Європа все ще досить знервована, але "приймає" повернення Трампа — WP
Європа все ще досить знервована, але "приймає" повернення Трампа — WP

Європа все ще досить знервована, але "приймає" повернення Трампа — WP

Європа все ще досить знервована, але "приймає" повернення Трампа — WP

Очікується, що генсек НАТО вирушить на переговори з новообраним американським президентом.

Американські виборці “сказали своє слово” і Європа поступово "приймає" повернення до влади в США республіканця Дональда Трампа, попри те, що досить нервово ставиться до новообраного президента Штатів, зважаючи на його передвиборчу риторику “Америка понад усе” й на те, що під час свого першого терміну він критикував НАТО, пише WP.

“Ми працювали з першою адміністрацією Трампа, і будемо працювати з другою. ... Варто бути емоційно нейтральними до того, що знаходиться поза вашим контролем”, - сказав французький міністр з європейських справ Бенджамін Хаддад, виступаючи під час зустрічі з французькими, німецькими та польськими експертами з питань безпеки. 

Найбільше занепокоєння на цій зустрічі, як і на низці інших, викликала позиція Трампа щодо України: Хаддад попередив, що “капітуляція” США перед російським диктатором Владіміром Путіним буде “катастрофічною” для Європи.

Європейські лідери контактували з Трампом після його перемоги на виборах 5 листопада. Новообраний президент США ставить питання щодо України, а не висуває вимоги. Прикладом може слугувати дзвінок канцлера Німеччини Олафа Шольца Трампу.

“Що ви думаєте про план перемоги [президента України Володимира] Зеленського? Що ви думаєте про Путіна?”, - запитав Трамп, за словами високопоставленого німецького чиновника.

Європейці зібрали інформацію про подібні дзвінки лідерів Франції, Польщі, Данії, Чехії та інших країн. 

“Дзвінки були більш дружніми, ніж очікувалося, і Трамп був більше налаштований на те, щоб слухати - добре підготовлений, а не хаотичний”, - додало джерело видання.

Ці оптимістичні коментарі, безсумнівно, відображають бажання Європи розвивати хороші робочі відносини з Трампом у час кризи й розгубленості. 

Кілька чиновників сказали, що провідним речником Європи в розмовах з Трампом, швидше за все, буде новий генеральний секретар НАТО Марк Рютте — колишній прем'єр-міністр Нідерландів. Рютте називають “шепотуном Трампа”, частково через те, що він “заспокоїв” тодішнього президента США в 2018 році, погодившись, що Трамп мав рацію, вимагаючи від членів НАТО більше витрачати на оборону.

Очікується, що генсек Альянсу незабаром вирушить до маєтку Трампа Мар-а-Лаго, щоб обговорити стратегію мирних переговорів щодо України. Послання Рютте буде полягати в тому, що інтересам Трампа і Європи відповідає “справедливий і міцний мир”, який не заохочуватиме російську агресію і забезпечить надійні гарантії безпеки для України, прогнозує високопоставлений німецький чиновник.

“Погана угода” зашкодить Трампу так само сильно, як і Європі — саме такий меседж намагатимуться донести Рютте та інші.

“Майте на увазі, що ви повинні вирішити питання війни РФ проти України таким чином, аби воно не переслідувало вас під час вашого президентського терміну”, - так німецький чиновник описав послання Трампу.

Умовою будь-якої успішної мирної угоди є те, що “ця війна ніколи не повториться”, оскільки безпека України буде захищена, кажуть європейці.

Під час закритої зустрічі в Брюсселі цього тижня з міністрами оборони країн НАТО Рютте закликав європейських лідерів залучати Трампа до співпраці.

“Не пліткуйте про Трампа. Зателефонуйте йому і запросіть його на борт. Переконайтеся, що Америка залишається на нашому боці”, - порадив Рютте, за словами одного з європейських чиновників, який був на зустрічі. 

Рютте також закликав міністрів оборони європейських країн збільшити оборонні витрати значно вище цільового показника у 2% ВВП.

“Якщо ця війна закінчиться перемогою РФ, ми матимемо підбадьорену Росію на нашому кордоні, і ціна стримування Путіна становитиме не 3% ВВП, а 4% або 5%”, - сказав Рютте на зустрічі, за словами джерела WP.

Європейців також цікавить роль мільярдера Ілона Маска в новій адміністрації Трампа, хтось цікавився, чи не дестабілізує запропонований Трампом претендент на посаду міністра оборони Піт Гегсет американську армію, яка грає важливу роль у НАТО. 

Подібна тривожна цікавість була помітна на зустрічі німецьких експертів з питань безпеки в Берліні. Гостей цікавило, чи спробує Трамп, який полюбляє укладати “угоди”, домовитися про нормалізацію відносин між Саудівською Аравією й Ізраїлем або залучити до співпраці лідера Китаю Сі Цзіньпіна (можливо, якщо “яструби” з жорсткою позицією щодо Китаю в його адміністрації дозволять це зробити). Один з учасників зустрічі зробив моторошний прогноз, що війна Європи та Росії розпочнеться через чотири роки, якщо Путіна не зупинити в Україні.

На думку письменника й журналіста Девіда Ігнатіуса, з цих розмов можна зробити такий висновок: Європа знає, що Трамп їй потрібен. Франція і Німеччина, традиційні “якорі” Європейського Союзу, слабкі політично і фінансово. Російська загроза стоїть на порозі, а Трамп є лідером розхитаного трансатлантичного альянсу, подобається йому це чи ні. Тепер питання полягає в тому, як він працюватиме з Європою, щоб зупинити війну РФ проти України й не допустити її повторення.

Експосол України в США Олег Шамшур проаналізував результати американських виборів та спрогнозував, чого очікувати від другого терміну Трампа в Білому домі. Детальніше — в статтях “Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна” та “Війна може закінчитися швидше, але... Що нам треба знати про команду Трампа”.

 

Джерело матеріала
loader
loader