Є 3 сценарії на зиму, – ексміністр енергетики дав поради українцям
Є 3 сценарії на зиму, – ексміністр енергетики дав поради українцям

Є 3 сценарії на зиму, – ексміністр енергетики дав поради українцям

Два з них передбачають вимкнення світла на кілька годин щодоби, але за умови середньої температури повітря та відсутності масованих обстрілів енергетичних об'єктів. Колишній міністр палива та енергетики України Іван Плачков в етері 24 Каналу пояснив, як діяти українцям у разі третього сценарію – песимістичного.

"Енергетики все відновлюють. Чи це агонія, чи тільки початок – не знаємо. Також не знаємо, скільки у них ракет та що вони планують робити далі. Але маємо бути готові до 3 сценаріїв розвитку подій взимку", – зазначив ексміністр енергетики.

Перший сценарій

Якщо зима буде теплою й не буде масованих атак, електроенергію можуть вимикати за графіком на 2 – 3 години на добу. Оскільки іноді може бути складно забезпечити баланс споживання та виробництва.

Укренерго регулюватиме ситуацію. Українці знатимуть, що в певний час світла може не бути кілька годин, але потім – буде. За таких умов, як зазначив Плачков, зиму вдасться пройти без втрат та соціальних проблем.

Другий сценарій

Якщо зима буде холодною, температура коливатиметься від 15 до 25 градусів морозу, і не буде масованих обстрілів, вимкнення світла будуть більш довготривалими. У такому випадку буде складніше забезпечити баланс споживання та виробництва.

Оскільки сонячні батареї вироблятимуть лише 20 – 30% від потужностей, а теплові станції – 10%. Крім того, Україна не має доступу до Запорізької АЕС, а Каховська ГЕС зруйнована ворогом влітку 2023 року. Хоч і збільшився імпорт електроенергії з 1,7 ГВт до 2,1 ГВт, але за низької температури все одно не вдасться збалансувати ситуацію.

Третій сценарій

Якщо зима буде дуже холодною, а таке в Україні буває раз на 8 – 10 років, будуть масовані обстріли по енергетичній інфраструктурі, то застосовуватимуть відключення електроенергії з метою недопущення блекауту.

Якщо буде тотальний блекаут, ми можемо "погасити" країну на декілька днів, а, може, й на тиждень. Вже тут наслідки не передбачувані, тому енергетики вимикатимуть споживачів стільки, скільки потрібно, для того, щоб зберегти роботу енергосистеми,
– підкреслив Іван Плачков.

Тобто вимкнення світла не будуть регулярними. Ніхто не знатиме тривалість та період. Вони можуть бути довготривалими: доба, дві, а в деяких регіонах – тиждень. Така ситуація зберігатиметься допоки енергетики не відновлять пошкоджену інфраструктуру.

Як повинна діяти влада

Під час масованого обстрілу енергетики можуть вимкнути електроенергію, відповідно одразу зникне водопостачання і теплопостачання.

За теплої погоди розподільчі мережі та труби не замерзнуть. Водночас за температури -15 та -20 можна просто заморозити міста, якщо превентивно не підготуватися.

Потрібно готувати комунальні служби, приміром: зникло світло, а на вулиці 8 градусів морозу, необхідно негайно зливати воду з теплоносіїв, щоб система не замерзла поки енергетики відновлюватимуть інфраструктуру.

Для цього ж треба перевірити всю систему, зокрема вентиля та клапани, щоб не було жодних затримок.

Також необхідно збільшити кількість "пунктів незламності". Там мають бути потужні генератори з опаленням, електричні нагрівачі повітря, іншими словами калорифери, а також усі потрібні харчові продукти та ліки.

Що мають робити цивільні

"Якщо є друзі, знайомі чи родичі в селах та районних центах, загалом у населених пунктах, де є традиційне опалення, тобто вугілля та дрова, треба уже зараз домовитися з ними. Аби у разі такого форс-мажору, могли набрати повний бак бензину й відвезти дітей та людей похилого віку до них. Перечекати тиждень – два з половиною, поки в місті не відремонтують всі системи", – порекомендував ексміністр з енергетики.

А запорукою того, що 3 сценарій не реалізується, є протиповітряна оборона. Необхідно посилити захист усіх енергетичних об'єктів.

Джерело матеріала
loader
loader