Військовий облік: чи можуть 16-річні юнаки відмовитись від підписання «згоди громадянина на військову службу»
Військовий облік: чи можуть 16-річні юнаки відмовитись від підписання «згоди громадянина на військову службу»

Військовий облік: чи можуть 16-річні юнаки відмовитись від підписання «згоди громадянина на військову службу»

Військовий облік: чи можуть 16-річні юнаки відмовитись від підписання «згоди громадянина на військову службу»

Роз'яснення дала експертка.

В Україні оголошена загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через повномасштабну агресію Росії. Під час війни та у мирні часи українці мають дотримуватися правил військового обліку. Адвокатка Марина Бекало на порталі b2bconsult розповіла, чи повинні 16-річні юнаки при взятті на облік підписувати «згоду громадянина на військову службу», а також заповнювати бланк соціального паспорта про родину.

Експертка зазначила, що відповідно до законодавства, щороку  протягом січня-березня, юнаки, яким у відповідний рік виповнюється 17 років підлягають взяттю на військовий облік призовників  в ТЦК та СП за місцем проживання.

«Для цього ТЦК та СП утворюються призовні комісії, які організовують проходження допризовниками ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби, а також проходження ними професійно-психологічного відбору, за яким надається оцінка психологічної придатності кандидатів до видів діяльності, прогноз успішності їх подальшої професійної діяльності під час проходження військової служби та виконання завдань за призначенням за відповідними психологічними методиками, в результаті чого виноситься висновок про професійно-психологічну придатність кандидата,  складається лист вивчення кандидата.  Методичні рекомендації психологічного відбору призовників затверджені ще т.в.о. першого заступника начальника Генштабу ЗСУ генерал-майором В.М. Назаровим 26.01.2016 року, та опубліковані на сайті Міноборони», – сказала Бекало.

Адвокатка пояснила, що такий документ, як «формуляр засвідчення згоди громадянина на військову службу щодо виконання ним заходів професійно психологічного вивчення», це є письмовою згодою на проведення таких психологічних досліджень.

За словами Бекало, цей формуляр не затверджений жодним нормативно-правовим актом, зокрема Положеннями про приписку до призовних дільниць, положеннями про проходження ВЛК допризовниками (призовниками), зокрема і Інструкцією Міноборони з організації професійно-психологічного відбору у ЗСУ від  12.09.2022 № 272.

Експертка додала, що в цьому формулярі міститься соціальний паспорт (ймовірно допризовника або призовника).

«Він був затверджений Методичними рекомендаціями того самого т.в.о. першого заступника начальника Генштабу ЗСУ  генерал-майором В.М. Назаровим 26.01.2016 року, в якому зазначаються біографічні дані та сімейний стан, стан здоров’я, та так звані «фактори негативного впливу», серед них, наприклад: «чи працює дружина (зарплатня)», судимість, кредити . До негативних факторів також віднесені такі відомості як належність до релігійних організацій, вчення яких забороняє брати в руки зброю», – сказала вона.

Бекало наголосила, що юнаки та їхні батьки, не мають обов’язку заповнювати такі відомості про себе та свою родину, враховуючи, що це лише методичні положення, які мають рекомендаційний характер.

Нагадаємо, що Кабмін визначив, яким чином надсилатимуть повістки тим особам, які не оновлять свої дані у двомісячний строк.

Джерело матеріала
loader
loader