Одна із найстрашніших трагедій українського народу: День пам'яті жертв голодоморів
Одна із найстрашніших трагедій українського народу: День пам'яті жертв голодоморів

Одна із найстрашніших трагедій українського народу: День пам'яті жертв голодоморів

Цьогоріч цей день припав на 23 листопада. Боротьба за нашу свободу продовжується до сьогодні, тож в умовах повномасштабного російського вторгнення ми неодмінно маємо пам'ятати ціну, яку віддали наші предки та яку зараз віддають тисячі українців. Детально про історію Дня пам'яті жертв голодоморів, символізм й традиції цього скорботного дня – в матеріалі Lifestyle24.

Що відомо про Голодомор в Україні

Події 1932-1933 років – це не просто трагічна сторінка історії нашого народу, а геноцид проти українців. Голодомори були систематично організованою операцією радянської влади, спрямованою на знищення цілої нації.

Голодомор 1932-1933 років
Голодомор 1932-1933 років / Фото ТСН

Керівництво СРСР у 1932 році встановило для України недосяжні плани хлібозаготівель, що призвело до руйнівного занепаду цілих сіл. Крім того, було запроваджено насильницьке вилучення продовольства, що згодом супроводжувалося "Законом про 5 колосків", який передбачав суворі покарання, аж до розстрілу, для тих, хто збирав навіть мінімальну кількість зерна.

Сталінський режим ставив українське населення в нелюдські умови. Села заносили на так звані "чорні дошки", що призводило до повної економічної блокади, яка ставила під загрозу виживання мешканців.

Водночас радянське керівництво продовжувало експортувати зерно до інших країн, навмисно приховуючи масштаби гуманітарної кризи та відкидаючи пропозиції міжнародної допомоги.

За даними Міжнародної асоціації дослідників Голодомору-геноциду, тоді померло близько 10,5 мільйонів українців. Серед них було чимало дітей. Особливо сильно постраждали центральні та східні регіони України: Київська, Сумська, Харківська, Дніпропетровська, Полтавська, Чернігівська, Житомирська, Одеська та Вінницька області.

Спогади про Голодомор: дивіться відео онлайн

Історію Дня пам'яті жертв голодоморів

У 1993 році тодішній президент України Леонід Кравчук підписав указ "Про заходи у зв'язку з 60-ми роковинами голодомору в Україні". Тоді ж було урочисто відкрито пам'ятний знак "Жертвам Голодомору 1932–1933 року" на Михайлівській площі у Києві, який до появи Меморіалу жертв Голодомору, виконував функції місця вшанування пам'яті жертв геноциду.

Згодом, у 1998 році, країна встановила офіційний День пам'яті жертв Голодомору.

28 листопада 2006 року Верховна Рада України ухвалила важливий законодавчий акт, офіційно визнавши Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Для довідки! Назва цього пам'ятного дня протягом багатьох років зазнавала змін. У 2000 році він був офіційно перейменований на "День пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій". Ця назва збереглася до 2007 року, коли він став називатися "Днем пам'яті жертв Голодоморів та політичних репресій". Зрештою, у 2007 році скорботний день було спрощено до "Дня пам'яті жертв Голодоморів".

Як в Україні вшановують пам'ять жертв Голодоморів

По всій країні проходить щорічна акція "Запали свічку пам'яті". О 16:00 люди запалюють свічки та ставлять їх на своїх підвіконнях.

Крім того, відбувається загальнонаціональна хвилина мовчання. На честь Дня пам'яті жертв Голодоморів скасовуються різноманітні розважальні заходи. Крім того, люди приносять квіти, свічки та колоски до меморіалів Голодомору у своїх містах, вшановуючи пам'ять загиблих.

Теги за темою
Традиції
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader