У разі якщо пенсіонер не пройде фізичну ідентифікацію у встановлений термін, виплату пенсії буде припинено.
В Україні змінилися правила виплати пенсій для громадян, які тимчасово проживають за кордоном: тепер необхідно проходити щорічну ідентифікацію для продовження отримання виплат. Крім того, було спрощено процес відновлення пенсій для переселенців з окупованих територій, які не отримують пенсії від Росії. Про це йдеться в матеріалі видання "OBOZ.UA".
Наприкінці червня 2023 року в Україні набув чинності Закон № 3674-IX, який значно змінив порядок виплати та відновлення пенсій для громадян, які тимчасово проживають за кордоном.
Ці зміни спрямовані на досягнення соціальної справедливості та впорядкування виплат пенсій з урахуванням сучасних умов, у яких опинилося багато українців унаслідок воєнних дій та інших чинників. Відповідно до закону, пенсії українців, які проживають за кордоном, перераховуватимуть на поточні рахунки, відкриті в банках на території України.
Однією з ключових умов для продовження отримання пенсії є обов'язкове проходження фізичної ідентифікації до 31 грудня кожного року. Ця процедура підтверджує, що особа, яка отримує пенсію, є живою і як і раніше відповідає критеріям для отримання пенсійних виплат. Фізична ідентифікація може проводитися різними способами:
- в органах Пенсійного фонду України — якщо особа перебуває на території країни;
- через особистий електронний кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду, використовуючи кваліфікований електронний підпис Дія.Підпис або Дія ID;
- за допомогою відеоконференцзв'язку, що особливо актуально для тих, хто перебуває за межами України;
- засвідчення факту, що особа жива здійснюється відповідною закордонною дипломатичною установою України, що підтверджує статус пенсіонера.
Якщо пенсіонер не встигне пройти фізичну ідентифікацію у встановлений термін, виплату пенсії може бути призупинено. Цей пункт необхідний для забезпечення актуальності даних і запобігання можливих шахрайських схем.
Закон чітко визначає ситуації, в яких виплату пенсії може бути припинено. Серед них:
- заява пенсіонера про припинення виплати у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном;
- смерть пенсіонера або визнання його безвісно відсутнім чи оголошення померлим у встановленому законом порядку;
- отримання пенсіонером статусу особи, яка зникла безвісти за особливих обставин;
- непроходження фізичної ідентифікації в передбачених законодавством випадках.
Нагадаємо, в Урядовому порталі розповіли, що громадяни, яким не вистачає страхового стажу для виходу на пенсію, можуть його докупити. Ціна одного місяця становить 1 760 гривень, це дорівнює мінімальному страховому внеску.
Раніше повідомлялося, що більшість пенсіонерів отримують виплати, розмір яких менший за три тисячі гривень. Тоді як для пенсій у понад п'ять тисяч гривень потрібно було мати середню зарплату і стаж у 35 років.