Новий водний світ: супутник Сатурна може бути більш придатним для життя, ніж вважалося
Новий водний світ: супутник Сатурна може бути більш придатним для життя, ніж вважалося

Новий водний світ: супутник Сатурна може бути більш придатним для життя, ніж вважалося

Існування ще одного водного світу Сонячній системі може дати підказки про те, як утворюються позаземні океани.

Вважається, що в зовнішній частині Сонячної системи повно рідкої води. Під крижаною корою супутника Юпітера, Європи, ховається океан, в якому більше води, ніж у всіх океанах Землі разом узятих. На супутнику Сатурна Енцеладі також, найімовірніше, є підземний океан із рідкої води. Передбачається, що океани є і на супутнику Сатурна Титані, а також супутниках Юпітера Ганімеді та Каллісто. Можливо, океани ховаються і на інших супутниках. Тепер же вчені вважають, що супутник Сатурна Мімас може містити рідку воду під своєю крижаною корою. Якщо це правда, то подібні океани можуть бути більш поширеними, а зовнішня частина Сонячної системи може бути набагато більш придатною для життя, ніж вважалося раніше, пише Inverse.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

10 років тому вчені вперше представили докази того, що Мімас може бути водним світом. Але тільки цього року нові дослідження підтвердили ці спостереження, хоча потрібні додаткові дослідження. Авторка одного з досліджень Алісса Роден з Південно-Західного науково-дослідного інституту в Боулдері, штат Колорадо, каже, що з'явилися більш вагомі докази існування підземного океану на Мімасі. І це може бути молодий океан.

Що відомо про підземні океани на супутниках у Сонячній системі?

За словами Роден, ці океани багато в чому схожі на земні, принаймні в тому, що вони, ймовірно, складаються з солоної води. Під впливом тепла водяний лід тане, перетворюючись на рідку воду, яка роз'їдає гірську породу всередині супутників.

Хоча ймовірні водні світи не отримують достатнього тепла від Сонця, у них є інше джерело. Гравітація планет змушує змінювати форму супутників і всередині у них відбувається тертя, яке забезпечує тепло, необхідне для підтримки рідкого океану.

Супутник Сатурна Мімас
Фото: NASA

Які є докази існування підземних океанів на супутниках у Сонячній системі?

Про те, що океани на супутниках існують, вчені роблять висновок, наприклад, із деформації їхньої поверхні, на якій виникають розломи і тріщини, пов'язані, як припускають, із наявністю океану.

Також ще одним доказом є магнітні поля. Оскільки солона вода є електропровідною, вона може створювати магнітне поле навколо супутника, яке руйнує магнітне поле планети. Це провідний доказ існування підповерхневого океану на Європі.

За словами Роден, вчені також проводять вимірювання солі на поверхні і те, як гравітація супутника притягує космічний апарат. Також проводяться спостереження за рухом супутника навколо планети.

У міру того, як супутник рухається своєю орбітою, у нього виникають коливання. Рівень цих коливань залежить від внутрішньої частини. Крижаний панцир над океаном може рухатися більш вільно, ніж крижаний панцир на поверхні з каменю, тому зміни більші. Саме так було виявлено океан на Енцеладі. І це один із найкращих доказів наявності океану на Мімасі.

Супутник Сатурна Мімас
Фото: NASA

Підземний океан на супутнику Сатурна Мімас

Коливання супутника називаються лібрацією і саме цей параметр вивчали вчені. Вони припустили, що рівень лібрації пов'язаний або з наявністю підземного океану, або з ядром дивної форми. Але на Мімасі немає тріщин на поверхні, і він повністю покритий кратерами. Також на Мімасі не відбуваються виверження водяної пари, як на Енцеладі. Тобто океану там бути не повинно.

Але вчені дійшли висновку, що всередині супутника Сатурна все ж є океан, який утворився відносно недавно, набагато пізніше за сам Мімас. Такого результату вчені дійшли, вивчаючи зміни орбіти Мімаса з плином часу, які залежать від його внутрішньої структури. Вчені виявили, що ці зміни не можна пояснити ядром дивної форми, тому океан залишається найкращим варіантом.

За словами Роден, підземному океану на Мімасі лише 10 млн років, і він тільки нещодавно закінчив своє формування. Вчені вважають, що у молодого океану недостатньо сил, щоб розколоти крижану поверхню супутника. Але в майбутньому це станеться.

Водночас учені вважають, що в кінцевому підсумку Мімас, ймовірно, втратить свій океан. Хоча є ймовірність того, що цього не станеться.

Придатні для життя світи Сонячної системи?

За словами Роден, зараз одне з головних питань полягає в тому, чи придатні океани на супутниках для підтримки життя. Якщо на Мімасі справді є океан, то можна отримати уявлення про те, як розвиваються такі світи і навіть як створюються і зникають можливі середовища проживання.

Як уже писав Фокус, астронавт NASA на орбітальній станції готує основу для майбутньої бази на Місяці. Вчені хочуть, щоб астронавти будували необхідні приміщення на Місяці з використанням місцевих ресурсів.

Теги за темою
Космос вода
Джерело матеріала
loader