Як передає Укрінформ, про це йдеться в повідомленні Управління Верховного комісара ООН з прав людини.
Буянову засудили в Росії до п'яти з половиною років позбавлення волі за критичні висловлювання стосовно російських військ, які воюють в Україні.
«Жахливо засуджувати лікаря за недоведені приватні коментарі під час виконання професійних обов'язків. Поспішний судовий процес, що ґрунтується переважно на свідченнях семирічної дитини, є ще одним прикладом фіктивних судів у Росії, спрямованих проти людей лише за їхню антивоєнну позицію», - зазначила Кацарова.
Кримінальну справу було порушено після того, як вдова ліквідованого в Україні російського військовослужбовця подала скаргу, стверджуючи, що лікарка зневажливо висловлювалася про її покійного чоловіка під час медогляду їхньої дитини.
Буянова нібито назвала його «законною ціллю для української армії» і заявила, що «Росія винна, оскільки є агресором».
«Цей випадок відображає модель широкомасштабного і системного придушення будь-яких мирних антивоєнних висловлювань, що спрямовано проти правозахисників, політичної опозиції та пересічних громадян за погляди, які кидають виклик державним наративам», – додала вона.
За її словами, російський суд покладався на досудове інтерв'ю з семирічною дитиною, проте складні формулювання запитань-відповідей означають, що ці «свідчення» могли бути заздалегідь підготовлені за сценарієм.
Водночас Кацарова наголосила, що навіть якби коментарі Буянової були доведені, висловлення думки, особливо в приватній обстановці, не є злочином відповідно до міжнародних стандартів свободи вираження поглядів.
Буянова, яка народилася у Львові, відкинула всі звинувачення. Відповідаючи на закиди стосовно її «ненависті» до росіян, вона заявила: «Я маю стосунку до трьох етносів: російського, українського і білоруського».
Зазначається, що ця справа викликала широкий протест серед представників російської медичної спільноти: понад тисяча лікарів підписали відкритого листа з вимогою звільнити Буянову.
За словами Кацарової, нині в Росії утримуються до 1700 політичних в'язнів, багато з яких - за протести проти війни в Україні.
«Буянова має бути негайно звільнена, а всі звинувачення проти неї зняті», – зауважила спецдоповідачка, додавши, що закони, які придушують свободу слова, зокрема щодо воєнної цензури, мають бути терміново скасовані.
Як повідомляв Укрінформ, наприкінці жовтня Кацарова представила на засіданні Третього комітету Генасамблеї ООН чергову доповідь про ситуацію в РФ.
У доповіді, зокрема, ідеться про застосування тортур до антивоєнних активістів і українців.