Солдати без зарплати: чому воїни ЗСУ змушені чекати на виплати і що з цим робити
Солдати без зарплати: чому воїни ЗСУ змушені чекати на виплати і що з цим робити

Солдати без зарплати: чому воїни ЗСУ змушені чекати на виплати і що з цим робити

Сьогодні виплати для бійців "на нулі" можуть сягати 200 тисяч гривень на місяць, принаймні згідно з ухваленими постановами. Але за фактом гарантовані виплати захисників України або затримуються на невизначений термін, або зовсім не виплачуються. Фокус з'ясував, чому так відбувається і що з цим робити.

Проблема із затримками виплат військовослужбовцям обговорювалася не раз. Очікувалося, що після того, як у квітні Кабінет міністрів і Верховна Рада підтримали пропозицію Міноборони щодо додаткової грошової винагороди для бійців "на нулі" в розмірі 70 тисяч гривень, виплати будуть своєчасними. Але проблема так нікуди й не поділася.

Нещодавно президент України натякнув на існуючі бюрократичні перепони в отриманні солдатами винагород. У своєму зверненні Володимир Зеленський повідомив, що обговорював із міністром оборони, представниками Верховної Ради та Офісу президента, щоб для воїнів, які виконують завдання на території Росії, було "гарантовано й швидко забезпечено всі виплати, премії та інші речі, які передбачені для фронту". І стосуватися це має всіх захисників України.

"І без жодної бюрократії для наших воїнів. Це загальна обов'язкова політика нашої держави — наші захисники мають бути убезпечені від будь-якого бюрократичного тиску", — зазначив президент.

Але чи допоможе звернення гаранта розв'язати проблему з виплатами — поки не зрозуміло.

Чому затримують виплати військовослужбовцям

Крім того, що українським захисникам доводиться протистояти окупанту, їм ще доводиться боротися з "паперовою армією" — бюрократія в ЗСУ одна з головних причин затримки виплат солдатам. Це підтверджує і військовослужбовець, колишній нардеп Ігор Луценко.

"Наприклад, якщо командування відправляє бійця у відрядження в іншу частину, там йому з якихось причин можуть не видати всі необхідні документи для оформлення виплат. І його рідна частина не може відповідно нічого зробити. Я вважаю, що це відбувається навмисно. І за проблеми з виплатами відповідає командування. Але в армії звикли все змінювати повільно. Якщо є якась проблема, там не поспішають її вирішувати", — каже Фокусу Луценко.

Керівник адвокатського бюро "Панфілова та Партнери", кандидат юридичних наук, адвокат Дар'я Панфілова називає найпоширеніші проблеми, з якими звертаються солдати. Серед них:

  • невключення ПІБ військових до наказу про виплату;
  • неможливість довести військовослужбовцям фактичне виконання бойового або спеціального завдання;
  • проблеми з виплатами під час лікування або взагалі їх повна відсутність;
  • проблеми з оформленням документів під час лікування або відповідних довідок.

Перше, що радять робити опитані Фокусом адвокати — слід звернутися з рапортом до безпосереднього командира з проханням роз'яснити на якій підставі відбувається затримка виплат. Після відповіді командування можна розраховувати алгоритм подальших дій залежно від причин затримки.

"Насамперед військовий має сам звернутися з рапортами — про внесення до наказу, про долучення медичних документів, про витребування документів, що підтверджують виконання завдань. Якщо це не допомагає — звертатися до адвокатів і розбиратися в ситуації ретельніше, вимагати документи, яких бракує, писати обґрунтовані скарги і звертатися до вищого командування. Якщо перші два механізми результату не дали — йти до суду за захистом своїх прав. Здебільшого все можна вирішити в досудовому порядку і захистити права чинних військових", — каже Фокусу Панфілова.

Також важливо розуміти, що затримка виплат може бути пов'язана з правопорушенням військовослужбовця. Якщо було зафіксовано факт відмови від виконання бойового наказу або розпорядження, вживання алкогольних напоїв під час виконання обов'язків військової служби або призупинення військової служби у зв'язку із самовільним залишенням військової частини.

"Якщо мало місце вчинення правопорушення з боку військовослужбовця, у такому разі за чинним законодавством він не може розраховувати на виплату додаткової винагороди. Водночас, якщо з боку військовослужбовця не було жодних правопорушень, слід звертатися по допомогу адвоката та оскаржувати невиконання виплати в адміністративному та судовому порядку за необхідності", — каже Фокусу юрист ГО "Юридична сотня" Юлія Засоба.

Які виплати передбачені для військовослужбовців ЗСУ

Виплати військовим гарантовані законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", постановою Кабінету Міністрів України та наказами Міноборони.

Таким чином, за участь у бойових діях для військових передбачено виплату в розмірі 100 тис. грн щомісяця.

Також до наказів про додаткову винагороду на таку саму суму включено військовослужбовців, які:

  • перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я або перебувають у відпустці для лікування після важкого поранення у зв'язку з участю в бойових діях;
  • захоплені в полон, заручники, інтерновані в нейтральні держави або безвісти зниклі;
  • загинули внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм. Виплата здійснюється за весь місяць.

Додаткову виплату в 70 тис. грн, яку у квітні затвердили парламентарії, виплачуватимуть за виконання спеціальних завдань під час ведення бойових дій на лінії зіткнення з противником.

"На відміну від попередніх доплат ці кошти платитимуть не пропорційно часу виконання завдання, а за кожні 30 днів", — пояснює Фокусу Панфілова.

Також за управління військами для військовослужбовців, які виконують бойові завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ або штабу тактичного угруповання до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ, передбачено додаткову винагороду в розмірі 50 тис. грн на місяць.

Цей пункт стосується і тих, хто здійснює бойове управління військовими частинами і підрозділами на лінії бойового зіткнення, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Крім того, за виконання бойових завдань додаткові 30 тис. грн на місяць виплачують військовим:

  • у складі діючих угруповань військ Сил оборони України, резерву Головнокомандувача ЗСУ, розгорнутих пунктів управління Генштабу ЗСУ, що здійснюють управління діючими угрупованнями військ;
  • з протиповітряного прикриття та наземної оборони об'єктів критичної інфраструктури, згідно з бойовими розпорядженнями;
  • із всебічного забезпечення діючих угруповань військ Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення бойових дій, згідно з бойовими розпорядженнями.

Додаткові 20,1 тис. грн на місяць передбачено для тих, хто дістав поранення і перебуває на лікуванні, визнаний військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби або непридатними до військової служби.

15-30 тис. грн на місяць виплачують військовослужбовцям, які обіймають посади керівного та інструкторсько-викладацького складу в навчальних військових частинах і здійснюють підготовку та навчання персоналу.

Як нараховуються виплати військовим ЗСУ

Гарантована виплата у 100 тисяч гривень для бійців "на нулі" рахується пропорційно часу виконання бойових завдань. Якщо військовий виконував бойові завдання 1 тиждень — він отримає виплати лише за цей тиждень, 100 тисяч гривень виплачуються за повний місяць у бою.

"Один день участі в бойових діях рахується з 00:00 до 24:00, незалежно від кількості та тривалості завдань. Якщо бойові дії почалися до опівночі та продовжилися після, зараховуються два дні. Наприклад, якщо завдання розпочалося о 19:00 і закінчилося о 01:00, це вважатиметься як два дні участі, — пояснює юрист Юлія Засоба.

Експерт додає, що орієнтовно день бойової участі рахують по 3333 грн. Повна сума за місяць прораховується шляхом множення на кількість днів, протягом якої бійці були залучені до виконання завдань.

Нові правила подання рапорту: що зміниться

Проблема зі своєчасними виплатами захисникам України безпосередньо пов'язана з бюрократичною тяганиною в армії. Міноброни вже намагаються вирішити певні питання з цієї теми. Так, 12 серпня в міністерстві заявили про нові правила щодо подання та розгляду рапортів військовослужбовців. Зміни спрямовані на захист прав військових, встановлення чітких термінів розгляду звернень і підвищення відповідальності командирів.

За словами адвоката Дар'ї Панфілової, новий порядок розгляду рапортів має змінити ситуацію з виплатами на краще.

Так, нові правила встановлюють чітку послідовність і порядок погодження рапорту командирами. Також запроваджується обов'язкове обґрунтування в разі неузгодження рапорту та чіткі строки його розгляду.

Зокрема, розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами здійснюється невідкладно, але не пізніше, ніж за 48 годин з часу його подання з питань, що стосуються:

- військової дисципліни;

- обов'язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень);

- збереження життя і здоров'я особового складу;

- відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин.

Рапорти з інших питань розглядаються у строк не більш як 14 днів з дня його подання.

Відмова в розгляді рапорту має бути вмотивованою, а неузгодження рапорту командирами не перешкоджає його подальшому руху для розгляду й ухвалення рішення.

Нагадаємо, 8 серпня в Україні запрацює веб-портал для військових "Армія+". В оборонному відомстві розповіли, що цей портал створено для того, щоб українські військові займалися службою, а не паперами.

Раніше Фокус повідомляв, що внутрішньо переміщені особи і ті, хто повернувся на постійне місце проживання після евакуації, можуть розраховувати на отримання спеціальної фінансової допомоги.

Теги за темою
Збройні сили України виплати
Джерело матеріала
loader