ГО "КиївПрайд" тиждень тому анонсувала проведення благодійного освітнього фестивалю "Квір-пропаганда Фест" 23-24 листопада. Ці дати збігаються з Днем пам'яті жертв Голодомору, який відзначають щороку в четверту суботу листопада. Попри обурення громадськості, організатори не скасовують і не переносять захід.
Про це йдеться в Instagram-дописі "КиївПрайду".
"Дякуємо усім, хто висловили свою думку, та хочемо дати відповіді на найгарячіші запитання. Ми запланували події Фесту на 23 листопада, не перевіривши пам'ятні дати. Зараз ми так не зробили би, але заходи відбудуться в зазначені дати з повагою до традицій вшанування пам'яті. Детальний розклад скоро опублікуємо на сторінці!" — прокоментували організатори.
Вони додали, що під час фестивалю всі присутні доєднаються до загальнонаціональної хвилини мовчання та акції "Запали свічку пам'яті", щоб вшанувати жертв геноциду.
"Ми водночас і ЛГБТК+ спільнота, і українство — обидві ці ідентичності важливі для нас", — наголошує "КиївПрайд".
Зазначається, що "Пропаганда Фест" — це освітній захід у форматі лекторію, а не вечірка, концерт чи парад. Його мета — просвіта ЛГБТК+ спільноти, а також закриття збору на FPV, РЕБ та ліки для ЗСУ.
Окрім цього, громадська організація пояснила назву фестивалю, яку теж активно критикують: мовляв, "Квір-пропаганда" — це іронія над тим, що ЛГБТК+ люди постійно чують про свою ідентичність. Таким чином організатори хотіли показати, що не вірять в пропагування будь-якої орієнтації.
"Однак ми мали б врахувати, що слово «пропаганда» сприймається як синонім до російських іпсо. Наразі багато звичних слів набувають нових сенсів — нам шкода, якщо когось затригерили! Виправляємося і наголошуємо, що активності фесту побудовані виключно з метою пропаганди здорового глузду та критичного мислення!" — йдеться в дописі.
Реакція аудиторії
Попри пояснення організаторів, коментарі продовжують поповнюватися критикою:
"Позиція а-ля «Ми свічку поставимо там і ви відчепитеся, ок?»"
"Як представниці ЛГБТІК+ спільноти, мені сумно і соромно. Не забудьте потім звинуватити людей в гомофобії, коли вони критикуватимуть цей захід".
"Тоді чому це фест? Значення слова festivus протирічить несвяткуванню. Іронічна назва, кажете? Дні памʼяті — не дуже хороша дата для гри з іронічними назвами культурних/ освітніх подій, як і для проведення нетематичних заходів. Чому не перенести подію на інший день? Мені, як людині, історію родини якої було втрачено через Голодомор, абсолютно не зрозуміле бажання проводити фест в цей день, особливо коли безліч коментаторів були незадоволені таким рішенням.
Прикро, що у День памʼяті Голодомору ви збираєтеся говорити не про Голод. Скільки часу потрібно було й зусиль, аби довести те, що Голод був! Що це була не вигадка. Біль та пустота. Що треба мати в серці, аби бути настільки жорстокими до історії українського народу.