Ціна агресії: Російська економіка занурюється у кризу через війну
Ціна агресії: Російська економіка занурюється у кризу через війну

Ціна агресії: Російська економіка занурюється у кризу через війну

Російська економіка перебуває на межі катастрофи, вважають західні аналітики. Попри те, що офіційна російська статистика повідомляє про низьку інфляцію та економічне зростання, проблеми стають дедалі очевиднішими.

Росія витрачає шалені гроші на війну проти України. У бюджеті на 2025 рік на статтю "Національна оборона" Кремль заклав рекордні 13,2 трлн руб. (приблизно 137,4 млрд дол.), а це понад 6% відсотків ВВП. Відхід іноземних брендів і західні санкції вже послабили економіку федерації. Але, за словами експертів, вливання величезних грошей в "оборонку" за стагнації інших галузей створює небезпечний дисбаланс усередині економіки федерації, повідомляє FREEДОМ.

Основною статтею доходів російського бюджету залишався продаж енергоресурсів. Але після двох із половиною років війни Москва майже втратила цю можливість. Європа відмовляється купувати російський газ, а Росії не вдалося замістити ринок ЄС азійським. Не така сумна ситуація з продажем нафти. Союзники Києва наклали санкції на російські нафтові танкери та встановили стелю продажу палива в 60 дол. за барель. Але Москва змогла частково обійти обмеження, створивши тіньовий флот. Зараз аналітики прогнозують можливе зниження світових цін на нафту після рішення Саудівської Аравії наростити видобуток. За словами експертів, це сильно вдарить по заробітках федерації, оскільки вони й так невисокі.

"Вони не заробляють на цьому гроші. Через неефективну застарілу технологію видобуток нафти обходиться їм у 45-46 дол. за барель. А відправка її на ринки — ще в 15 дол. за барель. Через стелю цін на нафту вони ледь зводять кінці з кінцями", — пояснив професор Єльського університету Джеффрі Зонненфельд.

Практично втративши експортні можливості, Кремль став заробляти на власному народі. У липні 2024 року "Газпром" підвищив ціну на газ для російських споживачів на 11%. Це рекордне підвищення тарифів із 2013 року. За словами аналітиків, збільшення зборів із населення — це одна з головних стратегій наповнення бюджету для Кремля.

"Саме підвищення, суттєве підвищення податків наступного року є фактично ключовим джерелом додаткових витрат на війну. Там підвищується і податок на дохід фізичних осіб, і податок на прибуток підприємств, і низка інших податкових платежів, які будуть змушувати населення платити значно більше", — розповів економіст, голова експертно-аналітичної спілки Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

Також для фінансування війни Кремль просто вмикає друкарський верстат. При рекордному підвищенні військових витрат фінансування соціальних програм, охорони здоров’я та медицини залишається на колишньому рівні. Друкування грошей викликає зростання цін, але не призводить до зростання економіки. Таке явище називається стагфляцією. За словами експертів, з часом це тільки посилюватиметься, що призведе до зменшення купівельної спроможності росіян.

"Неможливо забезпечити ось цей навіс грошової маси товарами та послугами, звідси дорожчає все. Відсутність достатніх виробничих можливостей усередині та відсутність свободи імпорту в сумі дають скорочення споживчих товарів на ринку, і це викликає інфляцію. Люди розуміють, що за свою зарплату сьогодні вони можуть купити менше ніж учора", — зауважив економічний оглядач В’ячеслав Ширяєв.

Також економісти зазначають, що Москві не вдасться як раніше покладатися на свої валютні резерви. Зокрема, Фонд національних статків, який у довоєнному 2021-му становив 183 млрд дол., скоротився до 55 млрд. Як зазначає шведський економіст Андерс Ослунд, більша частина цих коштів є неліквідною або вже інвестованою.

Джерело матеріала
loader
loader