Серіал «Реванш»: інколи краще пробачити й відпустити. Але не всіх
Серіал «Реванш»: інколи краще пробачити й відпустити. Але не всіх

Серіал «Реванш»: інколи краще пробачити й відпустити. Але не всіх

На каналі «1+1 Україна» відбулася прем’єра 24-серійної мелодрами «Реванш» виробництва «Артформс продакшн».

ТОВ «Артформс продакшн» — це сценаристка та продюсерка Тетяна Гнєдаш, а Тетяна Гнєдаш — це завжди слізливі історії про складну жіночу долю. «Реванш» не став винятком. Героїня серіалу Валентина Коваль може похизуватися вельми заплутаним і драматичним життєвим шляхом, на якому її спіткав класичний набір «мильно-оперних» бід. Зрада коханого та найкращої подруги, наклеп, втрата робіт, свободи й дитини. Розв’язка цієї історії відповідна. Справедливість буде відновлено, дитину знайдено, а коханого обрано нового, кращого за першого.  Та попри нудний анонс, «Реванш» вартий уваги. Звісно, це стосується поціновувачів жанру, бо решті там у будь-якому разі робити нема чого.

 Анна Вороніна — старша версія Валі Коваль

Події в «Реванші» відбуваються в декількох часах і двох країнах — Україні та Латвії. Головних героїнь насправді теж дві. Окрім юної Валі Коваль, обдарованої співробітниці великої компанії з виробництва побутової хімії, ще є Анна Воронина, дружина гендиректора компанії.  Вона теж усе втратила через підступну суперницю. Тривалий час шляхи героїнь не перетинаються (див. пункт про дві країни), але наприкінці вони зустрічаються й допомагають одна одній помститися.

Назагал сюжет «Реваншу» нагадує інший серіал «Артформс продакшн» — «Колір пристрасті» 2020 року та його продовження «Колір помсти» 2021-го. Там теж діють одразу дві головні героїні — молода та старша, що потерпають від несправедливість. Спочатку в кожної своя історія, а потім вони разом повертають втрачене. Окрім того, молодша персонажка так само, як і в «Реванші», потрапляє до колонії через хибне звинувачення у вбивстві, яке організувала суперниця в коханні. Коханий при цьому самоусувається та залишає дівчину напризволяще. В обох випадках, до речі, нещасну жертву грає одна й та сама акторка — Анна Сердюк.

 Героїня серіалу «Колір пристрасті»

Серіал «Реванш»: інколи краще пробачити й відпустити. Але не всіх - Фото 1

 Героїня серіалу «Реванш»

Утім, Тетяні Гнєдаш не звикати до плагіату сюжетних ходів у самої себе.  Інколи навіть дослівного, як трапилося із серіалами «Ціна втечі» та «Своя серед чужих. З вовками жити». Перевага «Реваншу» в іншому.

Нові орієнтири. Попри те, що «Артформс продакшн» ще в 2016 році був зареєстрований у Латвії з очевидною метою вийти на європейський ринок, російську аудиторію Гнєдаш не лишала без уваги. Адже більшість відомих нам серіалів, де фігурує її ім’я (не лише як продюсерки проєктів власної компанії, а й сценаристки для інших виробників), мають відчутний присмак «русского міра». Наприклад,  у них толерується вшановане російським суспільством домашнє насильство, романтизуються тюремні закони та назагал панує якась похмура безнадійна атмосфера.

У 2022 році російський ринок накрився мідним тазом, а український глядач змінив смаки. Довелося повністю переорієнтовуватися на західні цінності, де аб’юзер за замовчуванням злочинець, а головна героїня повинна цікавитися чимось іще, окрім кохання. Нові тенденції стали помітні в серіалі «Сталеві нерви» (2023), який «Артформс» знімав у Латвії. Головна героїня виявилася справжньою поборницею гендерної рівності та самостійності. «Реванш», зроблений в Україні, поглибив тренд. Жінки тут мають амбіції, чоловіки не хизуються маскулінністю, герої цінують освіту, бережуть довкілля та вірять у закон. Цілком цивілізоване тло, на якому розгортаються події.

Серіал «Реванш»: інколи краще пробачити й відпустити. Але не всіх - Фото 2

 Нове і старе кохання Валі 

Цікава географія. Ми швидко звикаємо до хорошого. Вже нікого не дивують прямі згадки місця подій у серіалах, бо виробникам уже не треба маскуватися задля російського ринку. Але все одно приємно, що в «Реванші» Київ є повноцінним героєм. Тепер персонажі розмовляють не як шпигуни, а як нормальні люди. Замість згадок про якийсь абстрактний аеропорт, наприклад, вони кажуть: «Пора в Бориспіль». До речі, події в серіалі відбуваються у 2010-х, тобто в Києві все ще літає та працює. Але подих часу в серіалі я таки знайшла. В одному з епізодів героїня-поліціянтка розмірковувала, куди подіти випадкові гроші. І надумала задонатити на поліцію. Абсолютно фантастична історія для реального Києва 2010-х.

Інша частина подій відбувається в Латвії. Попри вже згадані «Сталеві нерви» або ще один новий серіал «Артформс» — «Звинувачується в коханні», де події також відбувалися в Латвії, — така локація незвична українському глядачеві. Тому цікава. До того ж пропонує ненабридлі сюжетні ходи. Наприклад, у «Реванші» свою драматичну роль зіграли особливості міграційного законодавства Латвії. 

Серіал «Реванш»: інколи краще пробачити й відпустити. Але не всіх - Фото 3

  На зв’язку Київ

Гарні актори. В нових проєктах «Артформс продакшн» немає російських акторів, а разом із ними зникла й характерна московська говірка. Тепер Тетяна Гнєдаш запрошує українців і латишів, яких потім доволі органічно дублюють. Назагал акторська гра в «Реванші» приємно здивувала. Приз глядацьких симпатій відходить Дарії Трегубовій, Клавдії Дрозд і Валентину Томасюку. Вони грають антагоністів і антагоністок, але затьмарюють усіх позитивних персонажів.

Серіал «Реванш»: інколи краще пробачити й відпустити. Але не всіх - Фото 4

 Даша Трегубова, як завжди, грає левицю

Ложка дьогтю в акторському меді, щоправда, теж є. Але її додає не погана гра, а невдалий грим. Деякі героїні з’являються в сюжеті в «молодих» і «старих» версіях, адже серіал охоплює проміжок часу майже в 30 років. Органічно в обох іпостасях виглядає лише Трегубова. В інших помітні невідповідності з віком. Не сприймайте за ейджизм, але навряд акторка в 50+ без достатнього гриму може переконливо зобразити молоду матір. Так само і 27-річна латвійська акторка Катрина Блауа, що грала Анну Воронину, виглядала занадто юною для персонажки ювілейного віку. Навіть попри штучну сивину та зморшки навколо очей. На додаток у молодому віці їй невідомо навіщо натягнули жахливу перуку, яка, здається, постійно загрожувала насунутися на очі. Погані перуки — то взагалі якийсь незрозумілий фетиш виробників багатосерійних мелодрам. Регулярно трапляються героїні з пасмами, наче поцупленими в базарного манекена.

Серіал «Реванш»: інколи краще пробачити й відпустити. Але не всіх - Фото 5

 Перуці місце на манекені

Складні персонажі. Попри мелодраматичний сюжет, персонажі в «Реванші» не такі прості, як можна очікувати. За винятком Валі та її суперниці Марини, серед головних героїв немає однозначно позитивних чи негативних персонажів. У кожного своя історія. Та й антагоністка за інших умов могла би зберегти людське обличчя, якби хтось вчасно скерував її енергію в мирному напрямі.

Правдоподібні повороти сюжету. Звучить смішно, якщо враховувати, що одна з головних героїнь серіалу виконала найулюбленіший трюк героїв мильних опер — втратила пам’ять. Але навіть у цьому випадку автори сценарію примудрилися додати трошки правди, адже наступні два десятки років вона наполегливо лікувалася у психіатрів. Це вам не фантастична зміна зовнішності через експериментальне лікування опіків у «Кольорі пристрасті», наприклад. 

Логічною була історія звільнення Валі з компанії через звинувачення у промисловому шпигунстві. Також доволі правдоподібним виглядав ланцюжок злочинів, що влаштувала Марина. Ніхто не намагався переконати глядачів, що вона все це зробила непомітно. «Ти що, XXI століття надворі. Кругом камери відеоспостереження», — сказав їй слідчій. Просто поліціянт цілком реально виявився хабарником і шантажистом. 

Серіал «Реванш»: інколи краще пробачити й відпустити. Але не всіх - Фото 6

 Слідчий і підозрювана — яке їхало, таке й здибало

Потішило також ненав’язливе викриття таємниці Валиного нового коханого Ігоря та неочікуване повернення дитини. Якби ж щаслива мати ще не знепритомніла від радощів, було б узагалі добре. Але тут сценаристам мелодрам як пороблено. Без втрати свідомості в героїні через вагітність чи нервове напруження обійтися не можуть. У «Реванші» взагалі багато персонажів виявилися занадто вразливими. У декількох героїв різного віку та статі після стресу чомусь починалася лихоманка.

Гідна мораль. Це, власне, головний секрет привабливості «Реваншу». Якщо коротко, серіал учить стійкості, зміцнює віру в справедливість законним шляхом і змушує замислюватися про ціну помсти. Інколи справді краще пробачити й відпустити, ніж по ночах гострити ножі. Але це стосується не всіх ворогів. Точно не всіх.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader