Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 14–17 жовтня — коротко
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 14–17 жовтня — коротко

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 14–17 жовтня — коротко

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні — стисло.

Повний огляд читайте тут.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022 по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингів читайте тут.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону і вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюватиметься так само, як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається тією ж самою.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

У телемарафоні фронтова тематика висвітлювалася нестабільно, в ефірі Першого каналу Суспільного — системно.

Ключовою внутрішньополітичною подією було представлення президентом Володимиром Зеленським Плану перемоги Верховній Раді. Ключовою зовнішньополітичною подією було представлення цього плану Європейській Раді. У висвітленні обох цих подій Суспільний мовник також був значно глибшим і системнішим за телемарафон.

Наймасштабнішими за наслідками були в ці дні ворожі ракетні обстріли Одеси й Миколаєва. Одесу повніше висвітлював телемарафон, Миколаїв — повніше й оперативніше висвітлював Перший канал Суспільного. У гостьових студіях, як і раніше, було повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону та збалансоване представлення політсил в ефірах Першого каналу Суспільного. «Лідерами» за проявами політичного піару були канали ICTV та СТБ, а також канал «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

Ситуація на різних ділянках фронту

Перший канал Суспільного робив це набагато системніше за телемарафон, охоплюючи щодня найбільш проблемні ділянки фронту (Покровський, Курахівський і Торецький напрямки).

З учасників телемарафону більш-менш системними намагалися бути об’єднані редакції ICTV та СТБ.

На каналі «1+1» за ситуацією на фронті стежили нерівномірно. Системними були лише ефіри по середах, де виходить концептуальна рубрика «Оперативний черговий», в інші дні на каналі тема фронту може майже не згадуватися. Натомість на каналі роблять чи не найбільше з усіх учасників телемарафону якісні фронтові репортажі.

На каналі «Рада» мало не у більшості розмов з військовими фронтових підрозділів ведучі взагалі не згадують про ситуацію на їхніх напрямках, а говорять або про якісь загальні речі (наприклад, про рекрутинг), або ж про збори донатів на потреби підрозділів.

Внутрішня політика:

Ключовою внутрішньополітичною подією цих днів було представлення президентом Володимиром Зеленським Плану перемоги у Верховній Раді 16 жовтня. Перший канал Суспільного був на порядок ґрунтовнішим і збалансованішим у висвітленні цієї події, ніж редакції телемарафону, зокрема ніж канали ICTV та СТБ і «Рада». По-перше, надавши слово опонентам влади з опозиційних фракцій парламенту, по-друге, зробивши дуже ґрунтовне експертне обговорення презентованого президентом плану.

Зовнішня політика України та світова політика:

Ключовою зовнішньополітичною подією цих днів було представлення президентом Зеленським Плану перемоги Європейській Раді 17 жовтня. Як і з представленням плану українському парламенту, Перший канал Суспільного був набагато ґрунтовнішим у висвітленні цієї події за учасників телемарафону. Зокрема, в студійних обговореннях події як з політиками (в тому числі опозиційними), так і з широким експертним обговоренням.

Засідання Ради Україна — НАТО в Брюсселі за участі президента Зеленського в телемарафоні висвітлювали переважно трансляціями та прямими ввімкненнями з Брюсселя. Було лише одне обговорення теми з експертом.

В ефірі Першого каналу Суспільного також робили прямі трансляції та пряме ввімкнення з Брюсселя. Експертно тему обговорювали з трьома експертами.

Наслідки ворожих обстрілів цивільних об’єктів:

Найбільш масштабними за наслідками були ракетні атаки по Одесі 14 жовтня і по Миколаєву 15 жовтня. По Одесі більш ґрунтовними були на каналі «1+1».

По Миколаєву ґрунтовнішими та найоперативнішими були в ефірі Першого каналу Суспільного.

Інші події та теми:

Україною прокотилася хвиля повідомлень про замінування

У телемарафоні повідомляли про це лише у вечірньому слоті каналів ICTV та СТБ.

В ефірі Першого каналу Суспільного робили прямі ввімкнення з місць «замінувань», де правоохоронці проводили перевірки. І говорили з речницею поліції.

Частина тем / подій, які не згадувалися в ефірі телемарафону, але згадувалися в ефірі Першого каналу Суспільного

  • DeepState: Ворог просунувся біля Вугледара і Часового Яру на Донеччині (14 жовтня).
  • У парламенті відхилили всі правки, які блокували підписання ухваленого закону про підвищення податків (14 жовтня).
  • Європа дала Україні строк до 9 грудня для розв’язання проблем з «Укренерго», інакше будуть наслідки (14 жовтня).
  • Опитування КМІС: 80% українців — за закон про заборону релігійних організацій, пов’язаних з РПЦ (15 жовтня).
  • Радник Зеленського Литвин заперечує тиск на «Українську правду» (15 жовтня).
  • DeepState: Ворог просунувся в Торецьку (16 жовтня).
  • Представниця США при НАТО: Україну не планують запрошувати в НАТО у короткостроковій перспективі (16 жовтня).
  • Посол України у Великій Британії Залужний розповів у Chatham House 13 фактів про війну в Україні та про вплив колективного Заходу (17 жовтня).
  • Народній депутатці від «Слуги народу» Кормишкіній САП повідомила про підозру в незаконному збагаченні на понад 20 млн гривень (17 жовтня).

Про що не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Опитування КМІС: Рейтинг довіри українців до президента Зеленського стабілізувався на рівні 59% (14 жовтня).
  • В Україні третина інтернет-провайдерів зупинила роботу через заборону працювати як ФОП (15 жовтня).
  • Нацрада озвучила вимоги до медіа щодо висвітлення процесу мобілізації та діяльності ТЦК (15 жовтня).
  • У телеграмі розповсюджують шкідливі програми під виглядом техпідтримки застосунку «Резерв+» (16 жовтня).
  • У застосунку «Резерв+» стався масштабний збій (17 жовтня).

2. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 14–17 жовтня

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня в ефірі побувало 18 народних депутатів, із них 14 були представниками владної фракції партії «Слуга народу», а це майже 78% усіх «депутатських» гостьових студій. Як і раніше, найбільше «слуг» запрошували на телеканал «Рада», а в ефірах каналів «Інтер» і «Ми — Україна» були, як і раніше, винятково нардепи владної фракції. В ефірі «Ради» домінування «слуг» «розбавили» дуже схематично, покликавши одного разу представника фракції «Батьківщини» й одну позафракційну депутатку. Натомість в ефірі каналу «1+1» цього тижня побувала одна представниця фракції «Голос». В ефірі ж каналів ICTV та СТБ цього тижня побував лише формально позафракційний голова Верховної Ради Руслан Стефанчук. У гостьові студії телемарафону традиційно не запрошували представників парламентської фракції партії «Європейська солідарність».

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Традиційно народних депутатів в ефірах Суспільного мовника було відчутно більше, ніж у телемарафоні, цього тижня 31. Трохи більш ніж половина гостей-нардепів була від владної фракції «Слуги народу». З опозиційних фракцій найчастіше (8 разів) запрошували представників «Європейської солідарності». Відчутно менше цього тижня кликали в гості представників «Батьківщини» й «Голосу».

3. Прояви політичного піару в телемарафоні 14–17 жовтня

Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 43 прояви політичного піару. Найбільше таких проявів позитивного змісту (18) було в ефірах каналів ICTV та СТБ, в ефірах каналу «Рада» їх було 15. На інших каналах проявів політичного піару було відчутно менше. Негативний піар був лише двічі — в ефірі каналів ICTV та СТБ про Київську міську держадміністрацію.

4. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 14–17 жовтня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував. На каналах «Інтер» і «Рада» ефіри вели токсичні ведучі каналів.

РЕЗЮМЕ

Протягом 14–17 жовтня телемарафон був значно менш системним і повним у висвітленні ключових тем кожного дня, аніж Перший канал Суспільного.

У висвітленні бойових дій і ситуації на різних ділянках фронту учасники телемарафону були несистемними. Зокрема, часто не приділяли уваги найбільш проблемним напрямкам (Покровський, Курахівський і Торецький), могли зосереджувати свою увагу на напрямках, де інтенсивність боїв і загрозливість ситуації були значно нижчими. За виробництвом фронтових репортажів більш продуктивними були канали «1+1», ICTV з СТБ і «Інтер». У гостьових студіях телемарафону переважали військові, експертів запрошували значно рідше. Гостьові студії Першого каналу Суспільного по фронтовій тематиці були більш збалансованими, кожного дня були як учасники бойових дій і речники різних підрозділів ЗСУ, так і експерти.

У висвітленні двох ключових тем цих днів (внутрішньополітичної та зовнішньополітичної — це представлення президентом Зеленським Плану перемоги спочатку українському парламенту, потім — Єврораді) Перший канал Суспільного був набагато ґрунтовнішим і збалансованішим за телемарафон. По-перше, тому що в обговореннях надавав слово як провладним, так і опозиційним політикам (останнім у телемарафоні слова в цих темах не надавали). По-друге, на Першому каналі Суспільного було значно ширшим експертне обговорення різних аспектів теми, при цьому запрошували не лише тих експертів, які виступають у телемарафоні (їхня «обойма» є доволі обмеженою і всі вони переважно позитивно відгукуються про дії влади).

З тем, які телемарафон не згадував узагалі, але про них говорили на Суспільному, можна згадати такі:

  • DeepState: Ворог просунувся біля Вугледара і Часового Яру на Донеччині (14 жовтня).
  • Європа дала Україні строк до 9 грудня для розв’язання проблем з «Укренерго», інакше будуть наслідки (14 жовтня).
  • Радник Зеленського Литвин заперечує тиск на «Українську правду» (15 жовтня).
  • DeepState: Ворог просунувся в Торецьку (16 жовтня).
  • Представниця США при НАТО: Україну не планують запрошувати в НАТО у короткостроковій перспективі (16 жовтня).
  • Посол України у Великій Британії Залужний розповів у Chatham House 13 фактів про війну в Україні та про вплив колективного Заходу (17 жовтня).
  • Народній депутатці від «Слуги народу» Кормишкіній САП повідомила про підозру в незаконному збагаченні на понад 20 млн гривень (17 жовтня).

Утім, були й кілька важливих тем, які не були висвітлені ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, зокрема такі:

  • Опитування КМІС: Рейтинг довіри українців до президента Зеленського стабілізувався на рівні 59% (14 жовтня).
  • В Україні третина інтернет-провайдерів зупинила роботу через заборону працювати як ФОП (15 жовтня).
  • У телеграмі розповсюджують шкідливі програми під виглядом техпідтримки застосунку «Резерв+» (16 жовтня).

У «депутатських» гостьових студіях телемарафону домінували представники владної фракції «Слуга народу» — майже 78%. Як і раніше, «депутатські» гостьові студії Першого каналу Суспільного були збалансовані — приблизно порівну було представників владної фракції та представників опозиційних фракцій. З опозиційних фракцій частіше запрошували представників «Європейської солідарності».

Найбільше проявів політичного піару цього разу було зафіксовано в ефірах каналів ICTV та СТБ — 18. В ефірах каналу «Рада» таких проявів було зафіксовано 15. Головними «бенефіціарами» цих проявів були Офіс президента (18 разів) і його керівник Андрій Єрмак (17 разів), а також президент Володимир Зеленський (10 проявів). В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні проявів політичного піару я не зафіксував.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного я не почув. В ефірах «Інтера» і «Ради» традиційно працювали токсичні ведучі цих каналів.

Скриншот відео: «ТСН» / ютуб

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader