Україна досягла остаточно угоди з кредиторами щодо реструктуризації держборгу на 20 млрд доларів до 2029 року. Власники євробондів України ухвалили рішення майже одноголосно. Це дозволить за три роки заощадити $11,4 млрд на обслуговуванні зовнішніх боргів. Крім того, таким чином Україна вже точно уникла дефолту, яким низка медіа та "експертів" лякала мешканців країни з початку літа-2024.
Відповідну пропозицію Міністерства фінансів схвалили понад 95% власників українських єврооблігацій. Про це заявили прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
"Це рішення дозволить заощадити $11,4 млрд на обслуговуванні боргу в найближчі три роки, що зміцнить наш бюджет і дозволить краще фінансувати оборону. Вітаю команду Мінфіну з цією перемогою і щиро дякую нашим партнерам за незмінну підтримку", – заявив Шмигаль.
У Мінфіні уточнили, що угоду про реструктуризацію зовнішнього комерційного боргу підтримали України понад 97% власників єврооблігацій. "Майже одноголосний рівень підтримки було досягнуто менш ніж за 5 місяців, що дозволило Україні досягти угоди з кредиторами до закінчення дворічної відстрочки платежів. Угода досягнута в такі короткі терміни завдяки послідовній плідній співпраці з нашими інвесторами та міжнародними партнерами", – пояснили у відомстві.
Реструктуризація передбачає:
- номінальне зниження вартості державного боргу з першого дня дії угоди на 37%, що скорочує обсяг державного боргу України більш ніж на 8,5 млрд дол. США,
- Зменшення боргових платежів на 11,4 млрд дол. США протягом періоду дії Програми МВФ (скорочення на понад 90%) і на 22,75 млрд дол. США до 2033 року (скорочення на понад 75%),
- збільшення середнього терміну обігу єврооблігацій майже на 4 роки (додатково до двохрічного збільшення терміну обігу у 2022 році).
Принципова угода з кредиторами про реструктуризацію була досягнута 22 липня, коли комітет власників облігацій визнав номінальні збитки у розмірі 37% своїх активів за 13 облігаціями. Тоді повідомлялося, що кредитори відмовилися від претензій на суму $8,67 млрд.
Загалом угода означає, що дефолту в України ні в серпні, ні наступних місяців не буде. Експерти також зазначали: така угода не лише звільнить кошти на нагальні потреби України, а й підвищить її репутацію як позичальника.
Чисто технічно міжнародні рейтингові агенції знизили рейтинг України до "дефолтного" Однак, по суті, це "виробнича необхідність": Україна формально не обслуговуватиме борг, а отже, це позначиться в рейтингу. Фактично це ні на що не вплине, як не вплинуло під час реструктуризації у 2015 році.
Доповнюється