Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець уже має від російської сторони підтвердження загибелі української журналістки, позаштатної авторки «Української правди» Вікторії Рощиної, яку, за даними ГУР, мали повернути в Україну найближчим часом. Про це омбудсман повідомив у своєму телеграмі.
«У мене є офіційне документальне підтвердження від російської сторони про смерть української журналістки Вікторії Рощиної, незаконно позбавленої свободи Росією. Щирі співчуття рідним і близьким Вікторії», — написав Дмитро Лубінець.
Омбудсман нагадав, що Рощина зникла безвісти в серпні 2023 року на тимчасово окупованій території України. У вересні того ж року родичі журналістки звернулися до відповідних органів, у тому числі й до Офісу омбудсмана, із заявою про її розшук. І лише в травні 2024 року в Росії підтвердили, що вона затримана і перебуває на території РФ. Також було підтвердження і від Міжнародного комітету Червоного хреста.
«В черговий раз у російській неволі гине людина, перебування якої у застінках РФ було підтверджене МКЧХ! Чому молода жінка померла, перебуваючи в російській неволі, — невідомо», — зазначив Дмитро Лубінець.
Як повідомив Уповноважений з прав людини у своєму дописі, він звернувся до ООН та МКЧХ з тим, щоби ці організації зафіксували факт загибелі журналістки, яку незаконно утримувала Росія.
Своєю чергою, представник ГУР Андрій Юсов у коментарі Суспільному повідомив, що Рощина мала бути включена в один із найближчих обмінів полоненими.
Її мали етапувати у в'язницю «Лефортово» у Москві, щоб підготувати повернення до України, пише «Українська правда».
«Найближчим часом вона мала бути вдома, для цього було зроблено все необхідне», — сказав Юсов.
Сьогодні ж Міжнародна організація «Репортери без кордонів» заявила про те, що вимагає розслідування обставин смерті Вікторії Рощиної.
Раніше ми повідомляли, що 27 травня стало відомо, що українська журналістка Вікторія Рощина перебуває в ув’язненні на території Росії.
Журналістка-фрилансерка Вікторія Рощина зникла на окупованій росіянами території України в серпні 2023 року. Про це стало відомо в жовтні 2023 року. Як повідомила головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва, журналістка Вікторія Рощина не мала редакційного завдання від «УП», але була їхньою позаштатною авторкою. Редакція також не знала, який матеріал готує Вікторія.
Раніше, в березні 2022 року, Рощину захоплювали російські окупанти і десять днів утримували в полоні у Бердянську. Тоді вона готувала матеріал для Hromadske та намагалася дістатися з Запоріжжя до Маріуполя.
Прокуратура відкрила кримінальне провадження через викрадення росіянами журналістки Hromadske.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявляв, що Росія вчинила вже понад 600 злочинів проти українських журналістів та медіа з початку повномасштабного вторгнення. 82 медійники були вбиті, 34 поранені, 14 журналістів зникли безвісти, а 25 незаконно утримуються Росією.
За даними ІМІ, з початку російсько-української війни з 2014 року заручниками Росії побували понад 100 українських журналістів. Станом на червень 2024 року в полоні перебувало щонайменше 30 медійників.
Читайте також:
- Тиждень у полоні окупантів. Як я вибралася з рук ФСБ, «кадирівців» і дагестанців
- «Накричала на ФСБ». Журналістка hromadske Вікторія Рощина розповіла про тиждень у полоні окупантів
Фото з фейсбук-сторінки Вікторії Рощиної
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.