Як громадські активісти в США адвокатують інтереси України
Як громадські активісти в США адвокатують інтереси України

Як громадські активісти в США адвокатують інтереси України

Українські організації в США протягом майже трьох років повномасштабної війни організовують різні форми тиску на політиків, аби пришвидшити постачання зброї для України або переконати в необхідності допомоги.

Олег Полуненко (це псевдонім експерта, який він використовує з міркувань безпеки  — прим. ДМ)  — воєнний аналітик громадської ініціативи Protect Ukraine Now, представник адвокаційної команди благодійного фонду Dignitas,  який зараз живе у США. За три роки повномасштабної війни Україна отримала від США зброї на 28 млрд доларів. За словами активіста, цього недостатньо і в цьому полягає причина того, чому Україна опинилася в нинішньому становищі на полі бою. За його словами, США за президентства Джозефа Байдена не повною мірою використовували наявні кошти для допомоги Україні. Крім того, американці часом не надавали вчасно необхідне озброєння, що загальмувало успішний осінній контрнаступ у 2022 році, коли був звільнений Херсон і північні громади на Харківщині.

Проте, за інформацією експерта, з квітня 2022 року США знищили майже 4 млн касетних боєприпасів 155 калібру, які сьогодні потрібні українському фронту. «Замість того, щоб надати їх Україні, вони їх просто знищили», — сказав лобіст і воєнний експерт.

Крім того, США поки що не надали Україні жодного бойового літака і недостатньо допомагають із підготовкою пілотів, хоча мають, мабуть, чи не найбільший у світі флот бойових літаків.

«У 2022—2023 роках більше сотні F-16 просто були списані. А з 90 комплексів Patriot, які є на озброєнні США, Україна отримала лише один підтверджений комплекс. Ще один, ймовірно, був наданий Україні влітку від Румунії, а третій був обіцяний 15 жовтня. Я думаю, що він може зʼявитись в Україні не пізніше 20 січня», — сказав Полуненко.

Олег Полуненко вважає, що перемога Трампа на виборах була очевидною і для України вона дає більше шансів на виживання у цій війні.

«Головна причина того, чому Україна опинилася в скрутному становищі, — це недостатнє постачання зброї для України. Зараз у Байдена і Гарріс є 9,1 млрд доларів на допомогу Україні зі складів США. За весь цей рік президент США поставив в Україну по PDA (Presidential Drawdown Authority) зброї на 4,8 млрд доларів, тобто майже вдвічі менше, ніж у нього зараз є», — розповів експерт.

За його словами, залишок у 6 млрд доларів невідкладної допомоги від народу США міг «згоріти», про що у серпні-вересні повідомляли різні джерела.

«Ми зібрали 5 тисяч підписів для петиції до Блінкена, а також Остіна. До нас доєдналися ще інші організації — й після цього почалися зрушення. Доєдналися медіа — і президент Байден був змушений почати використовувати ці повноваження. Це дуже добре показує, яка насправді була його мета у війні з Україною. І ця мета — “варити” Україну поступово. Якби хотіли “зварити” Росію, то Україні б надали достатньо зброї, щоб вона робила це ефективно», — сказав Олег Полуненко.

Щодо перспектив закінчення війни, то Трамп, за словами Полуненка, скоріш за все, спробує домовитися з Путіним і Зеленським.

«Він спробує їх посадити за стіл перемовин і ця ідея провалиться. Чому Путін має погоджуватися на менше, ніж він собі запланував? Так само й Україна не погодиться на поступки. Є великі проблеми з мораллю. Але це не проблеми на фронті, це проблеми з розумінням, за що ми воюємо. Після того, як буде перша поразка в спробі домовитися, далі Трамп буде вирішувати, що з цим можна зробити, щоб припинити війну», — каже аналітик.

Варто пригадати, що за минулої каденції Дональд Трамп вивів війська з Іраку, а також підготував виведення військ з Афганістану, проте це вже робив Джозеф Байден. Крім того, Трамп вивів більшість військ із Сирії.

«Тобто там, де міг, він зменшив присутність Америки — це його парадигма. Він не хоче вести війни. Але питання в тому, що Росія — це не Сирія й не Ірак. Тому Путін на таке не погодиться. Російські танки в Києві нікому не потрібні: ані Трампу, ані Байдену. Це буде величезна поразка для їхнього іміджу», — сказав Полуненко.

За словами Полуненка, наразі є певні червоні лінії, які намалював Путін Байдену. І вони стосуються типів озброєння, яке надходить Україні та місць їхнього застосування.

«Крім літаків, США не дають Україні й бойові гелікоптери. Одного разу вдалося отримати 31 танк Abrams, більше нічого не було. По ППО зараз задекларовано три комплекси Patriot, а доставлений один. У США є 85—90 таких комплексів, а на бойовому чергуванні — лише 60. Тобто є 25—30 комплексів, які можна було надати Україні. Їх виробляють по 12 штук на рік. За три роки надати 1 комплекс — дуже добре свідчить про політику Білого дому», — пояснює аналітик.

У Полуненка є надія на те, що Трамп може дозволити Україні бити далекобійною зброєю вглиб Росії. Це може докорінно змінити перебіг війни на користь України. Проте, аби це сталося, громадянське суспільство має активно впливати й просувати інтереси України серед республіканців.

 Як громадські активісти в США адвокатують інтереси України - Фото 1

Активісти біля Білого дому

Це можна зробити, говорить Олег, наприклад, за допомогою сайту Protect Ukraine Now, який  дозволяє громадянам США, а також тим, хто приїхав на навчання чи на роботу, спілкуватися зі своїми конгресменами чи сенаторами. 

«За весь час було надіслано сім тисяч листів. Крім того, у вересні ми почали збирати підписи для петиції, аби допомога для України не згоріла. Ми зібрали 518 людей, які написали своїм конгресменам і сенаторам відповідне прохання. Петиція, яку відправили в Конгрес, набрала близько 5000 підписів. Надалі ми плануємо переконувати сенаторів і конгресменів надати якомога більше допомоги Україні по PDA», — говорить Полуненко.

За його словами, у Конгресі є 9,1 млрд доларів для України, яких може вистачити на півтора року війни з розрахунку на сьогоднішню інтенсивність бойових дій. Навіть якщо не буде надана додаткова допомога, у Пентагону також є 19 млрд доларів, які можуть закрити певні статті витрат для відновлення.

«Ми будемо працювати з новою адміністрацією і добиватися дозволу, аби Україна могла бити далекобійною зброєю вглиб Росії. Це буде одним із наших козирів при торгах під час перемовин. Якщо Путін не піде на якісь компроміси, то Трамп може дозволити бити вглиб Росії. Він узагалі може дозволити все, що завгодно. Рішучості в нього вистачає. Ми говоритимемо, що підтримка України — в інтересах США», — підсумовує Олег Полуненко.

Дисклеймер: розмова з експертом відбулася в ефірі програми  «Активізація»  на Українському радіо. 

Читайте також
Росія повинна платити: Про що говорили учасники конференції, організованої Міжнародним центром перемоги України та Центром протидії корупції
Українцям потрібен справедливий мир: яким є суспільство на третьому році повномасштабної війни
Побудувати державу вдячності
Розмови про (на)дії. Огляд подкастів від громадського сектору та про нього
Очільниця «Жіночого ветеранського руху» розповіла в інтерв’ю CNN про важливість військової допомоги для України
Олександра Матвійчук: «Необхідно перейти від наративу “допоможемо Україні не зазнати поразки” до “допоможемо Україні перемогти”»
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги за темою
Україна США російська агресія вибори
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader