Про це в коментарі Укрінформу повідомив колишній голова Обʼєднання українців у Польщі Юрій Рейт, який займається впорядкуванням українських військових поховань у РП.
«На кладовищі встановлено 240 хрестів, більшість має металеве обрамлення. В обрамлення деяких хрестів вміщено елементи оригінальних хрестів, знайдені в цьому місці під час підготовчих робіт до відновлення кладовища», - розповів Рейт.
За його словами, до початку ремонтних робіт на кладовищі залишалися один чи два оригінальні хрести. Під час ремонтних робіт було знято верхній пласт землі і зібрано фрагменти оригінальних довоєнних хрестів, які були під землею. Було вирішено вкласти ці елементи у нові металеві хрести.
«Монтування елементів оригінальних хрестів в металеве обрамлення нових козацьких хрестів було зроблено для того, щоб показати звʼязок минулого із сьогоденням», - зазначив Рейт.
За оцінками, на цьому кладовищі у довоєнний час було до 400 хрестів на могилах, за архівними даними встановлено наявність 300, а також підтверджені 190 прізвищ похованих тут людей. Рейт зауважив, що значною мірою це вдалося зробити завдяки архівам і книжкам історика з Перемишля Олександра Колянчука.
За його словами, тут також виявили кілька єврейських і кримськотатарських поховань – ці люди також служили у війську УНР.
Колишній голова ОУП підкреслив, що військовий цвинтар діяв з 1921 по 1940 рр. Після приходу радянської армії на кладовищі був підірваний монумент у пам'ять про вояків УНР. До 1992 року тут випасали худобу.
Рейт повідомив, що процес відновлення кладовища розпочався в 1990 році, коли він направив офіційного листа до мерії Каліша та Ради охорони пам’яті боротьби та мучеництва Польщі. Процес тривав до 1999 року, коли цю територію було загороджено, але далі у питанні відновлення некрополя виникла пауза аж до 2013 року, коли тут було знято верхній пласт землі й виявлено залишки козацьких хрестів. Власне реновація розпочалася в 2023 році зусиллями української і польської сторін.
На кладовищі також встановлено гранітний монумент із тризубом, подібний до знищеного радянською армією. На ньому є напис українською мовою «Тим, що вмерли, але не зрадили України. Українська Армія». На інформаційній таблиці на вході на кладовище і біля памʼятника зазначено встановлені 190 прізвищ похованих.
Тут покояться воїни 1-ї Запорізької , 4-ї Київської, 5-ї Херсонської та 6-ї Січової стрілецьких дивізій УНР. Серед них - генерал-хорунжий Наум Никонів, полковники Володимир Бокітько, Олександр Вовк, Олекса Воронін, Дмитро Гудзів, Микола Єфремов, інші офіцери, старшини, прості козаки і члени їхніх сімей.
Закінчення ремонту цього кладовища завершує проєкт з відновлення українських військових некрополів у Польщі з нагоди 100-річчя Української революції 1917-1921, в межах якого були відновлені цвинтарі в Ланьцуті, Варшаві, Любліні.
Відновлення кладовища відбулося за сприяння та участю Українського історичного товариства в Польщі, посольства України в РП, Національного інституту відновлення історичних памʼяток при Міністерстві культури і національної спадщини Польщі, підрядних компаній. Проєкт співфінансований Міністерством культури і національної спадщини РП та Офісом воєводи Великопольського воєводства.
Вартість робіт, виконаних у 2023-2024 роках, становила понад 1,2 млн злотих (понад 300 тис. дол.).
Як повідомлялося, у 2020 році в місті Ланьцут (південний схід Польщі) відбулося урочисте відкриття відновленого кладовища, де поховані вояки УНР.
Після визвольних змагань 1917-1921 рр. значна частина армії УНР опинилася на території Польщі. В результаті підписання Ризького договору 1921 року між Польщею та радянською Росією вояки УНР опинилися у численних таборах на території Другої Речі Посполитої.
Фото: Посольство України у Польщі