Метеорологи спростували три стародавні "міські легенди", в яких стверджується, що у світі існують місця, куди торнадо точно не зможуть дістатися.
Цього літа на екрани вийшов новий фільм "Смерчі", що розповідає про мисливців за торнадо. Вперше подібний фільм про мисливців за торнадо з'явився 1996 року і вийшов у прокат під назвою "Смерч". Тепер, через 28 років увага громадськості знову звернена до неймовірних проявів стихії, які неможливо контролювати, пише Inverse.
Торнадо — складні штормові системи зі складними рецептами, що часто призводять до неймовірних руйнувань. За словами метеоролога з Національної лабораторії сильних штормів Гарольда Брукса, торнадо часто бувають смертоносними й оточені різними міфами. Наприклад, найдавніші з них стверджують, що на планеті є місця, куди смерчі не зможуть дістатися. Утім, як показує історія, це не більше, ніж міфи.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Торнадо не перетне вигину річки
Згідно з одним із таких міфів, торнадо видихаються в той момент, коли вони проходять над водою, або значно слабшають, коли досягають вигину річки, або ділянки, де дві річки зливаються воєдино. Але, за словами метеоролога, це твердження неймовірно далеке від істини.
Насправді вода нездатна стримати торнадо. Ба більше, смерчі не просто можуть перетинати річки, вони також можуть утворюватися між озерами й річками, а потім переміщатися на сушу. Наприклад, торнадо 2011 року торкнувся озера Гурон, перш ніж він обрушився на Годерич, Онтаріо, і вбив одну людину та поранив ще 37.
За словами Брукса, метеорологи по всьому світу незліченну кількість разів спостерігали за тим, як торнадо перетинають водойми. Але багато спільнот все ще хочуть вірити, поки докази не пронеслися їхнім містом.
Гори можуть заблокувати торнадо
Не менш цікавим є міф про те, що гора або пагорб може захистити місто або поселення від смертоносного торнадо. За словами Брукса, цілком зрозуміло, чому так багато людей готові повірити в те, що гори стануть гігантськими захисникам, які блокують потужні вітри торнадо. Однак це твердження також є міфом.
Для людини, що стоїть на землі, навіть відносно невеликі пагорби й урвища видаються великими — можливо, навіть достатньо великими, щоб порушити потік повітря, який живить торнадо і спрямовує його рух. За словами Брукса, саме це лежить в основі цього міфу. Але шторми, що породжують торнадо, діють у набагато більших масштабах, а тому гори й пагорби не можуть їх зупинити.
Торнадо не може зайти в мегаполіс
Ще одним поширеним міфом є те, що торнадо нібито не здатен зайти в місто з високими хмарочосами. Але якщо навіть гори не здатні стримати торнадо, то про хмарочоси та зовсім не варто говорити.
Брукс зазначає, що центральні райони США справді рідко зазнають впливу торнадо, однак це більше пов'язано з примхами ймовірності.
Раніше Фокус писав про те, що вчені наблизилися до розгадки формування торнадо: допомогла нова технологія дронів.