Раніше Норвегія надавала Україні підтримку в обсязі $1,5 млрд на рік. Згідно з новою ініціативою, ця сума збільшуватиметься.
Президент України Володимир Зеленський у межах робочого візиту до Рейк’явіка зустрівся з прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере. Про це пресслужба українського лідера у вівторок, 29 жовтня.
Під час зустрічі Стере розповів про намір збільшити допомогу Україні.
“Як я вчора й казав, зараз ми в парламенті маємо на розгляді договір про надання допомоги Україні до 2030 року”, – сказав він.
За словами прем’єр-міністра, згідно з програмою, розрахованою до 2027 року, Норвегія надавала Україні підтримку в обсязі $1,5 млрд на рік. Згідно з новою ініціативою, ця сума збільшуватиметься.
Крім цього, сторони обговорили оборонну співпрацю з іншими партнерами й довгострокову взаємодію щодо безпеки, зокрема НАТО для України, а також План перемоги та спільну з партнерами стратегію наближення миру.
“Серед основних тем переговорів – ключові потреби України: посилення протиповітряної оборони та далекобійних спроможностей. Також ішлося про роботу на рівні команд для збільшення виробництва різних військових засобів, зокрема ППО”, – йдеться у повідомленні.
Тим часом уряд Норвегії про виділення майже 130 млн доларів на закупівлю нового ЗРК Patriot для Румунії замість того, який вона нещодавно передала Україні.
У норвезькому уряді нагадали, що раніше цього року Норвегія виділила понад 360 млн доларів на посилення української ППО, зокрема купівлю ракет-перехоплювачів для Patriot, батареї IRIS-T та ремонт вже наявних систем ППО.
Також Норвегія передала Україні систему NASAMS, а її інструктори навчали українців користуватись західними системами ППО.
У свою чергу румунські ЗМІ , що мова йде не про ще один Patriot для України, а заміну тієї системи, яку Бухарест вже передала Києву.
“Міністерство національної оборони вітає ініціативу Норвегії щодо підтримки придбання Румунією передової системи ППО Patriot”, – зазначили в Міноборони Румунії.
Раніше повідомлялося, що Норвегія виділить Україні новий пакет допомоги вартістю 500 млн євро. Понад половини цієї суми – військова допомога.
Також Норвегія в партнерстві з програмою розвитку ООН (ПРООН) виділила для України фінансову підтримку на 105 млн доларів на відновлення енергетичної інфраструктури, створення резервних потужностей.