Дослідження науковців відкрило нові можливості у розумінні молекулярних механізмів, котрі регулюють функціонування клітин і розвиток організмів.
Нобелівський комітет 7 жовтня оголосив лауреатів премії з медицини та фізіології. У 2024 році престижну нагороду отримали Віктор Амброс та Гері Равкан за їх відкриття мікроРНК, молекул, які грають ключову роль у регуляції генів після їх активації. Про це пресслужба Фонду Нобеля.
Дослідження науковців відкрило нові можливості у розумінні молекулярних механізмів, котрі регулюють функціонування клітин і розвиток організмів.
Цьогоріч премія присуджена двом ученим за відкриття молекул мікроРНК, що регулюють роботу генів. Інформацію, що зберігається в наших хромосомах, можна порівняти з інструкцією для всіх клітин нашого тіла. Кожна клітина містить однакові хромосоми, а тому містить точно такий же набір генів і точно такий же набір інструкцій.
Проте різні типи клітин, такі як м’язові та нервові клітини, мають дуже різні характеристики. Виникає питання про те, як саме виникають ці відмінності. Відповідь полягає в генній регуляції, яка дозволяє кожній клітині вибирати лише відповідні інструкції. Це гарантує, що в кожному типі клітин активний лише правильний набір генів.
Науковці цікавилися тим, як розвиваються різні типи клітин. Вони виявили мікроРНК, новий клас крихітних молекул РНК, які відіграють вирішальну роль у регуляції генів.
Відкриття показало абсолютно новий вимір регуляції генів. МікроРНК виявилися фундаментально важливими для розвитку та функціонування організмів.
Премію присуджують щорічно з 1901 року за видатні заслуги у галузі фізики, хімії, фізіології та медицини, літератури та діяльності за збереження миру. Також з 1969 року присуджують премію Шведського центрального банку з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля.
Нагадаємо, президента Володимира Зеленського номінували на Нобелівську премію миру у 2024 році. Він входить до числа фаворитів серед 286 кандидатів.
Додамо, лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2023 рік стали вчені, які провели дослідження динаміки електронів в атомах П’єр Агостіні, Ференц Крауш та Енн Л’Юїльє.