Загибель динозаврів відкрила шлях для інших форм життя на планеті й сліди цієї зміни нещодавно були виявлені в генах сучасних птахів.
Близько 66 мільйонів років тому величезний астероїд із силою врізався в Землю і змінив хід життя на планеті. Ланцюгова реакція ознаменувала кінець днів гігантів, що блукали Землею: не пташині динозаври зникли в літописі скам'янілостей, поступившись дорогою іншим формам життя, пише Science Alert.
Незабаром після падіння астероїда з'явилися найбільш ранні предки сучасних птахів, і тепер дослідники виявили сліди цієї давньої катастрофи в несподіваному місці — геномі сучасних птахів. За словами орнітолога Джейка Берва з Мічиганського університету, вони з колегами виявили в генах птахів різкі зміни, спричинені масовим вимиранням, яке дало змогу птахам розширити свою різноманітність. У результаті вони змогли стати неймовірно успішним і широким класом тварин, що населяють наш світ і сьогодні.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Дослідники зосередилися на тому, щоб виявити закономірності генетичних послідовностей, що змінилися після найбільшого з масових вимирань на Землі. Сигнатура цих подій, схоже, закарбувалася в геномах тих, хто вижив, таким чином, що через десятки мільйонів років її все ще можна виявити.
Відомо, що удар астероїда десятки мільйонів років тому був руйнівним: він знищив близько 76% життя на планеті та став найбільшим масовим вимиранням в історії планети. Ця колосальна втрата залишила вакуум, який був досить швидко заповнений життям. На місце вимерлих прийшли інші види, яким вдалося вижити, розвинутися і диверсифікуватися, щоб зайняти вільне місце. Пташині динозаври різко змінилися, перетворившись на 10 000 або близько того видів птахів, яких ми бачимо навколо нас сьогодні.
Раніше вчені вважали, що еволюція птахів заснована на цілком фіксованому складі ДНК, який не міг змінитися. У новій роботі команда використовувала розроблене програмне забезпечення і похитнула попередню теорію — їхні висновки припускають зрушення співвідношення нуклеотидних основ.
Берв і його колеги використовували це програмне забезпечення для аналізу відмінностей у геномі між усіма основними групами птахів. Це дало їм змогу виявити зрушення у складі геному з часу крейдяно-пермського вимирання.
Зусилля вчених були зосереджені на 5-мільйонному періоді одразу після падіння астероїда. Автори дослідження виявили, що подія вимирання спричинила кілька значних зрушень у геномі птахів протягом 3-5 мільйонів років. Ці зміни були пов'язані, зокрема, з розміром дорослого птаха, його метаболізмом і тим, як вони розвивалися як дитинчата.
За словами Берва, їхня з колегами робота є унікальною, тому що раніше вчені не досліджували настільки детально зміни в складі ДНК, особливо в контексті масового вимирання. Тепер, за словами команди, нам відомо, що масові вимирання можуть мати драматичні наслідки для світу, змінюючи екосистеми та їхні взаємини. Ба більше, "спогади" про ці зміни можуть десятки мільйонів років зберігатися в геномі того чи іншого виду.
Раніше Фокус писав про те, що на інших планетах все ще можуть жити динозаври: вчені з'ясували, як їх знайти.