Найвпливовіші українці: топ-10 політиків України за рейтингом Фокусу
Найвпливовіші українці: топ-10 політиків України за рейтингом Фокусу

Найвпливовіші українці: топ-10 політиків України за рейтингом Фокусу

До Дня Незалежності "Фокус" створив рейтинг найвпливовіших українських політиків. До нього увійшли перші особи держави, керівники правоохоронних органів та міністри, які керують країною в історичний момент.

Впродовж року вони зустрічалися з колегами та першими особами різних країн світу, домовлялися про постачання Україні зброї, організовували успішні військові спецоперації в тилу ворога, впроваджували нові проєкти з діджіталізації, протидіяли кіберзлочинам та виступали з промовами перед парламентами країн-союзниць. Вони — українські політики. До Дня Незалежності "Фокус" створиврейтинг найвпливовіших з них.

1. Володимир Зеленський

Посада — президент України

Вік: 46 років

Президент України Володимир Зеленський
Фото: AFP

Весь останній рік президент України практично "переслідував" президента США Джо Байдена, щоб отримати від головного союзника всю можливу допомогу. Володимир Зеленський та дипломатичний корпус провели титанічну роботу та отримали закон про виділення Україні 61 мільярд доларів, який 24 квітня 2024 року підписав Джон Байден.

Окрім зусиль із лобіювання грошової допомоги, Володимир Зеленський зустрічався з Джо Байденом та іншими світовими лідерами 7 червня під час річниці висадки союзників у Нормандії. 13-15 червня глава України відвідав зустріч G-7 в Італії, де також встиг поспілкуватися з другом Джо. І 11 липня Володимир Олександрович уже прибув у гості до Байдена у Вашингтон, де вони зустрілися на саміті НАТО.

Також заслугою президента Зеленського можна вважати проведення Саміту миру 15-16 червня у Швейцарії, де зібралися лідери та представники понад 100 країн світу. Готується проведення другого Саміту світу, від якого президент очікує на конкретні результати:

"Ви питаєте, що буде з РФ на другому саміті? Це говоритиме про те, що вони хочуть миру. Їхня присутність там говоритиме про те, що вони вирішили закінчити війну. Не хочу грати словами: вирішили вони чи їх змусив світ", — заявив Зеленський у Швейцарії.

Крім напружених дипломатичних зусиль Верховний головнокомандувач щодня стежить за ситуацією на фронті, регулярно проводить засідання Ставки. Чимало експертів не виключають, що ідея з атакою на Курську область РФ належить йому. Але, у будь-якому разі, цей сміливий крок затверджувався Зеленським.

2. Андрій Єрмак

Посада: керівник Офісу президента України

Вік: 52 роки

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак
Фото: ОП

У квітні 2024 року прізвище Андрія Єрмака потрапило до списку 100 найвпливовіших людей світу — він став єдиним українцем, якого згадав журнал Time у своєму щорічному рейтингу. Мовляв, умови воєнного стану в Україні сконцентрували "виняткову владу" в Офісі президента, що зробило Єрмака дуже впливовим, фактично посередником між головою держави Володимиром Зеленським та країною. І цей вплив, насправді, непокоїть західних союзників України, адже той, як говорять експерти та дипломати, має право голосу в усіх питаннях — від кадрових призначень в уряді до зовнішньої політики та планування війни. У відповідь на таку критику сам Зеленський пояснює: керівник ОП — один із найпотужніших менеджерів у його команді і "робить те, що кажу йому я".

Сам Єрмак нещодавно заявив, що бачить свою роль, як радника. "Я думаю, ніхто не сперечатиметься, що головним дипломатом країни є саме президент Володимир Зеленський, і ми бачимо це за результатами. І тому, безумовно, як керівник ВП, виконуючи доручення президента, я займаюся багатьма питаннями. У цьому сенсі я працюю, якщо порівнювати, як в інших країнах працюють радники з питань національної безпеки", — розповів Єрмак.

Андрій Єрмак вважається автором Київського безпекового договору щодо міжнародних гарантій для України, ініціатором введення багатьох санкцій проти РФ та її громадян, організатором зустрічей щодо підготовки Саміту миру і, власне, саміту, який відбувся у червні 2024-го у Швейцарії.

3. Дмитро Кулеба

Посада: міністр закордонних справ України

Вік: 43 роки

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба

Дмитро Кулеба — головний дипломат України. Але якщо раніше він більше говорив про євроінтеграційні перспективи та шукав контакти з НАТО, нині сфокусований на півдні і сході. І головним чином, щоб залучити держави, які сумніваються, на бік України.

Кулеба переконаний, другий Саміт миру має відбутися в одній із країн Глобального Півдня.

"І тут є декілька гравців, які виявляють інтерес", — зауважує він.

Саме тому міністр закордонних їде до Африки — вчетверте за недовгий термін, шукаючи країни, які менше піддаються російському впливу. Серед них — Малаві, Замбія та Маврикій. Напередодні їх представники підписали комюніке за підсумками мирної конференції у Швейцарії.

Головна тема перемовин — участь африканських країн у відновленні справедливого миру для України та світу, а України — у підтримці продовольчої безпеки, поставках українського зерна та залучені інвестицій.

А ще міністр відвідує Китай — двосторонній візит голови МЗС України до Гуанчжоу відбувся влітку 2024 року, вперше за дванадцять років.

Кулеба вважає, ця розмова, на запрошення колеги Ван І — політичний сигнал, що Китай дозрів до важливої комунікації, хоча й підтримує РФ, ймовірно, надаючи Москві зброю.

4. Михайло Федоров

Посада: віце-премʼєр-міністр – міністр цифрової трансформації України

Вік: 33 роки

Віце-премʼєр-міністр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров
Фото: Telegram/Федоров

Михайло Федоров є наймолодшим членом Кабміну і водночас він – один із довгожителів КМУ. Мандат нардепа на урядове крісло Федоров змінив ще у серпні 2019 року.

Ключовим напрямом Федорова з початку його роботи в Кабміні було втілення в життя, мабуть, однієї з найамбіційніших передвиборчих обіцянок Зеленського — "Держава у смартфоні".

Повномасштабна війна, хоч і внесла певні корективи, проте максимальна діджиталізація залишилася незмінним пріоритетом профільного міністра.

Ім'я Федорова найчастіше асоціюється з додатком "Дія", але насправді коло проектів "цифрового" міністра набагато ширше. Зокрема, чиновник уже під час повномасштабної війни запустив проект "Армія дронів", а також United24 — платформу для збору пожертв з усього світу на підтримку України. Станом на 1 січня 2024 року за допомогою платформи задано понад $574 млн.

Крайнім напрацюванням очолюваного Федоровим міністерства є запущений 8 серпня 2024 додаток Армія +, що включає оформлення рапортів онлайн, а також низку інших послуг для військовослужбовців.

Презентував новий додаток особисто президент. Саме близькістю до глави держави багато в чому й обумовлюється вплив Федорова, хоча жодних питань експерти не викликають і його професійних якостей.

5. Василь Малюк

Посада: голова служби безпеки України

Вік: 41 рік

Голова служби безпеки України Василь Малюк
Фото: СБУ

"Звести кількість російських агентів до рівня статистичної похибки". Так Василь Малюк говорить про роботу СБУ по пошуку зрадників та колаборантів, викриттю агентурних мереж. За останній рік "кротів" знайшли як серед жителів деокупованих територіях, так і у секретаріаті уряду й Торгово-промисловій палаті, серед діючих та колишніх правоохоронців. Загалом за статтею державна зрада відкрито понад 2 800 кримінальних проваджень, 550 осіб мають вирок суду.

В умовах війни СБУ діє й за межами України — зухвалі операції служба проводить й на території ворога. Відомо про підриви потягів з пальним на Байкало-Амурській залізничній магістралі, нафтопереробні заводи у Ленінградській області, атаки на аеродроми та літаки, підриви штабів. Зокрема, за допомогою далекобійних дронів. Щоправда, у відомстві такі дії часто не підтверджують і не спростовують. Але у РФ за ними слідкують пильно. І особисто за Малюком — у березні 2024 року Басманний районний суд Москви заочно заарештував очільника СБУ. Його звинуватили у справі "про публічні заклики до тероризму" та організації вибуху вантажівки на так званому Кримському мосту в 2022 році.

6. Рустем Умєров

Посада: міністр оборони України

Вік: 42 роки

Міністр оборони України Рустем Умєров
Фото: ukrinform

З моменту свого призначення на міністерську посаду у вересні 2023 року, Рустем Умєров представляв Україну на засіданнях у форматі "Рамштайн", де збиралися глави оборонних відомств з понад 30 країн світу.

У квітні 2024 року Умєров повідомив про створення формату "Рамштайн 2.0", який переходить від індивідуальних рішень до коаліційного формату роботи з країнами-партнерами.

В 2024 році почав свою роботу, презентований Умєровим Державний оператор тилу. Це, за словами міністра оборони — не просто нова агенція, "а створення нової архітектури держзакупівель у сфері оборони України".

Рустем Умєров є непублічним урядовцем, проте його ім’я в силу ваги займаної посади часто фігурує у провідних вітчизняних та західних ЗМІ. При цьому систематично на шпальти західних медіа Умєров потрапляє завдяки "старанням" росіян. Зокрема, 8 серпня 2024 року Центру протидії дезінформації (ЦПД) довелося спростувати широко поширені кремлівськими пропагандистами повідомлення, про замах на Рустема Умєрова за допомогою вибухового пристрою.

7. Ігор Клименко

Посада: міністр внутрішніх справ України

Вік: 51 рік

Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко
Фото: Пресслужба МВС

Наприкінці червня 2024 року міністр внутрішніх справ Ігор Клименко розповів про те, що його єдиний 27-річний син ще взимку, тобто до ухвалення закону про мобілізацію, не дочікуючись повістки самостійно пішов до ТЦК і згодом мобілізувався.

Водночас главі МВС досить часто доводиться пояснювати суспільству, чому мобілізувати і відправити на передову усіх заброньованих правоохоронців, як цього часто вимагають у соцмережах, неможливо. Ключовий аргумент урядовця-силовика полягає в тому, що специфіка роботи поліцейських і військових "дуже різна".

Між тим, ще у лютому 2023 року на базі воєнізованого підрозділу Департаменту поліції особливого призначення була сформована об’єднана штурмова бригада "Лють". У травні 2024 р. бійці саме цієї бригади спільно з іншими підрозділами виконували спецзавдання по обороні Часового Яру та Вовчанська, де точилися запеклі бої.

Клименко систематично нагадує про те, що від початку повномасштабної війни правоохоронним органам доводиться працювати з додатковими навантаженнями, пов’язаними, зокрема, з документуванням воєнних злочинів.

"Саме поліцейські першими фіксують злочини, скоєні представниками держави-агресора, навіть під обстрілами та ракетними ударами", — повсякчас наголошує глава МВС.

В умовах війни очолюване Клименком міністерство займається також протидією кіберзлочинам, незаконній міграції і розшуком та обліком зниклих безвісти за особливих обставин та при виконанні військових завдань.

8. Денис Шмигаль

Посада: прем’єр-міністр України

Вік: 48 років

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Фото: kmu.gov.ua

Денис Шмигаль – єдиний глава уряду незалежної України, якому доводиться керувати економікою в умовах повномасштабної війни. Він отримав ключі від прем’єрського кабінету 4 березня 2020 року і, попри те, що ЗМІ періодично повідомляють про його "швидку і неминучу" відставку, наразі є рекордсменом за тривалістю перебування у кріслі глави Кабміну.

Однією з управлінських фішок Шмигаля є проведення виїзних засідань Кабміну в прифронтових областях. 9 серпня 2024 року таке засідання відбулося на Чернігівщині.

Прем’єру повсякчас доводиться поєднувати роль економіста і дипломата. Він систематично проводить зустрічі з іноземними колегами як в Україні, так і за її межами.

У лютому 2024 року члени українського Кабміну на чолі з прем’єром прибули на кордон із Польщею для врегулювання питання блокування, але польські урядовці зустріч проігнорували.

Тоді в соцмережах в город Шмигаля полетіло чимало каменюк, мовляв, не слід було так принижуватися.

Насправді ж з самооцінкою у прем’єр-міністра все гаразд – він з однаково невимушеним виглядом тисне руку регіональним чиновникам, європейським високопосадовцям і Чарльзу III, на коронації якого представляв Україну в компанії першої леді Олени Зеленської.

9. Руслан Стефанчук

Посада: голова Верховної Ради України

Вік: 48 років

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук
Фото: Верховная Рада

У Руслана Стефанчука, котрий обіймає спікерське крісло з жовтня 2021 року, досить широке поле для діяльності як всередині країни, так і за кордоном. Традиційно спікер головує на пленарних засіданнях Верховної Ради, а також представляє законодавчу владу України на зустрічах з іноземними колегами.

На одній з таких зустрічей 8 серпня 2024 року з делегацією Конгресу США Руслан Стефанчук обговорив безпекову ситуацію, оборонні потреби держави і особливо відзначив "цінність для України" двопартійної й двопалатної підтримки американських законотворців.

Юристу за освітою Стефанчуку нерідко доводиться доносити світовому співтовариству позицію офіційного Києва з тих чи інших питань, на яких намагається спекулювати Росія.

Зокрема, голова ВР, якого, а також парламент в цілому Путін після закінчення п’ятирічної каденції президента весною 2024 року, назвав "єдиною легітимною владою" в Україні, постійно наголошує, що Володимир Зеленський згідно з Конституцією та законами України є повноправним главою держави аж до закінчення військового стану.

10. Олена Зеленська

Посада: перша леді України

Вік: 46 років

Перша леді України Олена Зеленська
Фото: instagram.com/olenazelenska_official

До повномасштабної війни Олена Зеленська займалася переважно реформою шкільного харчування та рядом гуманітарних проектів, то після 24 лютого 2022 року перша леді сконцентрувала свої зусилля на проектах, пов’язаних з відновленням ментального здоров’я українців.

За словами пані Зеленської, військові, ветерани, внутрішньо переміщені особи, мами та діти, старші люди і люди з інвалідністю — усі вони в першочерговому фокусі Всеукраїнської програми ментального здоров’я, оскільки "найбільш вразливі перед жахами розв’язаної Росією війни".

Олена Зеленська також проводить активну зовнішньополітичну діяльність: виступає з промовами перед парламентами країн-союзниць, зустрічається с першими леді та джентльменами. Вона є засновницею Саміту перших леді та джентльменів — четвертий за ліком такий захід відбудеться в Києві цієї осені і буде присвячений безпеці дітей.

"Це питання надзвичайно болюче не лише для нас, а й для всього світу. Кожна країна має свій безпековий контекст, безпекові виклики. І кожна країна має свої рішення для актуальних загроз. Але всіх нас об’єднує спільна мета – щоб кожна дитина відчувала себе в безпеці", — наголошує перша леді України. За її словами, на тематичних панелях прийдешнього саміту розглянуть питання безпеки дітей під час збройних конфліктів, а також у родині, школі та віртуальному просторі.

Теги за темою
Новини політики Рейтинг
Джерело матеріала
loader
loader