Капустін Яр: «батьківщина» балістичних ракет і місце, де випробовували ядерні бомби
Капустін Яр: «батьківщина» балістичних ракет і місце, де випробовували ядерні бомби

Капустін Яр: «батьківщина» балістичних ракет і місце, де випробовували ядерні бомби

Найвідоміший російський випробувальний ракетний полігон Капустін Яр, до якого зараз прикута пильна увага в Україні, знаходиться у глибинці Астраханської області, на кордоні з Казахстаном. Тут випробовують ракети та супутники, тут же проводять ядерні випробування – загалом, пекельне місце. Як би не називали його у ЗМІ – науково-дослідний полігон, космодром, майданчик, аеродром – Капустін Яр відтепер це точка неповернення. Коротко про - в деталях про те, що собою являє це місце.

Загалом підірвали 65 ядерних бомб

Російський ракетний полігон Капустін Яр, з якого по українському Дніпру вдарила міжконтинентальна балістична ракета, вбиває не лише Україну, а й Казахстан. Шалений сусід, облаштувавши майже 650 кв. км території під майданчик для випробування озброєння, що вже перетворив частину казахських степів на місячний ландшафт, адже всі зенітні та балістичні ракети, що проходять випробування в Капустиному Яру, летять у бік Казахстану. Казахи збирають уламки під своїми вікнами, земля в степу просочилася отруйними залишками ракетного палива, пожежі спалахують як за графіком, люди та тварини народжуються вже хворими та довго не живуть.

Випробування ракет почалися там ще в середині 40-х, одразу після закінчення Другої світової війни. Будували полігон переможці, а от обладнання та креслення прибули спецпоїздами із переможеної Німеччини. У вихорі будівництва полігону забули спорудити будинки для самих будівельників, тож народ тулився у землянках навколо будмайданчика та у хатах місцевих селян із села Капустин Яр.

18 жовтня 1947 проведено перший старт балістичної ракети в СРСР. У період з 18 жовтня по 13 листопада 1947 року було запущено 11 ракет Фау-2, з яких 9 досягли мети (хоча і з великим відхиленням від заданої траєкторії) та 2 зазнали аварії. Згодом тут стріляли і «простий» балістикою, і МКБ, і крилатими ракетами, з поверхні та з шахтної пускової установки… У 1962 році звідси запустили супутник «Космос-1», а з 1957 року в Капустиному Яру проводяться ядерні випробування – як мінімум 11 вибухів на висоті від 300 до 5500 м-коду сумарної потужністю 65 атомних бомб, скинутих на Хіросіму.

У 1953 році про полігон дізнались західні розвідки – їм розповіли полонені німецькі вчені, які повернулися на батьківщину. По подробиці відправили до СРСР літак-розвідник Canberra PR3, оснащений спеціальною фотокамерою. Літак із ФРН прибув у повітряний простір Країни порад, пролетів уздовж Волги на висоті понад 20 км та зробив невелику фотосесію Капустіна Яру. Підняті по тривозі радянські МіГи змогли лише трохи пошкодити літак, який успішно через Каспійське море перелетів до Ірану. Фотографії секретного полігону було ретельно вивчено на Заході, після чого там запустили відразу кілька програм із супутникової та аерофотозйомки військових об'єктів у СРСР та інших країнах соцтабору.

Уламки боєприпасів регулярно падають на відстані за кілька кілометрів від полігону. Фото: uralskweek.kz

Будні полігону

При перегортанні сторінок інтернету, що пам'ятає, згадки про Капустиний Яр зустрічаються рідко, але влучно. Наприклад, з останніх: 2020 року на полігоні проводилися військові навчання, на яких один танк Т-90 підбив інший танк Т-90А. Просто один танк обганяв другий ліворуч, підняв пил — через це екіпаж не побачив «колег» і стрільнув їм у бік уламково-фугасним снарядом.

2021 року начальника полігону Капустін Яр, генерал-майора Кислова, відправили під домашній арешт. Кислова звинуватили у отриманні хабара: його підлеглий повідомив, що продав ліворуч 300 тонн мазуту за хабар для себе та свого шефа.

У квітні 2023 року ракетні війська стратегічного призначення (РВСП) провели випробувальний пуск міжконтинентальної балістичної ракети з полігону «Капустін Яр», вразивши умовну мету на полігоні Сари-Шаган у Казахстані. Казахи знову зібрали ракетні уламки, взяли проби забрудненого ґрунту і гірко зітхнули (це максимум, що вони можуть зробити, земля для випробувань взята Росією в оренду до 2030 року), а в МО РФ прозвітували про успішну апробацію МБР.

Радівали не так вже й довго: в ефір інтернету прорвалися жителі військового міста Знам'янськ, які здебільшого працюють на полігоні Капустін Яр. Вони розповіли, що їхнє 25-тисячне місто чудово знає, як запускати ракети, але не знає, як видобути тепло, світло та воду в будинки, не розуміє, куди поділися дитсадки та школи і чому грошей у держави є тільки на ракети, а на привезення питної води до міста – немає. Заткнули нещасних швидко: більше про виступи жителів Знам'янська, які живуть у середньовічних умовах, інформації не надходило.

У квітні цього року з полігону знову полетіла ракета МКБ. Пуск був навчальним, але жителі Волгоградської, Астраханської та Оренбурзької областей, а також Дагестану неабияк перелякалися, побачивши в небі слід від ракети після пуску.

Через два місяці вони лякалися знову: дві військові частини та ракетний полігон Капустін Яр були атаковані кількома безпілотниками. Дев'ять БПЛА вдарили по території в/ч 15644 під тим самим Знам'янськом, де знаходиться Капустін Яр, а два залетіли в гості на територію військової частини 15650 у сусідньому Ахтубінську. Уламки від ракет ППО з волі долі впали прямо на відділ МВС у Ахтубінському районі, звідки спішно евакуювалися 30 співробітників та двоє затриманих.

Полігон мав бути закритий у 2021 році. Фото: hightech.fm

Вбиває людей та землю

За роки роботи Капустиного Яру там було підірвано понад 24 тисячі ракет, проведено випробування 177 видів військової техніки, знищено 619 ракет СС-20. Земля навколо полігону та в радіусі кількох десятків кілометрів перенасичена цезієм та стронцієм. За даними Національної енциклопедії Казахстану, шкідливі радіоактивні речовини забруднили ґрунт, воду, посівні землі та пасовища для худоби. і в 2,1 рази вище за рівень по республіці. Особливо переважають злоякісні пухлини, легеневі захворювання, порушення імунної системи та складу крові…»

Тобто Капустін Яр убиває одним фактом свого існування.

На полігоні навіть є свій музей, яким місцеві чомусь дуже пишаються. Фото: asu-edu.ru

З новітньої історії

12 квітня 2024 року з полігону Капустін Яр було здійснено успішний пуск міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) рухомого ґрунтового комплексу.

Ну і 21 листопада 2024-го – чи то «Горішник», чи то РС-26 «Рубіж» вирушив звідси у свою подорож із кінцевою точкою у реабілітаційному центрі у Дніпрі. Майже 900 кілометрів ракета пролетіла за 5 хвилин.

Теги за темою
Казахстан
Джерело матеріала
loader