В Україні триває дія військового стану, а також відбуваються заходи щодо загальної мобілізації. Відомо, що повістки, згенеровані в електронному реєстрі, вже почали розсилатися військовозобов'язаним через "Укрпошту". Вже є інформація, що з 17 вересня було відправлено 6000 таких повісток.
За інформацією із сюжету одного з українських телеканалів, стало зрозуміло, хто стане одержувачем повісток – чи всі військовозобов'язані, чи тільки ті, хто оновив облікові дані.
Давайте дізнаємось разом, про які проблеми з врученням повісток уже знають адвокати.
Хто першим отримає нові повістки?
За словами адвоката Тамілі Алексік, дані для генерації повісток, швидше за все, були отримані з відкритих реєстрів та "Дії", до яких є доступ Міноборони.
Фахівець додає, що перші повістки від "Укрпошти" отримають ті військовозобов'язані, які поновили свої дані до 16 липня.
"Думаю, що першими будуть ті, хто оновив дані — тому що інформація про них є у ТЦК та СП. Їх шукати не потрібно. А ось інформацію про людей, які не оновили дані, потрібно шукати шляхом генерування інформації в "Дії", де багато хто зареєструвався чи в інших реєстрах. Тобто тут ще потрібно, як то кажуть, напружитися та попрацювати, щоб виявити таких осіб”, – розповідає адвокат Таміла Алексік.
Стукати у двері вже не будуть
Адвокат зазначає, що відправка повісток рекомендованими листами через "Укрпошту" спричинить багато проблем для українців.
"Я дуже сумніваюся, що хтось ходитиме і вручатиме листи з повістками військовозобов'язаним або стукатиме до них у двері. Також навряд – це будуть повідомлення на телефон, тому що для цього потрібно мати контакти всіх призовників від 18 до 60 років. Тому я думаю, що це буде відповідна процедура, яка передбачена "Укрпоштою" — повідомлення про вручення. Лист зберігатиметься на пошті і в нього буде певний термін зберігання, коли людина має за нею прийти", – пояснює Таміла Алексік.
Масові оскарження та силова мобілізація
Юрист прогнозує, що після масового розсилання повісток поштою у адвокатів почнеться справжній бум за документальним підтвердженням, що людина фізично не могла отримати повістку, оскільки знаходилася у відрядженні або знаходилася в лікарні.
"Якщо людина захворіла і потрапила в лікарню, як вона може завітати до поштового відділення, щоб забрати лист із повісткою? Вона навіть не знає про її існування. Людина може перебувати після операції або перебувати на стаціонарному лікуванні. Вона не відмовляється отримати повістку, тож оскаржуватиме таке рішення в судовому порядку, хоча на це доведеться витратити чимало часу та здоров'я. Інше питання - для чого все це робиться. Думаю, що мета одна - посилення силової мобілізації. А от чи буде від цього користь - велике питання", - підсумовує Таміла Алексик.
Раніше повідомлялося, немає законної сили: через які повістки не зможуть покарати.
Також, "Мобілізувати не можна відпустити": ТЦК отримали терміновий наказ від Міноборони.