Що з цінами на яйця в Україні
Якщо в жовтні яйця найпопулярнішого розміру С1 в торгових мережах коштували 38 – 42 гривні за десяток, то тепер їх ціна зросла до 70 – 75 гривень, повідомляє 24 Канал із посиланням на Liga.net. Такі ціни близькі до європейського рівня, де ціна на подібні яйця (не біо та не від несучок вільного вигулу) становить 1,8 – 2 євро за десяток.
Важливо! У виданні повідомили, що три провідні компанії, на яких разом припадає близько 60% промислового виробництва яєць – група "Авангард" Олега Бахматюка (ТМ "Квочка"), Ovostar Union Боріса Бєлікова та Віталія Вересенка (ТМ "Ясенсвіт") та Inter Edinstvo Богдана Єсіпова та Юрія Шевченка (ТМ "Це – Яйце!") – від коментарів поточної ситуації ухиляються.
Офіційну версію стрибка цін на яйця представив заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький, який навів два компоненти. По – перше, це сезонне подорожчання, адже зі скороченням світлового дня несучкам потрібно більше електричного освітлення. По – друге, зросли ціни на корми – завдяки деблокаді морських портів для збіжжя з України знову відкриті світові ринки, на яких зростають ціни.
Яка ситуація на ринку
Щорічно в Україні споживають 11,5 – 12 мільярдів штук курячих яєць. Цей обсяг формують порівну – 50/50 – птахокомбінати та домашні господарства. За два тижні листопада яйця "домашніх" несучок подорожчали на 25 – 30% – стрибок цін удвічі менший, ніж на "птахокомбінатські".
На ринках та в пабліках Обухівського та Броварського районів Київської області "домашні" яйця в середині жовтня пропонували за 65 – 70 гривень, а 13 – 14 листопада за 85 – 90 гривень. На Київську область припадає 21% виробництва яєць в Україні – це найбільший обсяг областей.
Цікаво! Але в такому разі має відповідно подорожчати м'ясо курей – корм для бройлерів майже з тієї самої годівнички. Різниця лише в преміксах, тобто певних домішках. Курятина ж з початку року навіть подешевшала на 2 – 3%.
Звідки взявся несподіваний дефіцит яєць
Наприкінці вересня начальник відділу продажів ТОВ "Інкуба" Євген Хайлов повідомив, що в Україні "перевиробництво харчового яйця". За його даними, літом – в липні та серпні – виробництво яєць досягнуло 100 мільйонів штук щомісяця. Ще до цього, в першій половині року, виробництво яєць також зростало – за шість місяців їх зібрали 5,93 мільярда штук. Це на 260 мільйонів штук більше (+4,4%), ніж торік.
Цікаво! Через те що яєць було достатньо, то і ціни на них не обтяжували родинні бюджети українців до самого листопада. Стрибок цін у листопаді був очікуваним, але здивував рівень, на який вони підскочили. Подібна ситуація була в листопаді 2022 року, коли яйця раптом подорожчали в 1,5 раза. Тоді Антимонопольний комітет дослідив ринок яєць, що стало попередженням гравцям ринку і ціни трішки зменшилися.
Наразі це дослідження ринку не завершене. Досі не було навіть намагань дослідити наявність домовленостей або картелів серед учасників яєчного бізнесу з підвищення цін.
Роздрібні торговельні мережі запевняють, що ціни на яйця підвищують саме виробники.
Закупівельні ціни на яйця виробники збільшили приблизно на 50% – з 35 до 62 гривень. Це призвело до аналогічного зростання цін для кінцевих споживачів. Тенденція до підвищення триває. Лише за останній тиждень ціни піднялися ще на 15%,
– каже Максим Камінський, начальник управління закупівель супермаркетів Varus.
В АТБ теж запевняють, що подорожчання спровоковане саме виробниками. За даними Varus, через подорожчання зменшується попит на яйця. Обсяги продажів з початку листопада скоротилися на 10%. Але яйця йдуть на експорт.
Зверніть увагу! З початку року за кордон відправили на 41% більше яєць, ніж торік. Найбільші обсяги експорту – в Ізраїль, Польщу та Італію. Навіть у разі значного нарощування обсягів експорту яєць продають їх дешево – валютний виторг за них зріс лише на 5,6%. Отже, підштовхувати ринкові ціни в Україні значно вигідніше.