Правозахисники проінспектували умови у Новосільській спеціальній школі Тернопільської області, де нещодавно виявили факти порушення прав дітей. За їхніми словами, вихованці мешкають у неналежних умовах, а над дітьми регулярно знущаються. Про це розповіла адвокат Інна Мірошниченко.
– З бюджету на спецшколу щороку виділяється 20 мільйонів гривень. Скільки до неї прямує коштів від благодійників – невідомо, - зазначила вона, опублікувавши знімки із закладу.
За її словами, у туалеті немає ні кабінок, які б забезпечували дітям конфіденційність, ні мила, ні рушників, ні гарячої води. Доступ до ванної кімнати 95 дітей отримують лише раз на тиждень – з 20 до 22 годин. Іншим часом воду не включають з метою економії.
Меблі в кімнатах дітей зламані, а м'яких іграшок вони майже не мають. Дітям видають рване взуття і це при тому, що біля кабінету директора зачинено на ключ склад із гуманітарною допомогою.
Правозахисникам вдалося сфотографувати їжу, яку дітям дають у їдальні. Це гаряча вода, яку називають "компотом", і бутерброд із морквою та яйцем. При цьому в кабінеті соціально-побутового орієнтування, де дітей мають вивчати готувати їжу, персонал зробив собі кухню. Більше того, там роблять банкети для органів, які приїжджають із перевірками. За словами дітей, гуляння персонал влаштовує постійно.
При цьому Мірошниченко зазначає, що це не найстрашніше, що є у спецшколі. Встановлено факти, коли за погану поведінку дітей відправляли до психіатричної лікарні. Також вдалося встановити два випадки сексуального насильства між дітьми. Найменшій жертві – 8 років. Правозахисниця зазначила, що наразі дітей, яким загрожує небезпека, намагаються перемістити до інших установ. Також працюють над передачею їх під опіку та усиновлення, якщо це дозволяють документи. Дитина, яка передала комісії факти порушень, перебуває в безпеці, запевнила вона.
- 11 листопада правоохоронці розпочали розслідування фактів порушення прав дітей та насильства в Новосільській спецшколі за статтями 137, 151, 153, 364 Кримінального кодексу України – неналежне виконання своїх професійних обов'язків з охорони життя та здоров'я неповнолітніх, незаконне приміщення здоров'я, службовим становищем.
- На початку листопада під час перевірки Великолюбинського багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру Львівської області виявили низку порушень. Вихованці закладу не тільки зазнавали насильства та приниження – дітям вводили препарати, які призводять до втрати здатності рухатися.