Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, передає Укрінформ.
Як зазначається, з травня 2022 року до травня 2023 року близько 8-10% респондентів були готовими на територіальні поступки, а абсолютна більшість – 82-87% – стабільно виступали проти жодних поступок. Після травня 2023 року поступово зростала частка тих, хто готовий до територіальних поступок. Так, до кінця 2023 року готовність до поступок зросла до 19%, у лютому 2024 року – до 26%, у травні 2024 року – до 32%. Між травнем і початком жовтня 2024 року ситуація фактично не змінилася – наразі 32% готові до територіальних поступок.
Водночас частка тих, хто виступає проти жодних територіальних поступок, відповідно, знижувалася до травня 2024 року і сягнула 55%. Станом на початок жовтня 2024 року попри всі складні обставини більшість українців – 58% – виступали проти жодних територіальних поступок.
При цьому, за даними опитування, позиція з цього питання із травня 2024 року фактично не змінилася у жителів заходу та центру, де настрої майже ідентичні загальноукраїнським, – там 59-60% категорично проти жодних поступок, а 31-32% готові до певних поступок.
На півдні України стало більше тих, хто категорично проти жодних поступок - із 46% до 56%. Водночас частка тих, хто загалом готовий до певних поступок, не змінилася - 36% у травні і 33% зараз.
На сході частка тих, хто загалом готовий до певних поступок, зросла з 33% до 40%. Водночас 50% респондентів попри все категорично проти територіальних поступок.
Також опитування показало, що ті, хто вірить у «безмежний» запас ресурсів Росії, більшою мірою готові до територіальних поступок – 48% проти 44%, які все одно категорично проти. На противагу цьому серед тих, хто вважає, що Росія все-таки вичерпує ресурси, лише 18% готові до територіальних поступок, а 72% виступають категорично проти жодних поступок.
Крім того, найвищою готовність до поступок є серед тих, хто і не довіряють Президенту, і вважають, що Захід хоче несправедливого миру від України - 56% готові до поступок, 38% категорично проти.
«Якщо ж у респондента «мішані» погляди (не довіряють Президенту, але вірять у підтримку Заходу, або навпаки), то готовність до поступок уже стає нижчою і більш ніж половина виступають категорично проти поступок. Водночас найменше готові до поступок ті, хто зберігають і довіру Президенту, і довіру Заходу. Серед них 69% категорично проти поступок (проти 24%, які готові до територіальних поступок)», - йдеться в дослідженні.
Як зазначив представник КМІС Антон Грушецький, коментуючи результати опитування, українці з одного боку категорично відкидають формулу «мир на будь-яких умовах», з іншого - зберігають гнучкість і простір для маневру для ухвалення, можливо, непростих, але найкращих у цій ситуації рішеннях для майбутнього країни.
«Ми бачимо, що окупація будь-якої частини території є нелегітимною в очах українців, проте зараз значною мірою пріоритетом є гарантії безпеки. Тобто українці ані тиснуть на владу для досягнення «будь-якого миру», ані створюють категорично визначені нереалістичні рамки. Військово-політичне керівництво має простір для дій і ми маємо підтримувати його та сподіватися на кращий розвиток подій», - зазначив соціолог.
Опитування проведено упродовж 20 вересня - 3 жовтня 2024 року методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів у всіх регіонах, підконтрольних уряду України. Опитано 2004 респонденти віком від 18 років.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 2,9% для показників, близьких до 50%, 2,5% для показників, близьких до 25%, 1,7% - для показників, близьких до 10%, 1,3% - для показників, близьких до 5%.