У Польщі фактично вже започатковано виборчу кампанію виборів президента країни, заплановані на травень 2025 року. Правляча партійна коаліція та опозиційні партії провели праймеріз своїх кандидатів у президенти.
За посаду глави держави боротимуться мер Варшави Рафал Тшасковський та представник опозиції Кароль Навроцький. Коротко про - про те, хто став претендентами на вищу посаду в Польщі та чого Україні чекати від них.
Вибори по-новому
Праймеріз (термін походить від англійської primaries, primary elections - первинні, або попередні, вибори) всередині партій – нове явище для Польщі. Правляча зараз у Польщі «Громадянська коаліція» прем'єр-міністра Дональда Туска провела праймеріз по телефону. Активісти партій, які входять до "Громадянської коаліції", проголосували за допомогою захищених SMS. Кандидатом у президенти Польщі від цієї сили став мер Варшави Рафал Тшасковський. За результатами праймеріз, він отримав три чверті голосів партійців, обігнавши свого конкурента - міністра закордонних справ Радослава Сікорського.
Зі свого боку Радослав Сікорський закликав усіх, хто голосував за нього, «беззастережно підтримати Рафала Тшасковського». І тепер затверджений кандидат у президенти має подати свою виборчу програму 7 грудня.
Від влади заявлено проєвропейського політика
Рафалу Тшасковському 52 роки, і за свою політичну кар'єру він встиг уже багато. У 2009-2013 рр. був депутатом Європарламенту, вважається авторитетним фахівцем у галузі справ ЄС. Доктор гуманітарних наук.
Працював на різних посадах у польському уряді, був депутатом Сейму. З 2018 року – мер Варшави. З 2020 року – віцеголова партії «Громадянська коаліція». 15 травня 2020 року був обраний кандидатом у президенти Польщі від «Громадянської коаліції». 28 червня 2020 року в першому турі набрав 30,34% голосів і вийшов у другий тур разом з Анджеєм Дудою (43,67%), де поступився чинному президентові з перевагою менше 2%.
Щодо України Рафал Тшасковський посідає ту саму позицію, що й правляча коаліція – підтримка України та критика Росії. Під час свого візиту до Києва 2023 року він сказав, що все те, що робить Росія в Україні, «це геноцид». Але він також підтримує історичні претензії до Києва, хоч і не такою мірою, як права опозиційна партія «Право і справедливість».
Будучи мером Варшави, Тшасковський показував себе вільним від рамок політиком: підтримував сексуальні меншини, підписав декларацію із соціальними вимогами для ЛГБТ-спільноти у столиці, а також був одним із «шефів» параду Рівності, що викликало критику з боку правого крила, повідомляє видання. Daieje.
Рафал Тшасковський знає п'ять іноземних мов: англійську, французьку, іспанську, російську та італійську. Він також багато разів говорив про свою пристрасть до книг. У них із дружиною Малгожатою двоє дітей: 20-річна Олександра та 15-річний Станіслав. У сім'ї є французький бульдог на прізвисько Бонбель.
Прем'єр-міністр Дональд Туск вітає переможця праймеріз від "Громадянської коаліції" Рафала Тшасковського. Фото: ФБ Рафал Тшаковський
Кандидат від опозиції – безпартійний історик
Головна опозиційна партія Польщі «Право і справедливість» також визначилася із претендентом на пост президента країни. Ним став Кароль Навроцький. За даними польських медіа, він балотуватиметься як безпартійний кандидат, а "ПіС" надасть йому підтримку.
Глава "ПіС" Ярослав Качиньський пояснив, що Навроцького обрали насамперед через його особисті риси, а також через «ситуацію, в якій зараз знаходиться Польща». На думку Качиньського, зараз у країні «внутрішня, польсько-польська війна», а тому країні потрібна людина, яка заслуговує на довіру, незалежно від політичної формації.
41-річний Кароль Навроцький – історик, громадський діяч та чиновник місцевого рівня. З 2017 по 2021 роки Навроцький був директором Музею Другої світової війни в Гданську, а з 2021-го очолює Інститут національної пам'яті.
Під час роботи на посаді директора Музею Другої світової війни у Гданську Навроцький змінив його головну експозицію, щоб наголосити на масштабах страждань та історії поляків, які захищали євреїв під час Голокосту. Це призвело до судових позовів проти нього з боку творців музею.
А близько місяця тому, коментуючи питання ексгумації жертв Волинської трагедії, Навроцький назвав Галичину «Малопольщею», про це написав нардеп та ексглава українського Інституту Нацпам'яті Володимир В'ятрович.
«Таким терміном Галичину іменували лише короткий період 1922-1939 рр. І причина його запровадження була виключно політичною. Таким чином, українську Галичину вписували до загальнопольського наративу, витирали її українськість. Звісно, робили це не лише найменуванням, а й системною політикою полонізації освіти, культури, соціальної підтримки польських переселенців.
Вживаний нині директором ІПН термін «Східна Малопольща» - це не про шанування пам'яті загиблих тут поляків. А, на жаль, про втрачені території, котрі так і не стали польськими», - прокоментував В'ятрович.
Також про Навроцького відомо, що він на аматорському рівні захоплюється боксом. Разом із дружиною Мартою виховали трьох дітей: двох синів – Даніеля та Антонія і дочку Катаржину.
Кароль Навроцький позиціонує себе як затятий антикомуніст і ворог Росії. Фото: facebook.com/ipngovpl
Соцопитування: поляки проти опозиційного кандидата
За рік до виборів усі соцдослідження показують, що кандидат у президенти Польщі від влади перемагає опозицію. За даними опитування польського Центру дослідження громадської думки (CBOS), підтримка Тшасковського у разі зіткнення у другому турі з кандидатом від «Права і справедливості» становить приблизно 50-53% із відривом у 20-25 процентних пунктів. Респонденти CBOS також наголосили, хто, на їхню думку, має найбільші шанси перемогти на президентських виборах у Польщі наступного року. Лідером рейтингу зараз є Рафал Тшасковський (38%).
До речі
Провести праймеріз було ідеєю одного із учасників – Рафала Тшасковського, мера польської столиці. Він заявив, що в умовах сильної конкуренції із нинішньою опозиційною партією «Право і справедливість» висуватися має найсильніший кандидат, який має «стовідсоткову підтримку» своїх однопартійців.