Саміт G20 завершився внутрішніми розбіжностями на тлі повернення Трампа до Білого дому
Саміт G20 завершився внутрішніми розбіжностями на тлі повернення Трампа до Білого дому

Саміт G20 завершився внутрішніми розбіжностями на тлі повернення Трампа до Білого дому

Саміт G20 завершився внутрішніми розбіжностями на тлі повернення Трампа до Білого дому

Група залишається розділеною, зокрема, в питанні засудження війни РФ проти України. 

Лідери країн G20 у вівторок, 19 листопада, завершили саміт у Бразилії, наголосивши на необхідності колективних дій для боротьби зі зміною клімату, бідністю та іншими глобальними викликами. Хоча їм і вдалося випустити спільну заяву, яка охоплює широке коло тем, країни групи здебільшого обмежилися загальними фразами та знову зіштовхнулися з розбіжностями через війну Росії проти України, пише Kyodo.

У спільній заяві група вказала на геополітичні ризики на Близькому Сході, а також “людські страждання” та інші негативні наслідки воєн, не виокремивши при цьому Росію як агресора.

Як повідомляло Reuters, європейські делегати на саміті G20 розкритикували рішення президента Бразилії Луїса Інасіо Лули да Сілви випустити підсумкову заяву групи на день раніше, щоб припинити гостру дискусію про війну РФ проти України.

Формулювання щодо агресії РФ були гострим питанням на зустрічах G20 з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, оскільки за столом переговорів групи сидять Росія та її союзники. Російський диктатор Владімір Путін не був присутній на саміті в Ріо, але РФ представляв міністр закордонних справ Сєргєй Лавров.

Зазвичай комюніке публікується наприкінці саміту, однак Лула вирішив затвердити текст під час завершення засідання в понеділок, 18 листопада, — в той момент лідерів Франції, Німеччини та США не було в залі, кажуть дипломати.

До заяви не увійшла й обіцянка протистояти протекціонізму, яка була в минулорічному комюніке. Хоча джерело видання в делегації G20 применшило значення цієї зміни, відмова від раніше узгоджених формулювань стала символічним кроком напередодні інавгурації новообраного президента США Дональда Трампа, скептика багатосторонніх домовленостей.

Лідери країн групи також підкреслили важливість співпраці в боротьбі зі зміною клімату, хоча перспективи будь-якого руху в цьому питанні залишаються невизначеними на тлі повернення Трампа в Білий дім.

Дводенний саміт у Ріо-де-Жанейро став форумом для лідерів як розвинених країн, так і країн з економікою, що розвивається, для вивчення шляхів спільного вирішення глобальних викликів.

Хоча група залишається розділеною з таких питань, як вторгнення Росії в Україну, Бразилія, яка головує цьогоріч у G20, визначила пріоритетними глобальні зусилля по боротьбі з бідністю, голодом та забезпеченню сталого розвитку.

Підсумковий документ, оприлюднений у перший день зустрічі, включає такі пріоритети, як оподаткування надбагатих,  запуск механізму для мобілізації фінансування та обміну знаннями з метою зменшення бідності та голоду.

Як частина кращого глобального управління, реформа Організації Об'єднаних Націй розглядається деякими країнами G20 як вищий пріоритет, оскільки Росія, постійний член Ради Безпеки, розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

У заяві G20 міститься заклик до “розширеного складу Ради Безпеки”, що відображає “реалії та вимоги 21-го століття”, і вказується необхідність зробити цей орган “більш представницьким, інклюзивним, дієвим, ефективним, демократичним і підзвітним, а також більш прозорим”.

Щодо глобальної економіки, лідери G20 заявили, що існують “хороші перспективи м'якої посадки”, але ризики падіння зросли на тлі геополітичних потрясінь та інших викликів.

Наступного року головування в G20 на себе візьме ПАР.

Повідомлялося, що G20 ще більше “пом’якшила” риторику щодо війни Росії проти України у комюніке цьогорічного саміту. На відміну від документа, опублікованого на саміті G20 у Нью-Делі торік, цьогорічна заява не містить засудження ядерних загроз, пов'язаних із війною РФ проти України, вимоги припинити атаки на продовольчу та енергетичну інфраструктуру, а також фрази про те, що “нинішня епоха не повинна бути епохою війни”. Минулого року західні держави видавали вищезгадану риторику за дипломатичну критику на адресу Москви.

Джерело матеріала
loader