Розробка гігантського родовища літію на Землі: видобуток дозволили, але є проблема
Розробка гігантського родовища літію на Землі: видобуток дозволили, але є проблема

Розробка гігантського родовища літію на Землі: видобуток дозволили, але є проблема

Літієва шахта безумовно допоможе перейти до зеленої економіки, але вона також створює пастку для екологів.

Раніше вчені заявили про виявлення найбільшого родовища літію на південному заході Невади. Згідно з оцінками, тут зберігається величезна кількість матеріалу, якого вистачить для живлення 50 мільйонів електромобілів. 24 жовтня Бюро з управління земельними ресурсами США дало остаточне схвалення Ioneer Ltd, австралійському виробнику літію-бору, на будівництво літій-борної шахти, але вчені стурбовані, пише IFLScience.

Учені стурбовані тим, що будівництво нової величезної шахти в Неваді загрожує існуванню рідкісної польової квітки. У результаті місцева влада та екологи зіткнулися з дилемою: літій надзвичайно важливий для відмови від використання викопного палива, але водночас загрожує і без того крихкій екосистемі.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Зазначимо, що літій позиціюється як важливий метал для зеленого переходу, оскільки є ключовим компонентом літій-іонних акумуляторів, що живлять смартфони, ноутбуки та електромобілі. Нині світ вкрай повільно, але все ж таки відходить від використання викопного палива, а тому глобальний попит на метал стрімко зростає.

Відомо, що наразі на ринку літію домінують Австралія, Чилі та Китай, проте США також намагається зміцнити свої позиції — уряд дедалі частіше підтримує дослідження з пошуку родовищ літію, і пошуки вже увінчалися деяким успіхом.

Водночас видобуток літію пов'язаний з низкою екологічних та етичних небезпек. Екологи стверджують, що будівництво шахти в Неваді призведе до зникнення рідкісної дикої квітки гречиха Тієма — на жаль, рослина трапляється лише в зоні передбачуваної ділянки та вже перебуває в уразливому становищі.

Гречка Тієма — це вид квітучої рослини, який можна зустріти тільки в хребті Сільвер-Пік округу Есмеральда, штат Невада
Фото: Center for Biological Diversity

Крім того, вчені вважають, що будівництво рудника може вплинути на хребет Сільвер-Пік — життєво важливе джерело води для місцевого біорізноманіття. Зазначимо, що хребет також є священним місцем для народу західних шошонів. До слова, Центр біологічного різноманіття раніше висловлював ці побоювання, але федеральний уряд вирішив просунути плани незважаючи ні на що.

За словами директора Великого басейну в Центрі біологічного різноманіття Патріка Доннеллі, світові справді необхідний літій для енергетичного переходу і стримування антропогенної зміни клімату, але він, на жаль, не повинен коштувати світу вимирання одного з видів.

Раніше Фокус писав про те, що вчені виявили ще одне велике джерело "рідкого золота".

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader