Сьогодні, 16 вересня, починається слухання апеляції «ТікТок» проти закону, згідно з яким відеозастосунок заборонять у США, якщо китайський власник ByteDance не продасть свою частку упродовж дев’яти місяців. Компанія, яка стверджує, що має понад 170 мільйонів користувачів у США, представить свої аргументи перед колегією суддів апеляційного суду у Вашингтоні, повідомило ВВС.
Закон, підписаний президентом Джозефом Байденом у квітні 2024 року, був спричинений занепокоєнням відносно того, що дані американських користувачів є вразливими, й становлять інтерес для уряду Китаю.
«ТікТок» і ByteDance заперечують зв'язки з китайською владою і харектеризували законодавчу заборону як «надзвичайне втручання у право на свободу слова».
Перед суддями виступатимуть також вісім творців контенту у тіктоці, зокрема власник ранчо з Техасу та пекар з Теннессі, які стверджують, що покладаються на платформу у продажі своєї продукції та заробітку.
Опісля свої аргументи представлять юристи міністерства юстиції США. Окрім занепокоєння відносно даних, чиновники міністерства та законодавці висловлюють занепокоєння з приводу перспективи використання «ТікТоку» китайським урядом для поширення пропаганди серед американців.
Проте прихильники широких прав на свободу слова, закріплених у Першій поправці до Конституції США, вважають, що дотримання закону про відчуження або заборону стало б подарунком для авторитарних режимів у всьому світі.
«Ми не повинні дивуватися, якщо репресивні уряди в усьому світі посилатимуться на цей прецедент, щоб виправдати нові обмеження права своїх громадян на доступ до інформації, ідей та медіа з-за кордону», — прокоментував штатний юрист Knight First Інститут поправок Колумбійського університету Сяннонг Ван.
Він подав заяву бути долученим до справи у якості експерта. Пан Ван також розкритикував законодавців за розпливчастість формулбювань щодо конкретних загроз національній безпеці, які, на їх думку, створює «ТікТок».
«Ми не можемо згадати жодного попереднього випадку, коли б таке широке обмеження прав Першої поправки було визнано конституційним на основі доказів, які не були розголошені», — сказав він.
- Читайте також: Збір даних тіктоку становить загрозу національній безпеці — Мін’юст США
Джеймс Льюїс із Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні зауважив, що закон був розроблений, щоб витримати судовий розгляд.
«Суть справи проти "ТікТоку" дуже вагома. Ключовий момент полягає в тому, чи погоджується суд з тим, що вимога вилучення не порушує права на свободу слова», — сказав він.
Більшість опитаних експертів вважають, що розгляд справи може розтягнутися на місяці.
«Наступного тижня нічого не буде вирішено. Це високі ставки та дуже складна головоломка, яка, ймовірно, дійде аж до Верховного суду», — сказав, віце-президент і директор з досліджень аналітичної фірми Forrester Майк Прукс.
Фото: ілюстративне / Getty Images
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.