У 2024 році кількість виділених бюджетних місць на підготовку докторів філософії (вони ж – аспіранти) становить понад 7 тисяч. Для порівняння, у 2023-му їх було 3 109. Оприлюднений розподіл стосується лише місць в аспірантурі у закладах вищої освіти, які перебувають у сфері управління МОН. Інші державні замовники (Національна академія наук України, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство внутрішніх справ тощо) оприлюднили свої розподіли раніше, повідомив заступник міністра освіти України Михайло Винницький.
- Це безпрецедентна кількість аспірантів та, відповідно, державних інвестицій в підготовку науково-педагогічних працівників. Загальна кількість виділених бюджетних місць цього року сягає понад 7 000, з яких понад 6 000 припадає на МОН. Для розуміння: у 2020 році ці показники були – 3 025 місць, у 2021 та 2022 роках – 3 125, у 2023 – 3 109, - написав Винницький у Facebook.
За його словами, наразі з 6 031 бюджетного місця в аспірантурі за денною формою у системі МОН розподілено 5 409 місць.
- Найближчим часом очікуємо рішення Уряду про перерозподіл ще понад 600 місць на користь інженерних, природничих, архітектурної, ІТ та математичної галузей, - зазначив замміністра.
Минулоріч бюджетні місця в аспірантуру розподіляли між ЗВО на основі запитів вишів. Але цього року МОН уперше застосувало критеріальний підхід до розподілу державного замовлення на аспірантів.
- У 2024 році на тлі аномальної кількості вступників до аспірантури, зокрема чоловіків призовного віку, Міністерство освіти і наукизмінило правила вступу. Тепер отримати відстрочку від мобілізації, вступивши в аспірантуру на платну денну форму навчання, буде неможливо.
- До кінця літа у додатку "Резерв+" може з’явитися можливість автоматично оформити відстрочку для деяких категорій військовозобов'язаних без особистого звернення до ТЦК та СП.