, а й викрасти та вивезти його до Москви чи навіть убити.

Колишній IT-працівник німецької платіжної компанії Wirecard, болгарин Орлін Руссев зізнався на суді в Лондоні у шпигунстві за дорученням російського агента, колишнього керівника Wirecard Яна Марсалека. Про це пише німецьке видання Spiegel.

Згідно з інформацією видання, 46-річний Орлін Руссев визнав себе винним у тому, що роками керував шпигунською групою і роздобував інформацію для російського агента, колишнього очільника Wirecard Яна Марсалека, який зараз переховується в Росії.

За даними британських слідчих, мережа, яку очолював Руссев, проводила шпигунські операції на користь Росії з території Британії, а також діяла в Німеччині.

Як виявили британські слідчі, Марсалек доручив групі Руссева з шести осіб шпигувати за людьми, які не подобалися Кремлю, і переслідувати їх по всій Європі. Агенти стежили за своїми жертвами під час подорожей, у повсякденному житті. Загалом британські слідчі виявили шість операцій, до яких були залучені обвинувачені.

За версією слідства, двома найвідомішими жертвами шпигунської групи є журналісти-розслідувачі Христо Грозєв і Роман Доброхотов. Як випливає з повідомлень у чаті злочинців, Грозєв перебував у значній небезпеці — команда Марсалека обговорювала, чи можна за журналістом не лише стежити, а й викрасти та вивезти його до Москви чи навіть убити.

Також вони дуже цікавилися базою американських військових Patch Barracks у Штутгарті. За даними прокуратури, агенти припускали, що там навчають українських військовослужбовців.

Крім того, під керівництвом Марсалека у період з 30 серпня 2020 року по 8 лютого 2023 року група займалася «збором інформації, яка була прямо чи опосередковано корисною для ворога і, таким чином, завдавала шкоди інтересам і безпеці держави», йдеться в рішенні суду.

Обвинувачені отримували за свою діяльність через свого керівника Марсалека «значні суми». Загалом, за словами прокурора, йшлося про сотні тисяч євро. Слідчі вважають, що це свідчить про «високий рівень шпигунства» з використанням професійного технічного обладнання для стеження.

Повідомляється, що Руссев зізнався ще на початку листопада на слуханнях у Центральному кримінальному суді Лондона, але досі про це було заборонено повідомляти в інтересах слідства. Перед початком судового процесу в четвер інший підозрюваний також визнав свою провину.

Справа проти болгарина Руссева та інших підозрюваних громадян Болгарії триває у Великій Британії майже два роки. У лютому 2023 року поліція Лондона заарештувала п'ятьох обвинувачених за підозрою в шпигунстві. До цього деякий час за групою стежила британська спецслужба MI5.

Як повідомляв «ДМ», раніше журналісти-розслідувачі російського The Insider та німецького Der Spiegel з’ясували, що австрійський бізнесмен Ян Марсалек, оголошений у міжнародний розшук, переховується в Росії, де користується паспортами двох православних священників. Він зник у 2020 році, вивівши 2 млрд доларів з німецької компанії Wirecard, яку очолював.

Як ідеться в розслідуванні, Марсалек мав тісні зв’язки з російською військовою розвідкою — ГРУ. Він збирав для російської розвідки інформацію австрійських та німецьких спецслужб і «відмивав» кошти для сім’ї Кадирова.

Наприкінці березня 2023 року в Австрії затримали австрійського контррозвідника Еґісто Отта, який працював на Росію і надавав секретну інформацію австрійському втікачеві Янові Марсалеку. Зокрема, Отт надав Марсалеку віденську адресу журналіста-розслідувача Bellingcat Христо Грозєва. Пізніше група на замовлення Марсалека проникла до квартири Грозєва, де викрала його ноутбук і флешку. 

Христо Грозєв — журналіст-розслідувач, керівник проєкту Bellingcat. Раніше Bellingcat публікував матеріали на резонансні теми, що стосуються Росії: про причетність російської влади до збиття «боїнга» рейсу MH17, про отруєння ексофіцера ГРУ Сергія Скрипаля, про організацію вибухів на складах зі зброєю в Чехії у 2014 році, про отруєння російського історика Володимира Кара-Мурзи та письменника Дмитра Бикова, про отруєння російського опозиційного політика Олексія Навального тощо.

У лютому 2023 року Грозєв був змушений переїхати з Австрії, де прожив майже 20 років, через імовірну загрозу з боку російських спецслужб. Джерела в розвідці попередили його, що повертатися до Австрії небезпечно.

26 грудня 2022-го МЗС Росії оголосило Грозєва у федеральний розшук . У квітні 2023-го в Росії заочно заарештували Христо Грозєва на два місяці за звинуваченням у «незаконному перетині російського кордону».

Роман Доброхотов — засновник і головний редактор російського розслідувального видання The Insider. Найрезонансніші матеріали The Insider вийшли у співпраці з Bellingcat про катастрофу малайзійського «боїнга» над Донбасом та про отруєння опозиційного політика Олексія Навального. 23 липня 2021 року Мін'юст Росії включив The Insider до переліку ЗМІ — «іноземних агентів».

У вересні 2021 року у Росії проти Доброхотова відкрили кримінальну справу через «незаконний перетин кордону» та оголосили його в розшук. ФСБ РФ стверджує, що Доброхотов у серпні 2021-го незаконно виїхав до Україні.

Згодом Доброхотов підтвердив, що виїхав з Росії через переслідування правоохоронних органів. Перед цим, у липні 2021-го, в Доброхотова та у квартирі його батьків вже проводили обшук у справі про наклеп, за яким журналіст проходить як свідок.

Фото: плакат з розшуком Яна Марсалека / Daniel Bockwoldt, dpa

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Великобританія
Джерело матеріала
loader