Вчені припускають, що подібне явище може виникнути найближчими місяцями через активність Сонця, яка сильно зросла.
Три місяці тому Землю накрила найпотужніша геомагнітна буря за останні 20 років. Учені з'ясували, що вона змінила атмосферу в такий спосіб, як це ще ніколи не спостерігали. У результаті в атмосфері Землі виникла величезна спіральна структура, а також було повністю знищено іоносферу на середніх широтах. Результати дослідження опубліковані в журналі Geophysical Research Letters, пише IFLScience.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
10 і 11 травня на Землі було зафіксовано найпотужнішу за 20 років геомагнітну бурю рівня G5. Її появу спровокувала серія корональних викидів маси із Сонця, які виникли разом із найпотужнішими сонячними спалахами. Коли потоки плазми один за одним врізалися в магнітне поле Землі, виникла найсильніша геомагнітна буря. Вчені, які використовували дані спостережень за Землею супутника NASA під назвою GOLD, виявили, що геомагнітна буря спровокувала значні зміни в атмосфері нашої планети.
Автори дослідження вивчили, як зміна температури і тиску призвели до зміни розташування термосфери. За словами вчених, заряджені частинки під час геомагнітної бурі сильно нагрівають атмосферу поблизу полюсів і це призводить до того, що повітря переміщується з полярних регіонів ближче до екватора.
Під час геомагнітної бурі різниця в температурі між полюсами та екватором становила 127 градусів Цельсія. Це призвело до появи у верхніх шарах атмосфери Землі раніше невідомої гігантської спіральної структури у вигляді атмосферного вихору, що кружляв як ураган.
Також учені вивчили зміни в іоносфері, що виникли під час геомагнітної бурі. З'ясувалося, що така структура як екваторіальна іонізаційна аномалія, яка зазвичай розташована в межах 10-20 градусів від екватора, перемістилася на південь і злилася з південним полярним сяйвом поблизу краю Південної Америки.
Коли полярне сяйво переміщалося ближче до екватора, об'єднання двох елементів призвело до повного зникнення іоносфери в середніх широтах. Таке явище вчені спостерігали вперше.
Поки що вчені намагаються розібратися з раніше невідомими атмосферними явищами. Водночас вони припускають, що найближчими місяцями подібні явища можуть виникнути знову. Це пов'язано з тим, що пік активності Сонця, можливо, вже настав або настане найближчим часом. Це означає, можна очікувати появу нових геомагнітних бур надзвичайно потужності, які можуть виникнути після нових масштабних вивержень плазми на Сонці під час майбутніх найсильніших сонячних спалахів.
За словами вчених, вони хочуть зрозуміти, чи є виявлені явища справді чимось унікальним, що виникло лише під час минулої геомагнітної бурі, чи вони виникали й раніше, просто їх не могли виявити.
Як уже писав Фокус, учені з'ясували, що та сама геомагнітна буря в травні спровокувала появу ще одного радіаційного поясу навколо Землі. Поки незрозуміло, як довго він існуватиме, адже 12 років тому такий самий пояс зник відносно швидко.
Також Фокус писав про те, що через 47 років учені пояснили сигнал "Вау" з глибокого космосу, який вважається повідомленням від позаземної цивілізації. Автори дослідження вважають, що сигнал має природне походження.