Китайські військові кораблі та літаки провели патрулювання спірної території в Південно-Китайському морі – мілини Скарборо. На неї претендує Пекін, порушуючи інтереси інших держав у регіоні.
Загалом, такими діями Китай продовжує заявляти свої права на дані території. Це спричиняє додаткову напруженість у його відносинах із сусідами. Особливо з Філіппінами. Але не забувайте: Китай завжди за мир, діалог та розвиток (окрім 99% випадків).
Військові маневри відбулися на тлі нещодавніх інцидентів у морі, включаючи зіткнення китайської «берегової охорони» з філіппінськими суднами. Також вони співпали з проведенням спільних навчань США, Австралії, Японії, Нової Зеландії та Філіппін у виключній економічній зоні Маніли.
Ще навчання збіглись по датах з переговорами міністра закордонних справ Китаю Ван І та держсекретаря США Ентоні Блінкеном у Нью-Йорку. Та зустріч мала на меті якраз зменшити напругу в регіоні. Судячи з усього, щось не дуже вийшло.
А щоб американці не сильно розслаблялись, Китай паралельно використовує фейкові новинні сайти, аби впливати на громадську думку в США. За даними експертів, китайська влада створила цілу мережу веб-ресурсів, які візуально нагадують відомі медіа (наприклад, The New York Times). Але там публікуються статті, що відображають офіційну позицію Пекіна.
Шеннон Ван Сент, експерт зі свободи медіа в Гонконзі, зазначила: вже виявлено десятки таких сайтів. При перевірці з’ясувалося, що «журналісти» цих видань є вигаданими персонажами, чиї фото були створені за допомогою штучного інтелекту.
Основна мета таких сайтів – поширення наративів Комуністичної партії Китаю. Експерти підкреслюють, що така дезінформація не лише спотворює громадське сприйняття, але й може загрожувати демократичним процесам у США.
Втім, Китай за звичкою заперечує всі ці звинувачення. Представник посольства КНР в США Лю Пен'юй назвав їх «злонаміреними домислами». Хто б сумнівався, звісно.
Тим часом дослідження компанії Logically виявило понад 1200 сайтів, які поширюють статті, що надходять від китайських або російських державних ЗМІ. Ці сайти часто маскуються під справжні новинні організації і націлені на певні аудиторії в різних країнах.
Деякі американські політики занепокоєні та пропонують заходи для протидії китайській інформаційній кампанії. Конгрес розглядає законопроєкт, який виділить 325 млн доларів на боротьбу з дезінформаційними кампаніями КНР.
Втім, поки Китай дестабілізує цілий регіон та бомбить американський інфопростір за великі гроші, це жодним чином не заважає адміністрації Байдена імітувати діалог із Пекіном. Так, наче у Пекіні хочуть із кимось говорити.