Нобелівську премію миру вручили японській організації Nihon Hidankyo, що обʼєднує вцілілих після атомного бомбардування Хіросіми і Нагасакі та їхніх родичів. Про це повідомили на сайті комітету.
Організацію нагородили за «зусилля зі створення світу, вільного від ядерної зброї, і за демонстрацію того, що ядерна зброя ніколи більше не повинна використовуватися».
«Nihon Hidankyo надав тисячі свідчень, випустив резолюції та публічні заклики, а також щорічно направляв делегації до Організації Об’єднаних Націй та різноманітних мирних конференцій, щоб нагадати світу про нагальну потребу ядерного роззброєння. Хібакуся (жертви атомних бомбардувань Хіросіми і Нагасакі, — ред.) допомагають нам описати невимовне, подумати про немислиме й до певної міри осягнути незбагненний біль і страждання, спричинені ядерною зброєю», — зазначили в комітеті.
Нобелівський комітет висловив стурбованість тим, що міжнародне «ядерне табу», яке виникло у відповідь на атомні бомбардування в серпні 1945 року, нині «перебуває під тиском».
«Ядерні держави модернізують і вдосконалюють свої арсенали; нові країни, схоже, готуються отримати ядерну зброю; і звучать погрози використати ядерну зброю в поточних війнах (...) У цей момент історії людства варто нагадати собі, що таке ядерна зброя: найбільш руйнівна зброя, яку коли-небудь бачив світ», — наголошується в рішенні.
Премію миру вручать на офіційній церемонії в Осло 10 грудня, в річницю смерті засновника премії, шведського винахідника і філантропа Альфреда Нобеля. Нагорода включає в себе золоту медаль, диплом і грошову винагороду в розмірі 1 мільйона доларів.
У 2022 році Нобелівську Премію миру отримала українська правозахисна організація Центр громадянських свобод, яка 15 років працює заради захисту прав людей в Україні та за кордоном. Це перша Нобелівська премія в історії України.
Крім Центру, премію отримали також російський «Меморіал» та білоруський активіст Алесь Бяляцький, який відбуває покарання у Білорусі. 2022 рік став лише третім випадком в історії, коли Нобелівську премію присудили трьом лауреатам.
Архівне фото: генеральний секретар Nihon Hidankyo Кідо Суечі виступає під час Віденської конференції 2022 року/Getty Images
Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.