Наслідки російської війни для довкілля вийшли далеко за межі України - Кислиця
Наслідки російської війни для довкілля вийшли далеко за межі України - Кислиця

Наслідки російської війни для довкілля вийшли далеко за межі України - Кислиця

У штаб-квартирі ООН відбувся захід, на якому обговорили екологічну безпеку в контексті російської війни проти України.

Про це повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Нью-Йорку.

Захід, організований постпредствами України, Фінляндії, Болгарії, Німеччини, а також Міндовкілля України, приурочено до Міжнародного дня запобігання експлуатації навколишнього середовища під час воєн і збройних конфліктів (відповідно до резолюції Генасамблеї ООН від 2001 року відзначається 6 листопада).

Наслідки російської війни для довкілля вийшли далеко за межі України - Кислиця - Фото 1

Повномасштабна агресія Російської Федерації завдала серйозної шкоди довкіллю України, сказав постпред нашої держави при ООН Сергій Кислиця.

«Вибухи бомб, воєнні дії на промислових об'єктах, підрив гребель та забруднення води, повітря й ґрунту призвели до катастрофічних наслідків для природи та здоров'я наших громадян», - зазначив він. Російська окупація Запорізької АЕС та постійні атаки на об'єкти енергетичної інфраструктури інших атомних станцій ставлять під загрозу довкілля не тільки України, а й усього регіону, додав дипломат.

За його словами, тільки у 2024 році було пошкоджено майже третину українських лісів. Повномасштабна війна в Росії вже призвела до викидів 180 мільйонів тонн CO2.

Наслідки російської війни для довкілля вийшли далеко за межі України - Кислиця - Фото 2

«Наслідки цієї війни для навколишнього середовища вийшли далеко за межі наших національних кордонів, – сказав постпред. – У цьому контексті особливого значення набуває пункт 8 української Формули миру, що стосується запобігання екоциду та відновлення екологічної безпеки».

Кислиця закликав міжнародне співтовариство об'єднатися для захисту нашого довкілля від руйнівного впливу війни, створити механізми компенсації екологічної шкоди й підтримати зусилля з відновлення постраждалих регіонів.

Виступаючи в режимі відеозвернення, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук поінформувала, що загалом зафіксовано 6,5 тис. випадків екологічної шкоди, заподіяної воєнними діями на суму 71 млрд доларів. Ідеться, зокрема, про забруднення Чорного моря, підрив Каховської греблі, обстріл інфраструктури, енергетичного сектора й житлових будинків. Загалом Росія випустила по Україні 10 тис. ракет «і не збирається зупинятися», зауважила Гринчук.

Також вона розповіла, що Міжнародна робоча група з екологічних наслідків війни розробила договір, який містить 50 рекомендацій для України та світової спільноти, зокрема щодо єдиних підходів до питання компенсації екологічної шкоди та пропозицій стосовно ековідновлення.

Своєю чергою міністр клімату й навколишнього середовища Фінляндії Кай Мікканен у відеозверненні наголосив на важливості виконання української Формули миру та необхідності покарання за екологічні збитки, які є порушенням міжнародного права.

«Українська Формула миру - це єдина мирна ініціатива для України, що ґрунтується на Статуті ООН та повазі до міжнародного порядку, заснованого на правилах… – сказав міністр. – Президент Зеленський обрав екологічну безпеку як один із пунктів Формули миру, і я хотів би подякувати йому за це, оскільки ми занадто довго ігнорували руйнівні наслідки збройних конфліктів для довкілля».

Компенсація за шкоду, завдану Росією Україні та її навколишньому середовищу має стати питанням глобальної справедливості, наголосив Мікканен.

«Ми працюємо над тим, щоб домогтися міжнародного визнання воєнних злочинів проти навколишнього середовища, покласти на Росію відповідальність за відновлення пошкоджених екосистем України», – додав він.

Як повідомляв Укрінформ, 19 жовтня в Гельсінкі за участі Дениса Шмигаля та прем’єр-міністра Фінляндії Петтері Орпо і високопосадовців низки держав відбулася міжнародна конференція, присвяченою пункту 8 Формули миру.

Теги за темою
ООН Екологія
Джерело матеріала
loader