Україна досі не ратифікувала Римський статус, оскільки в політикумі звучали хибні думки, що це дозволить Міжнародному кримінальному суду переслідувати українських військових. Про це заявив посол з особливих доручень МЗС та агент України в Міжнародному суді ООН Антон Кориневич в інтерв'ю "Суспільному".
- Певний час у нас превалювали хибні політичні меседжі про те, що ратифікація Римського статуту дозволить Міжнародному кримінальному суду переслідувати українських військових. Але з юридичного кута зору тут немає загроз. Україна і так визнала юрисдикцію МКС, і він вже видав шість ордерів на арешт громадян РФ за ймовірне вчинення воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Поки в нас немає лишень привілеїв — наприклад, брати участь у відборі суддів МКС, в асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду, - пояснив дипломат.
Дипломат пояснив, що президент закликав Раду ратифікувати Римський статут саме зараз, тому що Україна має таке зобов'язання в рамках угоди про асоціацію з ЄС.
Україна підписала Римський статут 20 січня 2000 року, але так і не ратифікувала його. Римський статут МКС ратифікували 124 держави. Не підписали й не ратифікували статут, серед інших, Китай, Індія, Білорусь, Туреччина, Казахстан. Росія, як і США, підписувала статут, але згодом відкликала свій підпис. Рішення МКС мають виконувати всі країни, які визнають юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.
- 15 серпня Володимир Зеленський вніс до Ради законопроєкт про ратифікацію Римського статуту.
- 25 червня МКС видав ордери на арешт колишнього міністра оборони Росії Сергія Шойгу та начальника Генерального штабу Збройних сил РФ Валерія Герасимова.
- 17 березня 2023 року МКС видав ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та російського дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової через депортацію українських дітей до Росії.