«Якщо пекельний монстр стане президенткою». Як пропагандистські телеграм-канали готуються до виборів у США
«Якщо пекельний монстр стане президенткою». Як пропагандистські телеграм-канали готуються до виборів у США

«Якщо пекельний монстр стане президенткою». Як пропагандистські телеграм-канали готуються до виборів у США

Які повідомлення пропагандистські телеграм-канали поширюють напередодні президентських виборів у США та як пропагандисти пов’язують із їхніми результатами мир в Україні.

5 листопада 2024 року в Сполучених Штатах заплановані президентські вибори. В деяких частинах країни виборчий процес уже триває, адже в столиці та восьми штатах дозволено заочне голосування поштою. Як повідомляє новинне медіа CBS NEWS, чинний президент Джо Байден уже віддав свій голос достроково поштою.

«Якщо пекельний монстр стане президенткою». Як пропагандистські телеграм-канали готуються до виборів у США - Фото 1

Головними претендентами на посаду нового президента Сполучених Штатів є кандидатка від Демократичної партії, віцепрезидентка США Камала Гарріс і кандидат від Республіканської партії експрезидент Дональд Трамп. Прогнозувати перемогу жодного з кандидатів поки неможливо, адже розрив між ними, згідно з опитуванням інформагентства Reuters, проведеного 25—27 жовтня, сягає 1%. Що менше за статистичну похибку опитування, яка становить 3%.

Результати виборів будуть напряму впливати на перебіг війни в Україні, зважаючи на різне бачення у кандидатів зовнішньої політики США.

Камала Гарріс у передвиборчій програмі оголосила про наміри продовжити підтримку України, а Дональд Трамп на дебатах ухилився від відповіді на питання, чи хоче він, щоб Україна перемогла у війні з Росією. У жовтні 2024 року в загальнонаціональних американських медіа публікували підбірку розмов Трампа з Путіним ще з 2021 року, а також світові медіа, зокрема, «Гардіан», писали про регулярні контакти прихильника Трампа бізнесмена Ілона Маска з президентом Росії. Проте позицію Дональда Трампа неможливо назвати однозначно проросійською, адже кандидат у президенти говорив, що виживання України є важливим не тільки для Європи, але і для США.

«Якщо пекельний монстр стане президенткою». Як пропагандистські телеграм-канали готуються до виборів у США - Фото 2

Щоденна динаміка публікацій у 161 пропагандистському телеграм-каналі від 22 жовтня до 14:00 31 жовтня 2024 року. Дані надала компанія LetsData

Активізація пропагандистів щодо виборів у США пов’язана також із проведенням Саміту БРІКС у Казані 22—24 жовтня, на якому виступив Путін. Зокрема, він сказав, що нібито Росія відкрита до співпраці зі США після виборів, але якщо «не хочуть — то і не треба». Цю цитату тиражували у 607 повідомленнях у восьми пропагандистських телеграм-каналах. Ці повідомлення написали протягом 22—31 жовтня, за два тижні до виборів. Найбільша кількість повідомлень на добу у вибірці припадає на робочі дні тижня. Сплески повідомлень були також 23—24 жовтня, що збігається з датами проведення саміту БРІКС. Повідомлення у вибірці містили ключові слова «вибори», «президент США», «Трамп» і «Гарріс». Інформацію надала компанія LetsData.

Лагідно затьмарити Камалу Гарріс

Здебільшого автори повідомлень у пропагандистських телеграм-каналах фокусувалися на позитивних рисах Трампа і писали, що він «має певну перевагу» над опоненткою. «Загалом Трамп — викапаний американець, от що станеться, якщо він виграє? Погляньмо: міцніший долар; нижчі податки на корпорації; зниження урядових витрат; нижча інфляція; і наостанок добудує стіну на кордоні з Мексикою», — писали у пропагандистському телеграм-каналі зі 117 тисячами підписників.

Автори повідомлень про Трампа також намагалися продемонструвати його «великодушність» щодо опонентки. І що він ладен на все, аби «зробити Америку великою знову».

Про плани Трампа, якщо той знову стане президентом США, писали, до прикладу, журналісти The New York Times. Кандидат-республіканець обіцяв, зокрема: придушення імміграції; доручити Міністерству юстиції переслідувати своїх супротивників, посилюючи свою президентську владу тощо. Зрештою, за словами журналістів, можна очікувати й зменшення військової допомоги Україні. Адже США намагатимуться «відступати» у воєнному плані, тобто зменшувати кількість військової допомоги.

Той самий канал — про Гарріс: «Камала: зруйнує стіну, побудовану Трампом; збільшення податків на корпорації з 21 відсотка до 28; роздача вертолітних грошей бідним».

Частина повідомлень була пов’язана з тим, що Трамп у межах своєї виборчої кампанії «працював» (упродовж пів години смажив картоплю, готував їжу та видавав замовлення для водіїв) у пенсільванському «МакДональдзі»: за ключовим словом «МакДональдз» у різних його варіаціях ми знайшли понад 40 повідомлень з-поміж 607 проаналізованих — це майже 7% усієї вибірки. Російські пропагандисти зображали Трампа як значно «ближчого» до людей, аніж його опонентка. Про це у телеграм-каналі з 500 тисячами підписників, який себе позиціює як «політичний хаб новин», писали: 

«У межах свого передвиборчого ралі в Пенсільванії кандидат у президенти особисто став за плиту і посмажив картоплю фрі для відвідувачів. А потім — подав гостям. Як працівник він побув там пів години. Однак цього вистачило, щоб зняти радісні обличчя людей, які отримують замовлення від експрезидента США. Так Трамп хотів продемонструвати свою близькість із робітничим класом».

Негативно про обох кандидатів писала прокремлівська журналістка Юлія Вітязєва (Лозанова), яка у 2023 році була визнана Галицьким районним судом міста Львова винною у злочинах проти національної безпеки України й колабораційній діяльності. У своєму телеграм-каналі пропагандистка опублікувала допис, у якому називає вибори в США «нескінченним цирком Шапіто», критикує Трампа за кількість накладених санкцій на Росію за час його каденції, а Камалу Гарріс характеризує як політикиню, яка «нічого собою не являє і навіть не може пов’язати двох когерентних слів».

Серед аналізованої інформації також були повідомлення новинного характеру про Камалу Гарріс. Зокрема, у телеграм-каналі зі 139 тисячами підписників поділилися новиною, що «кампанія Камали Гарріс з’явилася у відеогрі Fortnite. Гравці відвідають острів Freedom Town з агітаційними плакатами на підтримку Гарріс і її напарника».

У аналізованих повідомленнях, навіть якщо пропагандисти вдавалися до обсценної лексики, то делегували її «авторитетам». Наприклад, у телеграм-каналі з 33 тисячами підписників ділились інформацією, що «колишній посол Ватикану в США називає Гарріс “пекельним монстром, який підпорядковується сатані”». Що виявилося правдою, але пропагандисти не згадали, що архиєпископа відлучили від церкви й він більше не представляє католицьку церкву.

Автори телеграм-каналів із вибірки із менш ніж сотнею тисяч підписників переважно зосереджували свою увагу на Трампі. І називали його абсолютним «лідером» у президентських перегонах. Канал із більш ніж 70 тисячами підписників писав: «Трамп, який лідирує в передвиборчих перегонах, обіцяє швидко завершити конфлікт в Україні. І наскільки умови завершення війни сподобаються Києву, Трампа взагалі не цікавить».

Деякі канали, які ретранслюють прокремлівську риторику, за тиждень і більше до дати голосування звинувачували владу США у підтасовуванні голосів. Про це, зокрема, написали в окупаційному телеграм-каналі зі 40 тисячами підписників.

«Країна фальшивої демократії — це про майбутні вибори у США. Там напередодні вже проголосували мільйони громадян, але легітимність їхнього вибору під великим сумнівом. З досвіду минулих виборчих компаній у США зрозуміло, що про чесність і справедливість там не йдеться».

Російські пропагандисти намагаються уникати висловлення симпатій будь-кому з кандидатів у президенти США. За неоднозначностями вони, ймовірно, прагнуть уникнути помилки у тому, хто виграє вибори. Адже «бомбардування версіями» майбутнього збільшує шанси не виявитися брехунами й дозволяє зберігати образ псевдоновинних медіа та поступово дискредитувати Камалу Гарріс.

Вибори у США та мир в Україні

Пропагандистські телеграм-канали пов’язували в дописах про вибори в США й Україну, прогнозуючи далекосяжні наслідки для перебігу війни з Росією та їхній вплив на мир у Європі.

У російському пропагандистському телеграм-каналі з 280 тисячами підписників писали, що в Кремлі готують два альтернативних сценарії завершення війни в Україні, залежно від переможця виборів президента США. В основі обох планів буцімто є «ультиматум Україні для початку перемовного процесу». Пропагандист стверджує, що у випадку перемоги Трампа Путін йому запропонує «відносно м’який варіант», який містить створення «санітарної зони та демілітаризацію України». Другий план уже враховує перемогу Камали Гарріс. Цей план, мовляв, буде «жорстким», адже Росія нібито вимагатиме виведення українських військ із частково окупованих областей, а також створення 200-кілометрової санітарної зони на території України.

Це повідомлення згодом поширили три українських проросійських телеграм-канали з сумарною аудиторією в 1,2 млн підписників. Початкове повідомлення пропагандисти розвинули припущеннями про можливість підписання договору про підтримку Росії Іраном, аналогічного з КНДР. Що означатиме вступ Ірану у війну з Україною. Такі публікації перш за все націленні на поширення відчуття страху та безнадійності в українському суспільстві з метою його деморалізації.

Також траплялися тези про територіальні зміни в Україні в обмін на мир після виборів у США. У пропагандистському телеграм-каналі з 280 тисячами підписників писали, мовляв, «Росія підтримує китайсько-бразильську ініціативу щодо України, яка передбачає завершення війни по лінії фронту». За словами пропагандистів, Росія нібито скористається підтримкою Глобального Півдня для просування такого плану після виборів у США.

Інший пропагандист із 73 тис. підписників у телеграмі повідомив, що Європа має наміри взяти Україну в НАТО після закінчення бойових дій буцімто після миру «з урахуванням вимог Москви з реаліями по землі», що нібито станеться «одразу після виборів у США». У таких формулюваннях посилалися на слова Путіна під час саміту БРІКС, що Росія, мовляв, готова розглянути будь-які мирні плани, які «випливають із реалій, що складаються на землі». Це фактично є ультиматумом і пропозицією змиритися з порушенням Росією територіальної цілісності України та статуту ООН, а не «мирним планом».

Серед висловлювань Путіна на саміті БРІКС, які цитували пропагандистські телеграм-канали, були слова про «спроби київського режиму втрутитись у виборчий процес у США». Мовляв, українська операція в Курській області покликана показати американським виборцям, що їх внески в Україну були недаремні та що Київ намагався зробити таку картинку «за будь-яку ціну, навіть ціною життів своїх бійців». Такі повідомлення зокрема перетинаються з тезами пропагандистів про провальність і безперспективність Курської операції, які використовуються пропагандистами з першого ж дня початку українську наступу на Курщині.

В українському проросійському телеграм-каналі з 434 тисячами підписників писали, що нещодавнє рішення Путіна провести тренування стратегічних сил ядерного стримування Росії пов’язане з виборами в США. Пропагандисти стверджують, що таким чином Москва нібито посилає попереджувальні сигнали, адже демократи буцімто можуть «перестати грати миролюбну роль» і «залишити несприятливі умови для перемовин між Росією та США», ймовірно маючи на увазі передачу нових ракет збільшеної дальності Україні.

У цьому ж телеграм-каналі писали, що з огляду на концентрацію США на виборах, для Росії настав «ідеальний момент для введення в бій корейців». Начебто зараз і для Байдена і для Трампа невигідно реагувати на такі дії, адже «американці хочуть, щоб влада займалася ними, а не Україною». Пропагандист пише, мовляв, за таких обставин Сполученим Штатам зараз не до того, а після виборів уже «привід застаріє для відповіді».

Окрім поширення відчуття безпорадності й безнадійності, пропагандисти ще намагалися подати владу України як «божевільну». Наприклад, у проросійському телеграм-каналі з мільйонною аудиторією писали, що Президент України Володимир Зеленський буцімто вже готується до перемоги Трампа й для цього хоче «підняти ставки, щоб зірвати його план зі швидкого врегулювання війни». «Підняттям ставок» пропагандист називає нібито наміри Києва спровокувати Росію на удар ядерною зброєю по Україні. За словами пропагандиста, Зеленський може досягти «бажаної мети» трьома способами: «масованими ударами по промисловості та по Кремлю», «початком війни проти Придністров’я та втягненням Молдови у війну», «створенням великої трагедії та катастрофи».

Росія, ймовірно, не полишить спроб втрутитись у виборчий процес у Сполучених Штатах. Інформаційне агентство Associated Press опублікувало матеріал, у якому йдеться про російську дезінформаційну операцію проти федерального уряду США, в рамках якої дискредитували реакцію влади на урагани Хелен і Мілтон, які сталися на початку жовтня. AP повідомляє, що російські державні медіа та користувачі в соціальних мережах поширювали неправдиві заяви представників влади та підроблені фотографії наслідків негоди. За словами авторів статті, така дезінформаційна операція є частиною ширшої кампанії, спрямованої на маніпуляцію політичним дискурсом перед президентськими виборами.

Про ще один виявлений випадок російського втручання у виборчий процес у США 26 жовтня повідомило видання The Guardian. За інформацією зі статті, російські користувачі поширили фейкове відео знищення бюлетенів для голосування поштою в Пенсильванії, який є «хитким штатом». Таким терміном у США називають штат, виборці якого не віддають перевагу кандидатам ні від Демократичної, ні від Республіканської партії США. Вони є вирішальним фактором в американських виборах, адже кандидат, який здобуває більше підтримки в «хитких штатах», стає переможцем на виборах. Як повідомляє The Guardian, на фейковому відео, опублікованому в мережі «Х», видно чоловіка, який переглядає бюлетені, надіслані поштою, та розриває ті, що віддані за Дональда Трампа.

Напередодні президентських виборів у США російський агітпроп вдається до пропаганди та дезінформації. Росія намагається посилити свої перемовні позиції з Україною та Заходом через поглиблення військової співпраці з КНДР та Іраном, розширення альтернативних міжнародних структур, як БРІКС, і ведення інформаційної війни. Мета російської пропаганди — створювати враження зростання сили Росії як держави, яка здатна реагувати на потенційні загрози — і застосовувати ядерну зброю, зокрема. Одночасно пропагандисти зображають Росію як миролюбну та відкриту до мирних переговорів, проте й Україна, й держави Заходу «відмовляються чути» Росію. Повідомлення про Росію як «миролюбну державу» поширюються і в анонімних телеграм-каналах, і офіційними особами Росії, зокрема президентом Росії під час саміту БРІКС.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
США Дональд Трамп Соцмережі пропаганда вибори в США
Джерело матеріала
loader
loader