Знову допоможе ШІ: археологи шукають сліди стародавніх цивілізацій в Аравійській пустелі
Знову допоможе ШІ: археологи шукають сліди стародавніх цивілізацій в Аравійській пустелі

Знову допоможе ШІ: археологи шукають сліди стародавніх цивілізацій в Аравійській пустелі

Використання ШІ допомогло дослідникам виявити ділянки, які приховують археологічні пам’ятки в Аравійській пустелі. Завдяки цій технології вчені можуть успішно досліджувати раніше недоступні ділянки.

Археологи все частіше використовують супутникові технології та штучний інтелект (ШІ) для дослідження важкодоступних для людини територій. Це допомагає виявити давно приховані археологічні об'єкти, особливо в обширних посушливих регіонах, де традиційні методи не спрацьовують, пише Arkeonews.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Команда з Університету Халіфа в Абу-Дабі розробила передову методику для пошуку на величезних територіях Аравійського півострова, який охоплює майже 650 тисяч квадратних кілометрів.

Їхній підхід поєднує супутникові знімки зі штучним інтелектом і радаром із синтезованою апертурою (SAR) для виявлення раніше невідомих археологічних об'єктів під рухомими пісками пустелі.

Команда з Університету Халіфа в Абу-Дабі розробила передову методику для пошуку на величезних територіях Аравійського півострова
Фото: Weeks et al., 2019

Цей метод дозволяє дослідникам обійти труднощі наземних досліджень у цих суворих умовах, де піщані бурі та дюни ускладнюють роботу. Алгоритм машинного навчання команди тренувався на даних з Сарук Аль-Хадід, відомого археологічного об'єкта поблизу Дубаю з багатою 5000-річною історією.

SAR, який використовує радіохвилі для виявлення об'єктів, прихованих під поверхнями, такими як пісок, лід або рослинність, дозволяє визначати місцезнаходження потенційних об'єктів з точністю до 50 сантиметрів.

Отримані 3D-моделі дають археологам чіткіше уявлення про те, що може лежати під поверхнею, потенційно революціонізуючи археологічну галузь.

Дослідники тісно співпрацювали з Dubai Culture, проводячи наземні дослідження, які підтвердили супутникові дані. Ці знахідки проклали шлях для майбутніх розкопок, а Dubai Culture планує дослідити нещодавно виявлені ділянки.

Діана Френсіс, одна з провідних дослідників, сподівається, що цей метод може виявити ще більше археологічних пам'яток у віддалених регіонах.

Хоча SAR і машинне навчання вже використовували в археології окремо, це комбіноване застосування — справжній прорив. Однак деякі експерти, такі як Г'ю Томас з Університету Сіднея, радять бути обережними. Він зазначає, що ніщо не може перевершити досвід тренованого ока археолога, і вважає, що технологія повинна доповнювати, а не замінювати традиційні методи.

Важливо Кит-вбивця з ножем і людські голови: ШІ знайшов досі невідомі геогліфи на плато Наска (фото)

Справжнє випробування для проєкту настане, коли розпочнуться розкопки в Сарук Аль-Хадід. Команда сподівається продовжувати вдосконалювати свій алгоритм і планує поширити його використання на інші частини Аравійського півострова та Африки.

У разі успіху ця технологія може значно розширити сферу археологічних досліджень у раніше недоступних районах.

Раніше Фокус писав про виявлений у Польщі корабель XVII століття.

А також ми розповідали, де розташовані приховані піраміди, про які мало хто знає.

Джерело матеріала
loader