Як повідомили самі місцеві жителі, евакуація з Суджі Курської області не проводилася. Виявилося, що ЗС РФ перекрили дороги, перешкоджаючи росіянам вивозити своїх рідних.
Наразі, як повідомляв головнокомандувач Олександр Сирський президенту України Володимиру Зеленському, ЗСУ контролюють щонайменше 93 населені пункти в Курській області. Найчастіше говорять про прикордонне місто Суджа, де залишилося близько 100 місцевих жителів. Журналісти Російської Служби ВВС поспілкувалися з росіянами, які намагаються дізнатися, що трапилося з їхніми рідними і як проводиться евакуація, адже бої в Курській області все ще тривають.
Повідомляють, що з контрольованих ЗСУ районів Курської області евакуйовано понад 122 тисячі осіб. Щонайменше дві тисячі місцевих жителів не виходить на зв'язок, їх розшукують родичі та волонтери пошукових загонів Російського Червоного Хреста і "Ліза Алерт".
Найчастіше, це пенсіонери, які не змогли виїхати самі. Примітно, але волонтери "Лізи Алерт" добровільно відмовилися розміщувати інформацію про зниклих у відкритому доступі: силовики вимагають від жителів мінімізувати свою присутність в інтернеті.
Одразу після початку операції ЗСУ в Курській області в ніч із 5 на 6 серпня почали з'являтися повідомлення від людей, які шукали своїх рідних: місцевих мешканців і строковиків, які мали охороняти кордон.
Уже до 12 серпня волонтери та родичі шукали щонайменше 2 тисячі людей — така кількість звернень надійшла до курських пошукових загонів Червоного Хреста та "Ліза Алерт". Насправді зниклих було більше.
За даними на вечір 20 серпня, місцева влада нібито евакуювала з прикордонних районів понад 122 тисячі осіб. Але пресслужба Червоного Хреста повідомила, що за останній тиждень організація отримала близько 1,5 тисячі звернень (водночас вдалося знайти близько 100 осіб), у "Лізі Алерт" розповіли, що з початку серпня отримали 779 заявок, у 111 випадках зниклих вдалося знайти.
Як евакуювалися жителі Суджі, поки ЗС РФ не перекрили дороги
Журналісти намагалися поспілкуватися з тими, хто шукає рідних, але більшість відмовилися спілкуватися. Але мешканець Льгова, містечка в Курській області, зізнався, що поїхав у Суджу за матір'ю.
Примітно, але Кирило воював в Україні 2023 року у складі ЗС РФ, куди пішов добровольцем. Тепер він повідомив журналістам, що "проти бойових дій".
Кирило підтвердив, що з 6 серпня ніякої евакуації із Суджі не проводилося. Його мати відмовилася виїжджати, тому він тричі їздив із Льгова туди й назад, допомагаючи сусідам.
Надвечір бійці Збройних сил України вже стояли в Заолешенці — селі, через яке йде дорога між Льговом і Суджею. Російські військові перекрили дорогу для всіх, і дістатися до Суджі стало можливо тільки сільськими дорогами через поля.
Кирило повернувся до Льгова без матері. 9 серпня влада почала вивозити жителів міста, і сам Кирило теж опинився в евакуації у Вологді. "Я втратив усе: будинок, документи, гроші. Залишився у футболці та шортах", — коментує він, заявляючи, що влада кинула жителів Курської області.
"Ось міністерство оборони.... Як так? Чому не бачили великого скупчення солдатів ЗСУ біля кордону? Чому не вжили дій щодо евакуації прикордоння? У сусідніх постраждалих районах була якась невелика евакуація. Але в нас її не було взагалі", — заявив він.
Також немає звісток із села Козача Локня. ЗС РФ повідомляли про бої в цьому населеному пункті. І там немає зв'язку.
Як російські силовики заважають шукати зниклих у Курській області
Місцеві жителі повідомляють, що російські силовики вимагають від місцевих жителів обмежити користування інтернетом, щоб убезпечити себе.
Ще 15 серпня соцмережа "ВКонтакте" на вимогу Генпрокуратури заблокувала групу "Суджа — Пошук людей", де публікувалися оголошення про розшук зниклих жителів району.
У МВС РФ 20 серпня випустили пам'ятку з інформаційної безпеки, там наполегливо рекомендують не користуватися камерами спостереження, відеореєстраторами в автомобілях і сервісами для онлайн-знайомств — з їхньою допомогою українська розвідка нібито збирає дані.
Від силовиків і військових вимагають відключити сервіси з геолокацією і функцією "Люди поруч", а також змінити номери телефонів, якщо вони в когось записані як "Льоша ФСБ", "Паша Росгвардія", "Міша 123 полк" — ці номери скомпрометовані.
Нагадаємо, 20 серпня тимчасовий виконувач обов'язків губернатора Курської області Олексій Смирнов повідомив, що жителів Курської області більше не сповіщатимуть про повітряні тривоги.
А в Суджі вже побували журналісти УНІАН. Репортери поспілкувалися з місцевими жителями та побували на Радянській площі, де ще недавно стояв пам'ятник Леніну. Його зруйнували самі росіяни, обстрілюючи місто.