27 листопада розпочалося перемир'я між Ізраїлем та організацією « Хезболла », яке було досягнуто в результаті проведених між двома сторонами переговорів. Бойові дії на лівансько-ізраїльському кордоні припинилися о 4 годині ранку за місцевим часом. Журналіст Коротко про дізнавався, наскільки це рішення може бути доленосним для протиборчих сторін і як його вдалося досягти.
Про що домовились
Згідно з угодою, «Хезболла» має вивести бойовиків та зброю з території між «блакитною лінією» - неофіційним кордоном між Ізраїлем та Ліваном - та річкою Літані, що знаходиться приблизно за 30 км від кордону. Цю територію мають взяти під свій контроль війська ліванської армії.
Передбачається, що договір дозволить відтіснити підтримуване Іраном угруповання від кордону з Ізраїлем та посилити регулярні війська ліванської армії, які будуть розгорнуті уздовж кордону після виведення ізраїльських військ. Угода включає перемир'я та ліквідацію буферної зони, створеної Ізраїлем на півдні Лівану.
Але при цьому угода про перемир'я містить вкрай важливий для Ізраїлю пункт, який дозволяє йому здійснювати бойові дії в Лівані, якщо він зіткнеться з загрозою «Хезболли». США очолять комітет із п'яти країн, який стежитиме за дотриманням режиму припинення вогню. Цей орган і опублікує документ, який визнає право Ізраїлю завдавати ударів по Лівану, якщо він вважає, що «Хезболла» порушує угоду.
Також президент США анонсував, що найближчими днями вони разом із Туреччиною, Єгиптом, Катаром, Ізраїлем та іншими країнами зроблять ще один поштовх, щоб досягти припинення вогню в іншій гарячій точці - секторі Газа.
Тим більше, що палестинське угруповання ХАМАС, яке діє в цьому регіоні, також привітало рішення про припинення вогню між Ізраїлем і «Хезболлою» і заявило, що теж готове піти на це в секторі Газа.
Ізраїльські «яструби» незадоволені перемир'ям
У Ізраїлі план перемир'я подобається далеко не всім. Вкрай правий міністр безпеки Ізраїлю Ітамар Бен Гвір, який входить до складу кабінету безпеки, заявив, що війна має продовжуватися до «абсолютної перемоги».
Як зазначає ВВС, одне з опитувань громадської думки показало, що понад 80% ізраїльтян, які підтримують Нетаньягу, виступають проти угоди. Багато хто з десятків тисяч жителів півночі країни, змушених залишити свої будинки в результаті обстрілів, що тривали більше року через ліванський кордон, кажуть, що така угода не дозволить їм почуватися в достатній безпеці, щоб повернутися додому.
Що буде далі
Напередодні досягнення перемир'я прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив у телезверненні, що тривалість угоди залежатиме від дій «Хезболли» - якщо угруповання спробує знову озброїтися, це буде розцінено як порушення договору. Нетаньягу також заявив, що завдяки зусиллям ізраїльських військових «Хезболла» була відкинута на «десятки років назад».
За словами прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, було три причини домагатися припинення вогню: зосередитись на небезпеці з боку Ірану, поповнити вичерпані запаси зброї та дати армії відпочити. Але він сказав, що "ми зберігаємо повну військову свободу дій - якщо "Хезболла" порушить угоду і спробує озброїтися, ми нападемо".
Та й, на думку деяких експертів, є сумнів щодо ефективності виконання угоди про перемир'я. Насамперед це стосується припинення вогню. Згідно з домовленостями, тисячі ліванських солдатів будуть перекинуті на південь країни після виведення звідти ізраїльських військ та бойовиків «Хезболли». Як саме вони будуть розміщені, залишається неясним. Крім цього, ліванські військові скаржаться, що не мають ресурсів - грошей, живої сили та обладнання - для виконання цих завдань. Але тут питання навіть не в цьому, а в тому, чи ліванські військові протистоятимуть таким же ліванцям із «Хезболли» у разі потреби? Адже це поставить ліванців проти ліванців, що завжди загрожує загостренням у країні, де сильні міжконфесійні розбіжності.
До речі
Байден та Трамп змагаються за лаври миротворця
Угода, яка може покласти край конфлікту на лівано-ізраїльському кордоні, що забрала життя тисячі людей з моменту його виникнення через війну в секторі Газа, стала великим досягненням США в останні дні адміністрації президента Байдена, зазначає Reuters.
Незважаючи на це, його змінник - Дональд Трамп - поспішив приписати цей успіх собі. Майбутній радник Трампа з національної безпеки Майк Волтц заявив, що угода про припинення вогню між Ізраїлем та "Хезболлою" була досягнута завдяки перемозі кандидата-республіканця. Волтц заявив, що "усі сідають за стіл переговорів через президента Трампа".
Думка експерта
Ілля Куса, експерт з Близького Сходу Українського інституту майбутнього:
- Перемир'я - це, звичайно, добре. Але взаємне неприйняття Ізраїлю та «Хезболли» – залишилося. Де-факто - це повернення статус-кво до жовтня 2003 року, коли розпочалося протистояння. Усі сторони залишаються при своєму. Тим більше, що «Хезболла», на відміну від ХАМАС, зберегла всі свої організаційні та бойові структури і будь-якої миті може знову активувати їх. Тим більше, що вона набагато сильніша за ліванську армію. Але для України це добре, стабілізація на Близькому Сході менше відволікатиме США від допомоги Україні.
З історії питання
Новий виток збройного протистояння Ізраїлю з «Хезболлою» розпочався в жовтні 2023 року після того, як угруповання почало запускати ракети по півночі Ізраїлю на знак солідарності з ХАМАС, який щойно здійснив рейд на південь Ізраїлю - вбили 1200 чоловік і взяли в заручники 200.
За останні кілька місяців «Хезболла» пережила кілька болючих ударів, включаючи загибель багатьох її бойовиків та її багаторічного лідера Хасана Насралли.
За даними ліванської влади, з жовтня 2023 року в країні було вбито щонайменше 3823 особи, більшість із них – за останні кілька тижнів, коли Ізраїль активізував кампанію проти «Хезболли». З ізраїльської сторони, за даними влади, загинули щонайменше 82 солдати та 47 мирних жителів.