В Нацбанку не бачать підстав для подальшого зниження облікової ставки у найближчі кілька місяців. Більш того, частина Комітету з монетарної політики НБУ (КМП НБУ) підтримує підвищення ставки вже в грудні цього року. Про це йдеться у повідомленні регулятора.
Зазначається, що дев’ять членів КМП підтримали збереження облікової ставки на рівні 13% у жовтні. На їхню думку, цього рівня достатньо, щоб зберегти контроль над інфляційними очікуваннями, стримати інфляцію та повернути її до цілі 5% у найближчі роки.
Лише один член КМП під час засідання висловився за підвищення облікової ставки до 13,5% вже у жовтні. Він підтримував таке підвищення й на попередньому засіданні, а зараз доцільність такого кроку, на його думку, зросла через прискорення інфляції.
Переважна більшість членів КМП очікує збереження облікової ставки на рівні 13% упродовж наступних місяців, однак не виключає можливість її підвищення. Натомість на думку двох членів КМП, у грудні ставку необхідно буде підняти до 14%.
"Жоден з учасників дискусії не бачить підстав для пом’якшення процентної політики в найближчі місяці", – зазначається у повідомленні.
Однак члени КМП вважають, що Нацбанк може повернутися до зниження облікової ставки після проходження пікових інфляційних значень у наступному році. Тому переважна більшість членів КМП очікує, що облікова ставка становитиме близько 12% наприкінці 2025 року, але цей прогноз із високою ймовірністю можуть переглянути.
Як писало ZN.UA, піднявши надміру ставку в минулому, центральний банк України сам собі обмежив монетарний простір. Стабілізаційний ресурс ключової ставки давно вичерпаний. Її підвищення зараз не додасть стабільності економіці, а лише призведе до розширення процентної маржі банків і збільшення їхніх прибутків за рахунок держави. Про це читайте у статті "Неприборкана інфляція, або Кому вигідна висока облікова ставка НБУ".