16 серпня православні віряни відзначають Горіховий Спас. Також згадують про перенесення Нерукотворного образу Господнього в Константинополь. На Горіховий Спас традиційно ходять до церкви, освячують овочі та фрукти з нового урожаю, випікають хліб та іншу випічку з додаванням горіхів.
Іменини святкують Олександри, Івани, Степани, Якови та Ганни. Про традиції та вірування цього дня – читайте у матеріалі OBOZ.UA.
Горіховий Спас
Горіховий Спас – свято збору врожаю і жнив. Здавна існувала традиція випікати хліб з нового зерна та нести його в церкву на освячення.
Інша народна назва свята – Полотняний Спас. Цей день вважається вдалим для рукоділля, вишивання, в'язання. Вишиті полотна освячували в церкві та продавали на ярмарках. Якщо не було можливості вишити полотно чи рушник – то їх просто купували. Традиція пов’язана з Біблійними подіями: за переказами, на рушнику, яким витер обличчя Христос, відбився його лик, і полотно могло зцілювати хворих. Кажуть, якщо цього дня прийти в гості та подарувати господарям рушник – він захищатиме оселю від усіх бід та хвороб.
Також Третій Спас називали Хлібним. Сінокіс до середини серпня вже закінчувався, а зібране зерно починали перемелювати на борошно. У селах і досі існує звичай на Хлібний Спас роздавати домашню випічку всім рідним, щоб до кінця року вони були здоровими і щасливими.
Що не можна робити 16 серпня
За повір’ями, на Третій Спас варто відмовитися від домашніх та городніх робіт. Існувала прикмета: якщо вимести цього дня сміття з дому, то й в гаманці буде порожньо.
Як і у всі церковні свята, цього дня не варто сваритися, злословити, конфліктувати, відмовляти нужденним у допомозі.
В народі на Третій Спас не проводили ні вінчань, ні весілля.
Не варто в цей день сваритися з рідними, згадувати минулі образи і конфліктувати – навіть невелике з'ясування відносин може вилитися в скандал.
Погодні прикмети
За погодою цього дня пророкували, якою буде осінь та чи скоро прийдуть перші заморозки.
Якщо дує південний вітер – зима буде ранньою і холодною, а західний пророкує спекотний вересень.
Якщо на Третій Спас випадає молодик – варто чекати багатого урожаю.
Казали: яка погода на Горіховий Спас, таким буде і жовтень.
Якщо вже літає павутина, то погода буде спекотною.
Раніше OBOZ.UA розповідав про історію та традиції свята Успіння Богородиці.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.