Українці найчастіше дізнаються про історичне минуле з документальних фільмів та YouTube
Українці найчастіше дізнаються про історичне минуле з документальних фільмів та YouTube

Українці найчастіше дізнаються про історичне минуле з документальних фільмів та YouTube

Рівень інтересу до історії України серед молоді за рік суттєво знизився.

Найактуальнішим джерелом знань про минуле для громадян є перегляд документальних фільмів на історичну тематику та відповідного контенту на відеоплатформі «Ютуб». Про це свідчать результати дослідження щодо рівня обізнаності громадян в історії України та ставлення до історичних постатей і подій, проведеного компанією «Оперативна соціологія» на замовлення Українського інституту національної пам’яті, та презентованого сьогодні, 25 жовтня, в «Укрінформі».

«Було питання про те, з яких каналів українці отримують сьогодні знання про історичне минуле. Тут перші місця традиційно займають перегляд документальних фільмів на історичну тематику та "Ютуб". Але хочу окремо відзначити, що третій пункт книжки, статті в друкованій пресі на історичну тематику. Цей канал зріс за останній рік: із 41% українців, які отримували інформацію з цих джерел, до 57%», — розповів засновник ТОВ «Оперативна соціологія» Денис Денисенко.

Він додав, що це може свідчити про певний ренесанс українського книгодрукування на історичну тематику.

Згідно з дослідженням, якщо у 2023 році майже 45% українців заявляли, що їхній інтерес до історії України значно збільшився, то у 2024 таких було 32%.

«Але частина тих, хто сказав, що (інтерес до історії ред.) не змінився або частково збільшився, трошки зросла. Тому, в принципі, можна казати про те, що інтерес до історії залишається досить високим», — прокоментував соціолог.

Дослідження зафіксувало зниження інтересу до історії серед молоді.

«В розрізі вікових груп ми маємо певні досить тривожні сигнали.Так, рівень зацікавленості в історії найвищий у найстаршій віковій групі. Тобто можна сказати, що з віком інтерес до історії зростає. Але якщо подивитись по наймолодших групах, 18-24 роки, то за рік рівень інтересу молоді до історії суттєво зменшився. Тобто, якщо у 2023 році 23% в групі 18-24 сказали, що історія їм цікава, то в цьому році таких вже було 11%. Також ми бачимо у групі 25-34 зменшення інтересу до історії», — повідомив засновник ТОВ «Оперативна соціологія» Денис Денисенко.

За рік збільшилась кількість людей, які підтримують політику збереження національної пам'яті, торік таких було 31%, зараз — 36%. Частково підтримують 53%.

За словами Денисенка, тих, хто зовсім не підтримує, дуже невелика кількість, причому можна відзначити, що майже у всіх містах є консенсус щодо цього питання.

Дослідження також показало, що рівень негативного ставлення українців до російських історичних постатей зростає. Зокрема, у 2023 році 18% українців повністю негативно ставилися до поета Олександра Пушкіна, а в цьому році таких вже було 37%.

Водночас у сприйнятті українських історичних постатей відбуваються досить динамічні зміни в позитивний бік, зокрема, позитивне ставлення до провідника ОУН Степана Бандери за рік зросло на 10%, зазначають соціологи.

  • Читайте також: «Завдяки їм»: на онлайн-платформах виклали освітній серіал про історію становлення української нації

Дослідження проводилось у липні-вересні 2024 року компанією «Оперативна соціологія» на замовлення Українського інституту національної пам’яті. Було проведене загальнонаціональне репрезентативне опитування методом телефонного інтерв’ю (САТІ), опитані 2004 респонденти.

Також проведено презентативне опитування в містах Києві, Львові, Дніпрі, Одесі, по 250 респондентів у кожному.

Фото: YouTube / Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader