Експерти оцінили, чи справді "посипався" український фронт на Донбасі
Експерти оцінили, чи справді "посипався" український фронт на Донбасі

Експерти оцінили, чи справді "посипався" український фронт на Донбасі

Українцям розповіли, що відбувається на лінії зіткнення на Донеччині і чи справді там "посипався" український фронт.

Як передає "Хвиля", про це йдеться у матеріалі ВВС Україна.

Російська армія значно прискорила темпи свого наступу на Донеччині. Їй удалося захопити тут за перші два місяці осені значну територію. За підрахунками експертів, вона є рекордом із початку повномасштабної війни. При цьому деякі військові та політики почали говорити, що український фронт "посипався".

"Всі ми знаємо, і я не відкрию військову таємницю, що фронт у нас посипався", - заявив відомий український генерал Дмитро Марченко, який керував обороною Миколаєва на початку війни в інтерв'ю 27 жовтня.

За його словами, причинами цього "обвалу фронту" є дефіцити боєприпасів та особового складу у Збройних силах України, а також "розбалансування управління". Зокрема, мається на увазі часта зміна командувачів у військових підрозділах та перекидання непідготовлених частин на нові напрямки, що зокрема сталося біля Вугледару на початку жовтня.

Війна Росії проти України. ЗСУ
Війна Росії проти України. ЗСУ

Видання нагадує, що Міністерство оборони Росії 29 жовтня повідомило про захоплення міста Селидове, що за 15 км від Покровська. Довгий час українські сили обороняли цей населений пункт, але з другої половини жовтня російські війська поступово змогли обійти його з флангів, відрізавши шляхи постачання, а потім розпочали штурм житлових кварталів.

Отже, щоб не потрапити до оточення, Сили оборони України явно відступили з міста, а противник досить швидко зайняв його.

"Генштаб ЗСУ ситуацію у Селідового не коментує, а близький до міноборони аналітичний центр DeepState підтвердив 30 жовтня, що місто вже окуповане противником. Падіння Селідового відкриває шлях російських армій до наступу на південний фланг Покровська, а також продовження руху в сторону Курахового, а саме до його північним околицям", - пише ВВС.

Як сказало виданню високопоставлене джерело у владі, саме ці два міста – важливі логістичні та промислові центри Донбасу – ймовірно, будуть основними цілями російських атак найближчим часом.

Від Покровська до початку листопада фронт – на відстані близько 6 км. Щодо Курахового, то, за словами російських військових блогерів, армія РФ вже намагається зачепитися за його східну околицю. Також армія РФ до нього з півдня з боку окупованого Вугледару, прорвавши лінію оборони ЗСУ біля Богоявлення та Шахтарська.

За даними ВВС, українське командування направляє додаткові підрозділи на захист цього напряму. Однак, не виключено, що російська армія спробує повторити маневр, що вдався з Вугледаром і Селідовим, тобто обійти з флангів міста, а не штурмувати їх "в лоб".

Тим часом екс-начальник управління стратегічних комунікацій генерального штабу ЗСУ полковник Євген Сасько називає цей тактичний прийом росіян "жувати щелепами". Тобто з північного та південного флангів формуються потужні "щелепи", які поступово розхитують та "жовують" оборону навколо міста, що в результаті призводить до його падіння.

При цьому така ж ситуація може повторитися в районі Курахового, якщо Росія спробує обійти місто на захід від району сіл Константинополь і Андріївка, що лежать на трасі Запоріжжя-Донецьк. Зараз саме у бік цього найважливішого для України логістичного маршруту одночасно з півдня та півночі настають російські війська. До траси залишається близько 11 км. з обох флангів.

"Сподіваюся, що "Кураховська кишеня" не з'явиться в результаті зустрічних ударів (росіян) на Андріївку і "пожувати щелепами" там не вийде", - написав полковник Сасько.

Експерти оцінили, чи справді "посипався" український фронт на Донбасі - Фото 2

Видання зазначає, що менш амбітний варіант для росіян це обійти Курахівське водосховище з півночі та перерізати трасу в районі західного передмістя Курахове – села Дачне. В цьому випадку для РФ також важливо взяти під контроль село Успенівка, що на 8 км на південь. Тут сходяться дороги з Курахового, Дачного, Катеринівки та Великої Новосілки. Останню їх російська армія вже перерізала в Шахтарському районі.

У районі Покровська також не дуже сприятлива ситуація для ЗСУ. Ще наприкінці літа українські захисники за допомогою залучення резервів змогли зупинити стрімке просування противника східними околицями цього міста та його супутника Мирнограда. Росіянам також не вдалося перерізати важливу трасу Покровськ-Костянтинівка.

Одакно тепер, після падіння Селідового, ЗС РФ зможуть знову активізувати рух у цьому районі, але обходячи місто з півдня вздовж русла річки Солона та залізничного полотна у напрямку селищ Новотроїцьке та Шевченка.

Голова міської військової адміністрації Покровська Сергій Добряк заявив, що на околицях самого Покровського ЗСУ зводять фортифікаційні споруди. Сам населений пункт буде частково заблокований для в'їзду та виїзду, додав він.

"Фортифікаційні споруди будуються в Покровську, і вже ми заходимо до міста, і певні ділянки міста блокуватимуться... Зараз у місті вже збудовано кілька ешелонів, якими будуть частково перекриті вулиці та мікрорайони Покровська", - пояснив він.

За його даними, близько 80% інфраструктури міста знищено, проте в ньому все ще лишається майже 12 тисяч осіб, у тому числі 55 дітей.

Чи можна називати це обвалом фронту

Виходячи з підрахунків аналітиків німецького Welt, російські війська з початку жовтня захопили 478 км² української території, що стало найбільшим прогресом з моменту активної фази бойових дій у березні 2022 року.

При цьому, за даними українського проекту DeepState, минулого місяця росіянам вдалося окупувати близько двох десятків населених пунктів, а також міста Вугледар та Селідове.

У свою чергу ізраїльський військовий експерт Давид Гендельман зазначив, що в цьому випадку йдеться про грамотно організований відступ українських сил в умовах значної переваги супротивника у живій силі та повітрі. При цьому просування військ РФ справді досить повільне.

"Такі заяви про "обвал фронту" це здебільшого емоції. До реального обвалу там далеко", - сказав аналітик ВВС Україна.

За його словами, фронт під час цієї війни "посипався" один раз, і це було з російської сторони. "Останній такий приклад був восени 2022 року саме з російської сторони, коли був український прорив на Харківському напрямку. Там справді посипався фронт на конкретній великій ділянці".

У свою чергу директор військових програм Центру Разумкова, полковник запасу ЗСУ Микола Сунгуровський каже, що окрім проблем із мобілізацією, російський наступ на Донбасі виявив ще низку недоліків в українському керівництві.

"Так, це не обвал фронту, але справді є серйозні недоліки та серйозні проблеми. Все залежить від того, як швидко та змістовно відреагує на них влада", – наголосив експерт ВВС Україна.

Зокрема, він вказує на недостатню підготовку командного складу ЗСУ, недоліки управління та військової організації. Деякі питання вже вирішуються всередині армії, але щоб налагодити систему, потрібні активні дії з боку політичної влади.

Сунгуровський також розповів, чи можливо за таких умов утримати Покровське та Курахове від окупації.

"Якщо говорити про короткострокову перспективу, то це можливо за рахунок застосування оперативних і стратегічних резервів... Але вони поки що не всі і не повною мірою готові, а по-друге, я так розумію, що вони створювалися, скажімо так, для зимово-весняного контрнаступу" і не дуже хочеться їх саме зараз використати, бо це вплине на подальші плани ЗСУ", – сказав він.

Тим часом джерело ВВС у політичному керівництві України визнає, що ситуація на фронті "дуже погана". Але сподівається, що, по-перше, російський наступ загальмує негоду в Україні на початку листопада, а по-друге, багато в плані подальших перспектив стане зрозумілим після президентських виборів у США.

"Ситуація дуже погана, але не катастрофічна. Наголошую, це ще не катастрофа", – зазначив він.

При цьому чиновник не виключив падіння Покровська та Курахового в найближчі місяці, але наголосив: головна мета – не просто зберегти Україну як державу, а й не втратити більше жодного обласного центру.

Очевидно, може йтися про Херсон і Запоріжжя, які російський диктатор Володимир Путін публічно називає російською територією і вимагає виведення українських військ із цих обласних центрів.

Нагадаємо, Зеленський закликав світ зупинити військову співпрацю РФ та КНДР.

Джерело матеріала
loader
loader